Forum Forum podatkoweInne

Umowa o dzieło a NIP

Umowa o dzieło a NIP

linek / 195.117.171.* / 2011-01-10 14:50
Witam. Za kilka tygodni mam podpisać umowę o dzieło na projekt informatyczny. Problem w tym, że nie mam NIP'u. Było coś tam, że od 2011 nie będzie potrzeba a potem, że dzieci będą miały go od urodzenia. W takim razie czy muszę teraz wyrabiać ten NIP? Z tego co wyczytałem to nie ale wole spytać o opinie ludzi, którzy znają się na rzeczy.(Ostatnio kilka dni temu też coś było, że jednak będzie to przeniesione na lipiec więc sam już nie wiem).
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-01-11 14:20
Musisz. Na razie zmiany nie weszły w życie, obowiązuje Ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.


W związku z tym, że będzie odprowadzana za Ciebie zaliczka podatkowa obowiązek ten możesz zrealizować za pośrednictwem płatnika- dzieło zamawiającego, o ile nie zrobisz tego sam wcześniej- po prostu w ciągu 7 dni od pierwszej zaliczki dostaniesz wniosek NIP-3 do wypełnienia ( art. 8 ).
Więc może prościej jest zrobić to już teraz samemu :-)

Formularz:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/nip/

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,269,2681.html
Linek / 195.117.171.* / 2011-01-11 20:29
Dzięki :) A czy to prawda, że trzeba mieć pieczątkę pracodawcy? Czy w takiej sytuacji nie mogę po prostu powiedzieć, że np zamierzam kupić samochód?
wiwan / 2011-01-11 21:09
Jeśli wniosek jest składany w trybie wzmiankowanego tu już art. 8- płatnik/ pracodawca składa pieczęć ( pole 68 formularza ), inaczej mu US tego nie przyjmie.
Jeśli składasz sam, nie potrzeba żadnej pieczęci, przecież możesz pracodawcy po prostu nie mieć, a być podatnikiem np. z tytułu sprzedaży na allegro i mieć obowiązek rozliczenia z tego powodu PIT-u do końca kwietnia.
A zgodnie z linkowaną tu już ustawą, jest to ostateczny moment złożenia wniosku o NIP ( art. 6, ust. 6 i 7).
Zatem jest sytuacja, gdy nie masz możliwości nawet mieć tej pieczątki, a obowiązek złożenia wniosku o NIP -mieć.
Fakt, na forach spotyka się historie o upartych pańdziach z US, co nie chcą wniosku przyjąć.
Oprzeć się trzeba na ustawie, albo zmienić okienko i pańdzię :-), albo złożyć przez pracodawcę.
Linek / 195.117.171.* / 2011-01-11 21:23
Teraz już wszystko jest jasne. Jeszcze raz wielkie dzięki!

Najnowsze wpisy