Forum Forum dla firmKadry

Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

Wyświetlaj:
adamosek / 2013-03-22 09:14
no tak, za niedlugo bedzie trzeba placic dodatkwoe skladki za to ze sie jest chorym, za t ze sie jest u lekarza i za to ze sie przyjmuje leki. wsumei to wpolsce za wszystko w jakis sposob trzeba placic... to jest przerazajace niestety ;/
wiwan / 2013-03-22 09:56
Jakie "no tak" ?

- najwyraźniej nie przeczytałeś artykuliku, bo ani słowem nie wspomina on o ostatnich mglistych i populistycznych zapowiedziach zmian w 'oskładkowaniu' umów cywilnych...

- przedstawia on stan prawny obecny i co więcej wprowadzony nowelizacją Ustawy o systemie ub. społecznych JUŻ w 2000 r.- to tak uprzedzając jakieś uwagi na temat obecnego rządu....

- dotyczy dość specyficznej i interesującej kwestii, ściśle księgowej i dotyczącej płatnika w zakresie jego obowiązku.

- naprawdę nie ma powodu w tym zasadniczo specjalistycznym dziale forum żalić się na rzeczywistość, dział krajowy jest wystarczająco temu przez forumowiczów poświęcony...

- udanego i spokojnego weekendu.
wiesiekj / 2013-03-21 16:13
To teraz dopiero.... powstanie prawdziwe bezrobocie !!
A już z ZUS "na pewno" mamy co liczyć w przyszłości na godną emeryturę / śmiech/ , bo na rentę to już od dawna nie ma co liczyć .
Byłem ostatnio w Szpitalu- jak nie weźmiesz ze sobą pieniędzy na lekarstwa to żadnych i nie dostaniesz !! nie mówiąc o jedzeniu.
Pięknie !!= myślałem ,że wreszcie ktoś pomyśli!!- z czego mam opłacić ZUS , jeżeli przez parę miesięcy nie mam zleceń, albo tak małe "zleconka" ,nie pokrywające składki ZUS.
szklarek / 2013-03-22 08:59
Jeśli prowadzisz DG to w takiej sytuacji ją zawieszasz.
Jeśli masz zlecenia jako umowy cywilno-prawne, to zawsze wynagrodzenie z nich pokrywa przecież odprowadzone składki.
wiesiekj / 2013-03-22 10:40
Tak ,ale ile razy np. w miesiącu mogę zawieszać DG- nie mam zleceń np. do 25 -m-ca później coś wpadnie a w następnym podobna historia !
A jakie z tytułu zawieszenia są konsekwencje ubezpieczenia własnego itd,itd - może podpowiesz mi "troszku !"
szklarek / 2013-03-22 11:07
Więc jednak DG. Pisałeś o KILKUMIESIĘCZNYCH brakach zleceń.
Jeśli pytanie nie jest sarkastyczne, to:
- kilka razy w miesiącu- nie da się. Minimalny okres zawieszenia to 30 dni, ewentualnie 28 lub 29 jeśli obejmuje to pełny kalendarzowy luty.
- nie ma limitu liczby zawieszeń
- konsekwencje- utrata u. chorobowego, którego jednak pewnie jako dobrowolnego w ogóle nie opłacasz. Chodzi o na nowo biegnący 90-dniowy okres wyczekiwania.
Emerytalno- rentowe- zawieszone, okres taki nie zwiększa stażu ubezpieczeniowego.
Zdrowotne- ustaje, ale prawo do świadczeń NFZ trwa jeszcze 30 dni.
Ubezpieczona żona może zgłosić do ub. zdrowotnego jako członka rodziny.
- można zarejestrować się w PUP- to w miarę świeża ( od lutego 2011) możliwość i uzyskać ub. zdrowotne jako bezrobotny. Przy dłuższym zawieszeniu, przy spełnieniu ogólnych warunków- prawo do zasiłku dla bezrobotnych po 90 dniach od rejestracji.

Kwestia składek w czasie zawieszenie pewnie jest znana....

Najnowsze wpisy