Forum Forum podatkowePIT

urząd skarbowy żądał błędnie zwrotu podatku

urząd skarbowy żądał błędnie zwrotu podatku

wallenrod126 / 2016-06-02 12:13
Dzień dobry,
rozliczając przez e-deklaracje PIT-37 popełniłem błąd, o którym mi przypomniano dopiero korespondencją z urzędu skarbowego; mianowicie urząd zażądał zapłaty 5000 zł!!! Sprawdziłem jeszcze raz i źle uzupełniłem pita, złożyłem korektę, z której wynika, że to urząd mi jest winien ok. 500 zł.
Przy pierwszym zeznaniu dostałem UPO, że jest ok (że mam zapłacić 5000), przy korekcie też dostałem UPO, że jest ok (że oni mi 500 zł) - to bez sensu! Wyjaśniłem to już w urzędzie i mówią że obsłużyli korektę i żeby czekać na zwrot.
MOJE PYTANIE: informacja o zapłacie 5000 strasznie mnie zestresowała, zresztą to niesprawiedliwe - nie sprawdzili i zażądali błędnie takiej kasy! Czy mogę żądać odszkodowania za te nerwy??!
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-06-02 18:06
UPO nie oznacza potwierdzenia kwot deklarowanych przychodów/dochodów/ zaliczek/ salda PIT. Oznacza potwierdzenie złożenia kompletnego zeznania, zgodności owszem kwot z załączników z zeznaniem zasadniczym jeśli kwoty te są przenoszone pomiędzy formularzami. No prawidłowej identyfikacji podatnika, czyli owszem prawidłowej kwoty z poprzedniego zeznania.

Info o należności nie było wynikiem jednostronnej decyzji US, ale Pana własnej deklaracji.
wallenrod126 / 2016-06-03 15:06
Dzięki za odp.
Czy można prosić o podstawę prawną, z której wynika, czy US ma prawo albo obowiązek sprawdzić zeznania zanim zażąda zapłaty, albo zanim sam wypłaci nadpłatę?

Co z ogólną sprawiedliwością, tzn. wyglądało to tak jakby znaleźli łosia, który popełnił błąd i tylko czekali aż zapłaci (wzywali do zapłaty, straszyli komornikiem) ??
wiwan / 2016-06-03 16:38
Kwestia 'sprawdzenia' i tego, dlaczego nie wyszła niezgodność w dużej mierze zależy od rodzaju wskazanych w rozliczeniu rocznym dochodów/źródeł.

Bo jeśli podatnik miał tylko przychody z etatu i np. zleceń i tylko takie w formularzu deklarował, to jasne jest że jego PIT 37 jest sumą PITów 11 od płatników.

Ale jeśli deklaruje dochód z innych źródeł, generalnie na PIT 36, i to z takich z jakich nie ma obowiązku zaliczki w trakcie roku i nie ma płatnika- skąd US ma "wiedzieć", że podatnik zawyżył np. kwotę tego dochodu 10X na skutek omyłki pisarskiej ?

Najnowsze wpisy