Forum Forum emerytalneZUS

urlop macierzyński dla ojca - pytanie

urlop macierzyński dla ojca - pytanie

skomentuj
krizzia / 83.6.90.* / 2009-03-25 12:33
Czy w przypadku kiedy kobieta nie jest zatrudniona i nie będzie korzystać z urlopu macierzyńskiego - ojciec może skorzystać z tego urlopu? I w jakim wymiarze? gdzie znaleźć info na ten temat?
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-08-15 21:08
Może skorzystać z u. ojcowskiego. Zatrudnienie matki miałoby znaczenie dla "przekazania" części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca, czyli urlopu ojcowskiego na zasadach macierzyńskiego.
Do końca 2011 roku u. ojcowski ma wymiar 1 tygodnia. Jest niepodzielny- tj. 7 dni kalendarzowych ciągiem. Przysługuje ojcu do uzyskania przez dziecko wieku 12 miesięcy.
Niezależnie od urlopu ojcowskiego nadal ojcom przysługują 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu urodzenia dziecka (tzw. urlop okolicznościowy) oraz 2 dni opieki w roku kalendarzowym z tytułu wychowywania co najmniej jednego dziecka w wieku do 14 lat/

Info w...kodeksie pracy- art.182-3
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy

( pada tam wymiar 2 tygodni, ale obowiązuje on od 2012 r.) o czym mówi nowela w art.14 pkt2:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;6;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1654.html
wiwan / 2010-08-16 16:24
A tu proszę- jak na zamówienie, bo na drugi dzień artykuł:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wszystko;o;urlopie;ojcowskim,111,0,656239.html
skomentuj

Najnowsze wpisy