Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Umowy o dzieło a własna działalność gospodarcza

Umowy o dzieło a własna działalność gospodarcza

Bartek Płoczyński / 87.207.183.* / 2011-06-28 12:41
Witam!

Do tej pory pracowałem na podstawie umów o dzieło a teraz chciałbym założyć własną firmę (to samo wg. klasyfikacji PKD).

Wiem, że prowadząc firmę nie mogę podpisywać umów ale co z tymi, które podpisałem wcześniej (prace nadal trwają)?

Czy muszę je rozliczyć wcześniej (tj. wystawić rachunek) czy mogę też po otwarciu firmy? Innymi słowy mówiąc - liczy się tutaj data podpisania umowy czy data wystawienia rachunku ewentualnie data przelania pieniędzy na konto?

Pozdrawiam,
Bartek
szklarek / 2011-06-28 19:55
To NIE jest tak, że nie można takiej umowy podpisać i wykonywać, gdyż mamy kodeksową ( cywilną ) swobodę ich zawierania.
Cały myk polega na tym, że dochód z niej nie może być już opodatkowany jak dochody z działalności osobistej wg. art. 13 ust. 8 ( czyli jako osobne źródło, koszty 20% ) tylko muszą już być połączone z dochodami z DG.
Przeszkoda jest więc w ustawie o PIT.
Podpisując umowę o dzieło składał Pan 'dziełodawcy' oświadczenie dla celów podatkowych, m.in. takie, że nie wykonuje go Pan w ramach DG. Co powodowało odpowiednie jej opodatkowanie, a 'dziełodawca' stawał się płatnikiem zaliczki PIT.

Zatem- albo rozwiąże Pan umowy i ostatnie rachunki wystawi Pan przed rozpoczęciem DG, albo będzie kontynuował dotychczasowe dzieła, ale poinformuje swoich dziełodawców ( złoży ponownie oświadczenie do celów podatkowych ), że już są one wykonywane w ramach DG, co zwolni ich od kolejnych rachunków od wyliczania i odprowadzania zaliczki, zaczną wypłacać całe umowne brutto, a Pan będzie je ujmował już jako przychody z DG, ewidencjonował i opodatkowywał zgodnie z wybraną formą opodatkowania i księgowości swojej DG.

Najnowsze wpisy