Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura 75% a osiągnięcie wieku emerytalnego

Wcześniejsza emerytura 75% a osiągnięcie wieku emerytalnego

karol0219 / 2014-04-13 14:46
Witam Państwa.
Chciałbym naświetlić problem mojej babci oraz dziadka. Przeszli oni na wcześniejszą emeryturę w 2006 roku babcia, a dziadek w 2004 roku z powodu likwidacji ich zakładu pracy. Nie dostawali wtedy pełnej emerytury, wówczas było to chyba około 75% pełnej stawki. Dziadek osiągnął wiek emerytalny 8 lat temu, babcia 6 lat temu a wysokość ich emerytur nie uległa zmianie, tzn. wzrosła nieznacznie po corocznych rewaloryzacjach w marcu. Czy trzeba się zgłosić do jakiejś instytucji, aby podwyższyła ona emeryturę do pełnych 100%? Czy trzeba wysyłać jakieś wnioski do ZUSu? Proszę o odpowiedź, ponieważ moja babcia oraz dziadek nie mają pojęcia co z tym fantem zrobić. Pozdrawiam serdecznie.
wiwan / 2014-04-14 13:49
Proszę odszukać decyzje emerytalne. Jedyne co mi do głowy przychodzi, to to- że dziadkowie nie przeszli wtedy na wcześniejszą emeryturę ale na zasiłek albo świadczenie przedemerytalne, na starych zasadach (tj. sprzed 1 sierpnia 2004 r.) wtedy jedno z nich było rzeczywiście wyliczane jako procent emerytury, ale 80%. Z chwilą uzyskania wieku powszechnego świadczenia te ustały i musiały być zastąpione normalną emeryturą.

Jeśli jednak były to zwykłe e. wcześniejsze, to nigdy nie było w obecnej ustawie ( która weszła w życie 1.01.1999 r ) takiej indeksacji/obniżania emerytury.

Najnowsze wpisy