Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura kiedy ja dostanę?

Wcześniejsza emerytura kiedy ja dostanę?

ewa212 / 2011-10-25 13:15
ur. się 20.12.1958 w roku 2005zaś starałam się o wcześniejszą emeryturę,na dziecko,ale nie dostałam bo zostałam zwolniona z przyczyn ekonomicznych.Od tego czasu nie pracuję i w moim wieku nie mogę odesłać pracy,czy należy mi się wcześniejsza emerytura?.[spełniam wszystkie wymogi].
Wyświetlaj:
syla9215 / 83.13.75.* / 2011-10-27 12:45
moze pani zalożyc swój wlasny plan emerytalny
wiwan / 2011-10-25 13:48
Wręcz przeciwnie- nie spełnia Pani żadnych wymogów.
Rozumiem, że żadnych okresów pracy uprawniających do e. wcześniejszej w związku z zawodem, charakterem zatrudnienia Pani nie posiada.

Skoro w 2005 r.nie spełniła Pani wymogów e. z tyt. opieki nad dzieckiem, tym bardziej nie spełnia ich Pani obecnie.

Bo są to:

osoby opiekujące się dziećmi wymagającymi stałej opieki, które do dnia 31 grudnia 1998 r. spełniły wszystkie warunki wymagane do nabycia prawa do tego świadczenia, tj. do tej daty:

udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla kobiet co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn co najmniej 25 lat oraz
opiekują się dzieckiem, które zostało zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy i do samodzielnej egzystencji bez względu na przyczynę chorobową lub zostało zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy z powodu stanów chorobowych wymienionych w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się wymagającymi stałej opieki (Dz. U. z 1989r. Nr 28 poz.149 z późn. zm.),
ostatnio przed dniem 1 stycznia 1999 r. były ubezpieczone z tytułu pozostawania w stosunku pracy,
udowodniły niemożność podjęcia pracy albo konieczność jej zaprzestania ze względu na stan zdrowia dziecka i konieczność sprawowania nad nim stałej (ciągłej) opieki.


Z kolei na potrzeby e. wcześniejszej tzw. pracowniczej za 2 lata ( w wieku 55 lat ) musiałaby Pani być osobą, która:
do dnia 31 grudnia 2008r. udowodniły 30 – letni okres składkowy i nieskładkowy lub – w przypadku, gdy są całkowicie niezdolne do pracy - 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych,
pozostawały w stosunku pracy ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę , chyba, że przez cały wymagany do uzyskania tego świadczenia okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy,
w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawały w stosunku pracy przynajmniej przez 6 miesięcy (chyba, że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy lub przez cały wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy,
nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochodu budżetu państwa.

Czyli mieć ten staż i podjąć zatrudnienie.

Najnowsze wpisy