Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

wcześniejsza emerytura a wiek emerytalny

wcześniejsza emerytura a wiek emerytalny

lir / 2011-10-13 09:29
Za rok osiągnę wiek emerytalny, 5 lat temu przeszedłem na wcześniejszą emeryturę, pracowałem w szkodliwych warunkach, czy będę mógł tą emeryturę zamienić na tą właściwą? co muszę załatwić w tym celu, aby została mi ona ponownie przeliczona?
Wyświetlaj:
bizzz / 89.231.245.* / 2011-10-21 07:38
No właśnie..."całkiem często ...I MNIE SIĘ TO ZDARZYŁO ....oraz
"nie przeliczona ,ale przyznana"
i nie tak mnie informowano gdy na nią składałam wniosek...było mówione "należy się Pani jedno przeliczenie gdy przepracuje Pani 30 miesięcy a potem " nowa emerytura" gdy ukończy Pani 60 lat...która również jak czytamy obecnie może być przeliczona tylko raz...i teraz ZUS odmawia mi PRZELICZENIA...CZY SŁUSZNIE?
wiwan / 2011-10-21 12:44
Nie raz, ale dowolną liczbę razy, byle nie częściej niż co kwartał. I nie wcześniej niż rok po przyznaniu świadczenia, chyba że nowe ubezpieczenie ustało wcześniej. Warunkiem oczywiście jest pojawianie się nowych okresów składkowych, czyli zatrudnienie.

Wynika to z art.108 i 113 ustawy emerytalnej.

Innymi słowy emeryt, który się zatrudni i ciągle pracuje może przeliczyć emeryturę po raz pierwszy po roku od jej przyznania, a następnie już nawet 4 razy w roku.
wiwan / 2011-10-13 12:12
Nie przeliczona, ale przyznana. To formalnie nie będzie ponowne naliczenie, ale przyznanie nowego świadczenia.
Normalny wniosek emerytalny ZUS-RP1. Złożonej poprzednio dokumentacji zarobków i świadectw pracy nie trzeba oczywiście dublować.
Po jej wyliczeniu można z niej nie korzystać, jeśli wyjdzie w kwocie niższej niż obecna, co całkiem często się zdarza.

Najnowsze wpisy