wcześniejsza emerytura

mercedes312 / 2013-08-25 09:45
urodziłem się 2 -o4- 1949 roku jestem po operacji raka płuc mam usunięte 2 płaty płuc i węzły chłonne ,orzeczenie orzecznika ZUS całkowitą niezdolność do pracy na okres trwały i z drugiej komisji o stopniu znacznym z zasiłkiem pielęgnacyjnym 153 zł i wydatkiem na leki 130 zł a reszta na moje zbytki,tak żeby nie rodzina to ta operacja była by zbyteczna ,bo ZUS odmówił mi świadczeń tłumacząc ze w ostatnim 10 leciu nie przepracowałem 5 lat mimo ze udowodniłem i zaliczono mi 27 lat okresu składkowego a ze w ostatnim czasie pracowałem ale na czarno bo nikt w moim wieku nie chciał mnie zarejestrować nie pomogło ,więc napisałem do Warszawy do Prezesa ZUS o rentę w drodze wyjątku ale mi odmówił moim zdaniem spełniłem warunki do takiej i napisałem ze się nie zgadzam z decyzją ale Pan Prezes nawet nie odpowiedział mi bo on takich jak ja to ma gdzieś ,morze ktoś wie cze mogę starać się o wcześniejszą emeryturę ?
Wyświetlaj:
mercedes312 / 2013-08-27 13:11
serdeczne dzięki zrobię tak zobaczymy co będzie dalej
wiwan / 2013-08-26 11:57
W zakresie emerytury: Pana rocznik nie miał ( od 1999 r. ) i nie już możliwości uzyskania wcześniejszej emerytury z tyt. samego wieku i stażu (tzw. pracowniczej) ani z tyt. wcześniej pobieranej renty wypadkowej.
Zatem na wcześniejszą emeryturę bez innych specjalnych okoliczności pracy w swym życiu nie może Pan liczyć. Czeka więc Pana e. powszechna w wieku 65 lat i 6 miesięcy, a więc najwcześniej w październiku 2014 r.

Niestety warunku stażowego (40 lat) na potrzeby e. częściowej w wieku 65 lat Pan nie spełni.

W zakresie renty- odmowa świadczenia wynikała z niespełnienia warunku z art. 58, ust. 2 Ustawy emerytalnej, (owe 5/10 lat). Nie musiałby go Pan spełnić zgodnie z ustawą, mając staż ubezpieczeniowy 30 lat ( a więc zabrakło 3 lat ) przy jednoczesnym uzyskaniu orzeczenia o niezdolności całkowitej ( ust. 4, art. 58).

Jedyne światełko w tunelu- wniosek ponowny o rentę z tyt. niezdolności do pracy, uzyskanie orzeczenia o niezdolności całkowitej, a potem odwołanie się od decyzji odmownej z podparciem tym wyrokiem:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,5,05,7669,orzeczenie.html

- sentencja sprowadza się do dania prawa do renty, jednak już przy stażu 25 lat
mercedes312 / 2013-08-26 12:59
Ale ja mam całkowitą niezdolność do pracy na okres trwały wystawioną przez orzecznika ZUS I W marcu tego roku była sprawa w sądzie i przegrałem i powiedziano mi ze mam pisać o rentę w drodze wyjątku do Prezesa ZUS w Białym Stoku co uczyniłem i nie dostałem ,od tego czasu straciłem jakom kolwiek nadzieje i czekam za emeryturą jak ją dostanę?bo w tym kraju to wszystko jest niewiadome
wiwan / 2013-08-26 13:16
Zawsze mówimy o AKTUALNYM stanie prawnym. Tak jak napisałem- emeryturę uzyska Pan na swój wniosek najwcześniej w październiku 2014 r., wniosek najwcześniej na 30 dni przed uzyskaniem wieku 65.
Skorzysta ona z gwarancji kwoty minimalnej emerytury, gdyby z wyliczeń wyszła wysokość niższa. Będzie liczona z kapitału początkowego oraz składek po 1998 r., uwzględni spodziewaną dalszą długość życia, obowiązującą w czasie wydawania decyzji emerytalnej.

W zakresie renty- dobry prawnik pewnie używając argumentacji z zalinkowanego wyroku wygrałby. Nie jestem prawnikiem, ale uchwały SN w 7-mioosobowym składzie w przeciwieństwie do wyroków w pełnym składzie nie mają mocy zasady prawnej, więc wyrok ten wprost oczywiście sądu w Pana sprawie nie wiąże...
mercedes312 / 2013-08-26 13:35
to proszę mi napisać co mam zrobić czy po takim czasie mogę pisać do sądu no nie wiem co robić
wiwan / 2013-08-27 10:10
W sensie decyzji co robić - NIE wiem. Napisałem wczoraj JEDYNIE o 'światełku w tunelu', czyli podobnej sytuacji jednostkowej zakończonej pozytywnie, ale procesowo.

Przecież postępowanie to nerwy i czas, całkiem prawdopodobne, że ostateczny wyrok nastąpiłby później, niż nabycie przez Pana uprawnień do e. powszechnej, i niekoniecznie musi on nakazywać wyrównanie renty za cały okres od decyzji odmownej. No i jak już napisałem- nie ma żadnej pewności, że i w Pana przypadku będzie pozytywny. W wyroku linkowanym była to aż 3 instancja.

W sensie procedury- jak zasygnalizowałem wczoraj- potrzebne jest od nowa złożenie wniosku o rentę z tyt. niezdolności do pracy, uzyskanie ( co oczywiste ) decyzji odmownej i odwołanie się od niej przed jej uprawomocnieniem (30 dni od doręczenia) do sądu pracy/ub. społecznych (zgodnie z pouczeniem na decyzji) i przejście pewnie apelacji od wyroku I instancji.

Najnowsze wpisy