Forum Forum podatkoweVAT

VAT od samochodu sprowadzonego z zagranicy

VAT od samochodu sprowadzonego z zagranicy

Nicpoń / 86.63.97.* / 2007-08-01 09:40
Kupiłem używany samochód za granicą w salonie na firmę. Jako, że samochód jest firmowy auto zostało zakupione za cenę netto. Chciałbym się dowiedzieć czy muszę zapłacić w Polsce akcyzę + VAT, czy jedynie akcyzę.
Wyświetlaj:
adastu / 83.22.150.* / 2007-09-27 23:44
Dlaczego jeśli sprowadziłem samochód do celów prywatnych a nie prowadzę działalności muszę zapłacić 160 złotych za zaświadczenie o zwolnieniu z vatu.
Dlaczego wypisanie jednego zaświadczenia kosztuje 160 zł, co w tym jest takiego cennego.
Do czego jest to potrzebne skoro pani w urzędzie miasta wzieła to zaświadczenie , przeczytała , podbiła pieczątką ( pojazd zarejestrowany) i oddała mi .
Czy ta cena jest miarodajna za wydrukowaną kartkę papieru.
Ile można wypisywać takie zaświadczenie
Ile kosztuje roboczogodzina w Urzędzie Skarbowym
Ile kosztuje papier i tusz do wydrukowania dokumentu
Czy nie jest to legalne okradanie człowieka ???
Wojtek O. / 89.191.129.* / 2007-08-15 22:01
Mechanizm rozliczania podatku jest tutaj analogiczny jak przy nabyciu nowych środków transportu. Nabycie samochodu używanego przez polskiego podatnika podatku od towarów i usług (nie będącego nowym środkiem transportu) dla celów prowadzonej działalności gospodarczej od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego po przystąpieniu Polski do UE, będzie uważane za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru i będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z ogólną zasadą dla tego typu transakcji .

Towary dostarczane pomiędzy podatnikami zarejestrowanymi dla celów VAT (np. przez podatnika z innego państwa członkowskiego do podatnika w Polsce), będą opodatkowane stawką 0% w kraju wysyłki (rozpoczęcia transportu) jako wewnątrzwspólnotowa dostawa, zaś podatek należny opłacany będzie przez nabywcę towarów w kraju, do którego towary te przybędą, według stawki obowiązującej w kraju nabycia (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów).

Polski podatnik, nabywający używany samochód od podatnika VAT w innym państwie członkowskim Unii (chodzi tutaj o samochód inny niż nowy środek transportu), będzie rozliczał podatek VAT wg stawki obowiązującej w Polsce, tj. co do zasady według stawki 22% w składanej w Polsce deklaracji podatkowej.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (w tym samochodów używanych) obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem nabycia.

Jeżeli przed tym terminem podatnik otrzymał fakturę wystawioną przez podatnika podatku od wartości dodanej, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Obowiązki dokumentacyjne z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia używanych środków transportu są analogiczne jak przy nabyciu nowych środków transportu.
banał / 83.9.221.* / 2013-04-13 22:42
nie można tego bardziej po ludzku napisać tylko skopiować ustawe?????
eZbyszek70 / 83.13.28.* / 2012-01-25 12:28
a co z opłatą produktową za opony na smochodzie i oleju w silniku, nie wspominając juz o akumulatorze? Patrz: ustawa o opakowaniach i opłatach produktowych

Najnowsze wpisy