Forum Forum emerytalneZUS

Urlop Ojcowski i zasiłek opiekuńczy

Urlop Ojcowski i zasiłek opiekuńczy

tokmekkl / 77.236.20.* / 2012-06-11 09:22
Mam pytanie. Mam córkę 2 lata -w ciągu tygodnia urodzi mi się 2 dziecko. Czy dobrze rozumiem że moge iść po porodzie na urlop ojscowski - 2tyg. - a potem na urlop opiekuńczy nad pierwszym dzieckiem. ( mieszkamy sami z żoną a dziecko nie chodzi do żłobka - brak miejsc :)) I jakie dokumenty musze przedstawić pracodawcy
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-06-11 11:39
A co to ma wspólnego z emeryturą poza odprowadzaniem składki emerytalnej na obu tych urlopach, o które akurat Pan nie pyta :-))

Pytanie kadrowe/ z prawa pracy, ale:

- tak, ma Pan prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego z art.182'3 KP aż do ukończenia przez drugie dziecko 12 miesięcy życia.
- tak, ma Pan prawo do urlopu wychowawczego z art. 186 KP na pierwsze dziecko- do ukończenia przez nie 4 lat o ile ; będzie Pan miał w dniu wniosku min. 6 mc. stażu pracowniczego, a z 3 lat urlopu wychowawczego na nie przysługującego matce dziecka jeszcze coś zostanie i złoży ona wniosek o zakończenie swego urlopu. Jednocześnie możecie być tylko 3 miesiące na u. wychowawczym.

Wniosek o urlop ojcowski- min. 7 dni przed rozpoczęciem + akt urodzenia + oświadczenie, że urlop taki nie został na to dziecko jeszcze udzielony.
Wniosek o urlop wychowawczy- min. 2 tygodnie przed rozpoczęciem + pisemne oświadczenie drugiego rodzica o okresie urlopu przez niego wykorzystanym/wykorzystywanym + oświadczenie o braku innych tytułów do ubezpieczenia społecznego oraz świadczenia emerytalno-rentowego. Chodzi o opłacanie składek e-r z budżetu państwa za czas urlopu.

Ps.Są jeszcze możliwości wykorzystanie przez ojca części urlopu macierzyńskiego matki.


Wszystko na podstawie;

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem

Najnowsze wpisy