Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura. Pięć sposobów, jak nie pracować do 67 roku życia

Wcześniejsza emerytura. Pięć sposobów, jak nie pracować do 67 roku życia

Wyświetlaj:
budon / 88.156.243.* / 2014-10-17 09:19
Witam Wszystkich, ja mam inny pomysł. W ciągu kilkunastu miesięcy zbudowałem międzynarodową organizację w firmie z branży marketingu rekomendacyjnego (bez sprzedaży)i stale ją rozwijam. Każdy może to zrobić i mieć w d... ZUS.
Pozdrawiam myślących
zapobiegliwy misio / 188.116.35.* / 2014-10-17 07:35
Ja mam szósty.
Odkładam na swoją prywatną emeryturę i jak na razie mogę odejść na nią w wieku 60lat ze świadczeniem netto 1,5tys/mies.
I mam w nosie te ich wszystkie pomostówki i zasiłki!
szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-17 09:04
Niby masz w nosie, ale te świadczenia i tak musisz płacić, pomimo tego że sam sobie dobrze radzisz. Mam podobnie. I teraz pytanie: czy nie powinniśmy się skrzyknąć? Jakiś biznesman z łodzi zaskarżył rząd, że zmusza go do zawierania umowy, której ten nie chce (ZUS), co jest złamaniem konstytucji. Przegrał. Ale on był jeden. A jakby złożyć pozew zbiorowy, pod którym podpisze się 1000 osób samo decydujących o sobie? Nie warto trochę powalczyć?
tiaa / 194.99.117.* / 2014-10-17 11:23

A jakby złożyć pozew zbiorowy, pod którym podpisze się 1000 osób samo decydujących o sobie? Nie warto trochę powalczyć?

tak bardzo zależy ci na tym, żeby miliony Polaków straciło źródło utrzymania? Powiesz obecnym emerytom, czy też przyszłym którzy całe życie odkładali do ZUS, zę już więcej nie dostaną ani złotówki?
Łatwo się wygłąsza takie teorie jak twoja, ale trzeba się zastanowić nad wszystkimi konsekwencjami takiego czynu, a nie tylko z perspektywy swoich 4 liter
trupek / 79.186.182.* / 2014-10-17 19:37
Jeżeli sytuacja demograficzna natychmiast radykalnie się nie zmieni, a jak na razie wygląda na to, że się nie zmieni, to młodzi Polacy którzy dziś pracują i płacą składki do ZUS, kiedy przejdą na emeryturę na pewno nie dostaną z ZUS-u ani złotówki, bo ZUS do tego czasu zbankrutuje.
szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-17 11:46
Poza tym, skoro urzędnicy stworzyli niewydolny system, to niech oni martwią się o ludzi, którzy przez nich nie będą mieli pieniędzy na starość. Jeśli bank obiecuje Ci w umowie zaopiekowanie się Twoimi pieniędzmi, a potem je trwoni, to zrzucasz odpowiedzialność na innych Klientow banku? Oni mają się składać na pokrycie Twoich kosztów? Może urzędnicy powinni pokrywać straty obywateli z własnego majątku? Może wtedy pięć razy zastanowili się zanim stworzą kolejny socjalistyczny wymysł? Póki nie będzie urzędniczej odpowiedzialności, to państwowe systemy gwarantowania stabilności finansowej obywateli będą złodziejskie. Dlatego nie chcę korzystać z tych usług. Sam sobie zapewnię stabilność finansową na starość. Moim rodzicom też. Niech w kwestiach finansowych ludzie liczą bardziej na rodzinę i przyjaciół, a nie na urzędników, bo oni nam nie pomogą. To jest jasne przecież. Mamy sprzeczne interesy.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-10-17 12:09
no to wykop z grobu odpowiedzialne osoby za to i odbierz od nich kasę.
szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-17 11:33
Dlaczego mają stracić źródło utrzymania? Przecież tylko ja nie chce ani płacić ZUSowi, ani otrzymywać z niego pieniędzy. Przecież wiadomo, kto jakie składki płaci, więc wiadomo kto ile powinien dostać. To powinno działać jak każdy fundusz oszczędnościowy / emerytalny. ZUS spokojnie może wyliczyć, kto ile i kiedy wpłacił, a więc komu ile i kiedy się należy. No ale ZUS woli wrzucać to do wielkiego wora, z którego potem rozdziela jak Janosik. Ja się na to nie godzę i nie chcę korzystać z usług takiego "funduszu". Jak inni chcą, to niech sobie płacą. Zapewne chodzi Ci o to, że im mniej osób byłoby w ZUSie, tym miałby mniejszą rację bytu. Tak, masz rację - tak właśnie działa piramida finansowa:)
tiaa / 194.99.117.* / 2014-10-17 11:44

Dlaczego mają stracić źródło utrzymania?

no to wyobraź sobie że nagle wszyscy nie płacą ZUSowie. Więc nikt nie dostanie ani złotówki emerytury (czy też innych świadczeń). A że mamy miliony emerytów i jeszcze więcej przyszłych emerytów to nikt nie otrzyma złamanego grosza.

Rozumiesz teraz?
szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-17 12:11
Z całym szacunkiem (bo dobrze się z Tobą dyskutuje), ale moim zdaniem bronisz firmy w stylu Amber Gold. ZUS to zwykła piramida finansowa. Należy przeprowadzić dochodzenie jak wydawane są te ogromne składki, do których ludzie są przymuszeni i dlaczego wychodzą z tego tak niskie emerytury. Znaleźć ludzi, którzy decydowali o rozdysponowaniu środków wpłacanych przez obywateli na ich własne emerytury, osądzić ich i nakazać zwrot zaległych świadczeń (np licytując majątek ZUSu i ich dyrektorów). Jeśli Amber Gold oszukało obywateli, to wielka wrzawa. A jeśli ZUS podobnie oszukuje obywateli, to już tak nie działa? ZUS, to piramida finansowa, a zarządzający nim doskonale o tym wiedzą. Rząd tez doskonale o tym wie, dlatego zagwarantował sobie monopol i przymus płacenia składek. Wystarczy, że połowa ubezpieczonych zrezygnuje z ZUSu i ten kolos upada, a majątek jest licytowany i rozdzielany adekwatnie do wkładu jaki kto włożył. Proste.
wiwan / 2014-10-17 12:21
Po co dochodzenie- masz szereg raportów okresowych samego Zakładu, opracowań Ministerstwa PiPS, czy podmiotów niezależnych ( te najliczniejsze są przy okazji pojawiania się projektów większych zmian systemu.

Osądzić ?

Ubezpieczonych za to, że żyją coraz dłużej ?
Inflację za to, że istnieje ?
Konstytucję za to, że wymaga waloryzacji świadczeń ?

Można mieć pretensje do kolejnych rządów/posłów, że nie reformują radykalniej i nie zabierają kolejnych przywilejów- pozostali właściwie tylko górnicy w systemie powszechnym.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-10-17 12:20
nie chodzi o to czy bronię czy nie. Chodzi mi tylko o to, że twój pomysł jest kompletnie nierealny.
ZUS powstał 80 lat temu, to wtedy zadecydowano o jego kształcie. Więc możesz winić tych ludzi którzy wtedy to wymyślili. Teraz jest tylko kontunuacja tego, bo nie ma żadnej szansy na odstąpienie od tego systemu. Można jedynie odchodzić od tego małymi kroczkami (via OFE), ale pełne odejście od tego zajmie kilka pokoleń.
ZUS zależny jest od demografi, jak się robi większa liczba emerytów a mniejsza pracowników to wiadomo że wtedy są problemy. Mówi się, że żeby ten system był wydolny na jednego emeryta musiałoby przypadać 4 pracujących. A w niedalekiej przyszłości szacowano że będzie koło 2,5 pracownika na jednego emeryta z tego co pamiętam (te dane jeszcze przed zwiększeniem wieku emerytalnego).

Ponad to polecam sobie prześledzić wpływy ze składek i koszt świadczeń (obecnie świadczenia są większe od wpływów)
szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-17 12:48
Jeśli mówisz o małych krokach, to OFE jest kroczkiem Tomcia Palucha... Małym krokiem byłoby właśnie zniesienie obowiązku płacenia ZUSu i jednoczesne reformowanie ZUSu, żeby zrobić z niego rynkowy fundusz oszczędnościowy, a nie piramidę. Problem polega na samym podejściu opiekuńczym do obywatela. Przypominam że opiekuńczość nałożona na mnie przymusowo jest zniewoleniem, a przymusowa solidarność nie jest solidarnością. Z chęcią pomogę na starość mojej rodzinie i moim przyjaciołom. Ale nie ludziom, z którymi nie chcę dzielić się moimi składkami. Tylko o to mi chodzi. Nie chcę się tym dzielić, a kolejne rządy mi to nakazują, czyli mi zabierają. Jeszcze raz powtarzam: to nie jest ani opieka, ani solidarność, tylko przymus, więc pierwszym małym krokiem ku normalności jest zniesienie przymusu. Tak na mnie napadliście, że dopiero teraz poskładałem myśli...
Floyd / 2014-10-17 16:05 / Tysiącznik na forum

Tak na mnie napadliście, że dopiero teraz poskładałem myśli...

Bo ty chyba jesteś bardzo młody i z pewnych rzeczy w ogóle nie zdajesz sobie sprawy.
Np. nie bierzesz pod uwagę, że duża część obecnych emerytów pracowała jeszcze w PRLu i w związku z tym do obecnego sytemu emerytalnego nie wpłaciła ani złotówki, a ich konta, to tylko zapis księgowy bez żadnego pokrycia.
Nawet taki geniusz jak Korwin Mikke jest tutaj bezradny i jeśli by zlikwidował ZUS, to jednocześnie wprowadził by jakiś tam podatek czy opłatę (jak zwał tak zwał) z którego to funduszu wypłacano by emerytury aktualnym emerytom do końca ich dni. Pojmujesz, czy jeszcze nie bardzo?
glosludu / 91.225.190.* / 2014-10-18 01:39
i w obecnym czasie duza czesc pracownikow ma skladki jako zapis ,a nie faktycznie przekazane to sa pracownicy szpitali,i wiele innych ale to wszystko zamiatane jest pod dywan.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-10-17 12:58

Małym krokiem byłoby właśnie zniesienie obowiązku płacenia ZUSu

jesteś nie poważny, zupełnie nie wiesz "z czym ten temat się je". Już cię pytałem skąd weźmiesz wtedy kasę dla dziesiatków milionów emerytów? Jak znajdziesz na to rozwiązanie to proszę bardzo można odchodzić od ZUS nie ma problemu.
Czekam na odpowiedź mam nadzieje że w końcu jej udzielisz
szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-17 13:41
I przede wszystkim indywidualne konta, jak w banku, a nie wspólny worek. Wtedy wiadomo kto ile odprowadził i nadal odprowadza (tak, od samego powstania ZUSu - jest to to do wyliczenia. Chociaż chyba nie ma już osób, które płacą od 80 lat). Wylicza się ile powinieneś mieć, a ile de facto masz i różnicę pokrywa właśnie wspomniana przeze mnie licytacja, czy odpowiedzialność urzędników, albo DOBROWOLNE składki bliskich. To nie jest takie skomplikowane to wprowadzenia. Wymaga tylko zmiany sposobu patrzenia na rolę rządu i wyeliminowanie ze swojego światopoglądu opiekuńczej roli Państwa. Opiekować się drugim człowiekiem mogę z własnej woli, anie z przymusu.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-10-17 13:54

To nie jest takie skomplikowane to wprowadzenia. Wymaga tylko zmiany sposobu patrzenia na rolę rządu i wyeliminowanie ze swojego światopoglądu opiekuńczej roli Państwa.

dzizas! Wymaga jeszcze tylko kilku bilionów złotych ale co to dla ciebie, sprzeda się majątek ZUSu za 100mln i jużprawie mamy te biliony tak?
tiaa / 194.99.117.* / 2014-10-17 13:49
proszę o wyliczenia skąd każdego roku brać około 150mld na wypłatę świadczeń jeśli przestanie się płacić składki.

Tak dla informacji ci podam bo widzę że nic nie wiesz na temat kwot. W 2010 roku wypłata świadczeń emerytalnych i rentowych wyniosła 143,5mld, zaś wpływy ze składek to 89mld.

Także skończ pisać o tej licytacji bo z majatku ZUS nie uzbierasz każdego roku 150mld !!!!!!!!
szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-17 13:20
Już pisałem skąd: nałożenie odpowiedzialności za decyzje (konkretni ludzie: ministrowie, premierzy, dyrektorzy ZUS...), licytacja części ogromnego majątku ZUSu (widziałeś niektóre siedziby? wystarczy dwie zlicytować w całości i masz odzyskane pewnie z 4 mln zł), redukcja pensji pracowników ZUSu wyższego szczebla. Od takich rzeczy trzeba zacząć. ZUS powinien zacząć od samego siebie. Jeśli jednak byłoby za mało pieniędzy z tych działań to można stworzyć możliwość DOBROWOLNEGO płacenia składek również za rodziców i osoby postronne. Sam bym z chęcią płacił za moich rodziców czy bliskich. Ale DOBROWOLNIE. jestem przekonany, że wiele osób chciałoby pomóc swojej rodzinie, póki system nie zacznie być rynkowy i wydolny. Ale nakładanie obowiązku pomocy i solidarności jest totalnym nieporozumieniem. Nie rozumiecie tego?
tiaa / 95.160.43.* / 2014-10-17 18:26
halo? gdzie uciekłeś? Tak trudno przyznać się do błędu?
tiaa / 194.99.117.* / 2014-10-17 13:35

nałożenie odpowiedzialności za decyzje (konkretni ludzie: ministrowie, premierzy, dyrektorzy ZUS...),

no to szukaj ich 80 lat wstecz powodzenia.

licytacja części ogromnego majątku ZUSu (widziałeś niektóre siedziby? wystarczy dwie zlicytować w całości i masz odzyskane pewnie z 4 mln zł),

say what? To kompletnie nie masz pojęcia o jakich kwotach mowa! Każdego roku na świadczenia idą dziesiątki MILIARDÓW. Teraz pomnóż to przez kilkadziesiąt lat i powiedz co ci z tych 4 czy 40 czy nawet 400mln? Czekam dalej na wyliczenia ile emerytur możesz sobie wypłacić za te 4mln czy nawet sto razy więcej.
Tak się zastanawiam ile ty masz lat, ale wydaje mi się że niewiele, bo naprawdę nie masz pojęcia o temacie.

Nie rozumiecie tego?

to ty nie rozumiesz, że nie ma ŻADNEJ możliwości pełnego szybkiego odejścia od ZUSu.
A dobrowolnie to sobie możesz oszczędzać w funduszach. A mówić ludziom po 40 latach płacenia składek że w zamian za to nic nie dostaną to naprawdę trzeba mieć fantazję.

Także licz dalej, jeszcze kilka bilionów dozbierasz i możesz zmieniać system
szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-17 11:57
to, co obiecane, trzeba spełniać. Obiecali urzędnicy. dyrektorzy departamentów ZUSu mają majątki. Jeśli stworzyli niewydolny, socjalistyczny i złodziejski system, to niech za to odpowiadają. Z jakiej racji mam sie dokładać do interesu z góry skazanego na niepowodzenie? Niech płaci pomysłodawca tego biznesu. Rozumiesz teraz?
tiaa / 194.99.117.* / 2014-10-17 12:07

to, co obiecane, trzeba spełniać

przecież nie ma żadnej możliwości spełnienia tego jeśli przestałyby wpływać ZUSowskie składki więc zejdź na ziemię. Czy ty naprawdę tego nie rozumiesz? To nie jest wypłacić 1mld.
Na przestrzeni wielu lat to byłby BILIONY.

Niech płaci pomysłodawca tego biznesu. Rozumiesz teraz?

no to znajdź tego kogoś i zabierz mu ze skarpetki te X bilionów złotych i wtedy możesz wporawdzać swoje utopijne pomysły
szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-17 12:24
Skąd te biliony? prawo nie działa wstecz. Przychodzi nowa ekipa i mówi: "sądzimy poprzednich, że nie zreformowali ZUSu i budowali piramidę finansową, reformujemy ZUS na normalnie, rynkowe zasady, żeby działał jak każdy inny fundusz oszczędnościowy. kto che, to w nim zostaje, a ze zlicytowanego majątku wypłacamy tym, którzy wychodzą z ZUSu równowartość jego składek". Wystarczy osądzić kolejnych ludzi odpowiedzialnych za ZUS od 1989 roku. Same akta sadowe mierzne byłyby w ciężarówkach,a le to jest przekręt właśnie na tak ogromną skalę i trzeba sobie to uświadomić. Piramida finansowa, która dzięki odpowiednim ustawom działa od dwudziestu paru lat. Nie wiem, gdzie widzisz te biliony. Ja widzę przywracanie normalności.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-10-17 12:32

Skąd te biliony?

jak to skąd? Z całego okresu płacenia składek przez wiele lat, wielu milionów Polaków.
Kompletnie nie czujesz moim zdaniem jak działa ZUS.
Więc proste przykłady skąd ma wziąć kasę obecna grupa 5-6mln emerytów i wszystkich tych któzy przejdą na emeryturę w następnych 40 latach?
wiwan / 2014-10-17 12:04
System jest ustawowy. Pomysłodawcą jest PAŃSTWO, czyli my.
Nie mają nic do tego urzędnicy ZUS i ich majątki osobiste.
szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-17 12:17
Jak to nie mają? Właśnie cały problem polega na tym, że urzędnicy za błędy nie odpowiadają majątkiem osobistym, który maja dzięki nam (obywatelom). De facto więc po prostu zwracaliby nam pieniądze, które wcześniej od nas wzięli. I tyle. To my im płacimy i my powinniśmy potrącać im z pensji za błędy. ZUS w obecnym stanie był i jest błędem, więc każdy rząd, który go utrzymuje popełnia błąd za który powinien nam zapłacić (oddać kasę, którą pobrali). Ja wierzę, że ZUS może być konkurencyjny zarówno na rynku medycznym, jak i emerytalnym. Pomimo tego, że jest państwowy. Wszystko jedno czy prywatny, czy państwowy. Chodzi o sposób zarządzania i zorganizowania. Obecnie jest to złodziejska piramida finansowa.
wiwan / 2014-10-17 12:28
???
Ty tak poważnie ?- urzędnicy ZUS wykonują zapisy ustaw tworzących system emerytalny.

Owszem są błędy w indywidualnych sprawach- pani Zenobii z Sokółki, i Anzelma z Częstochowy, którzy na skutek błędu urzędnika uzyskali inną emeryturę, niż powinni, bo konkretny urzędnik pomylił się przy liczeniu np. lat składkowych.

Ale nie ZUS wymyślił system.

Samo to, że system jest repartycyjny skazuje ZUS, a raczej FUS na chroniczny niedobór składki w stosunku do wypłacanych świadczeń- to zwykła arytmetyka. Nawet przy założeniu braku przywilejów, a nawet jednakowego wieku emerytalnego i zakończenia wydłużania życia emerytów.
Waniek / 2014-10-17 09:17 / Bywalec forum
Tego rodzaju walki są z góry skazane na niepowodzenie bo każde państwo posiada takie zabezpieczenie. Jedne mają większe jak polska a drugie mają mniejsze jak USA czy Wielka Brytania. Tylko że w polsce z tego zabezpieczenia emerytalnego większość ludzi nic nie ma a pieniądze idą na utrzymanie świętych krów. Lepiej tak jak ja znaleźć państwo, które ma niskie podatki i niewiele narzuca w dziedzinie zbierania na emeryturę. Samemu zaś pracować i zbierać kasę na emeryturę. Możliwość prawna to dochodzenie swych praw przed trybunałem w Sztrasburgu w polsce nawet nie próbuj bo to strata czasu!!!
mały Polak / 46.45.107.* / 2014-10-17 19:22
Dlaczego "Polska" piszesz małą litera ,a USA ,Wielka Brytania wielką? Jesteś jednym z tych buców co wyemigrowali i lekceważą swój kraj.Lepiej nie zabieraj tu głosu ,albo nabierz szacunku do własnego pochodzenia!
Waniek / 2014-10-17 08:50 / Bywalec forum
Jeśli mogę doradzić to nie trzymaj kapitału w złotówkach a w towarze i walutach jak frank dolar a nawet euro.
Waniek / 2014-10-17 08:10 / Bywalec forum
Ja również mogę odejść na emeryturę tylko że w wieku 40 lat. Nie podam kwoty emerytury bo jest ona wyższa niż najwyższe pensje w kraju. A po co być znienawidzonym przez wszystkich wokół.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy