Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Wielu z tych, którzy 25 lat temu strajkowali za murami stoczni nie ma dziś pracy lub otrzymuje głodowe emerytury. Ci natomiast, którzy nadal pracują nie mogą być pewni, czy za jakiś czas nie zasilą szeregów bezrobotnych.

Wielu z tych, którzy 25 lat temu strajkowali za murami stoczni nie ma dziś pracy lub otrzymuje głodowe emerytury. Ci natomiast, którzy nadal pracują nie mogą być pewni, czy za jakiś czas nie zasilą szeregów bezrobotnych.

Wyświetlaj:
Wapniak / .* / 2005-09-06 16:43
Nie rozumiem. Przecież od dawna było wiadomo, iż "Solidarność" nie powstała po to, by ludziom polepszyć, lecz tylko poszerzyć rynek zbytu dla duszącego się nadprodukcją Kapitału. Sama, wtedy nie bardzo wiedziała jak sie określać; związek czy partia?...Ruch!. A, że użyto do tego celu, jak zawsze zwykłych szaraków i ku ich uciesze dla propagandy powieszono w Brukseli 21 postulatów/nierealnych/. Niech się gawiedź cieczy. Ile piany się przez to nabije. Kasy również...Więc o co chodzi?...A może tytułem doświadczenia...Kto i ile ludzi trzeba by teraz było, do wzniecenia podobnego strajku w imię obrony godności robotników/pracowników/, ludzi bez pracy i td. Jakiej organizacji potrzeba do tego i za jakie pieniądze...Co?...No i w imię czego?... Kiedyś Kapitał z Komuną musiał się liczyć....Teraz już nie! Czy ktoś widział grabie, które grabią od siebie?...
Che Guevara to MORDERCA / .* / 2005-09-02 00:43
To nie bylby poziom Mołdawii czy Białorusi, gdzie miejscowi satrapowie postanowili wprowadzic pewne elementy gospodarki rynkowej. Polska przypominałaby raczej Kube, gdzie sa zagraniczne przedsiebiorstwa w postaci joint venture z przedstawicielami MON i MSW w radach nadzorczych i zarządach. Ogol cierpi nedze zjadajac glodowe racje oleju, ryzu, maki i mleka, po ktore musi stac w koejkach znanych nam z lat 80. Jedyna perspektywa wyrwania sie z tego koszmaru dla maluczkich - nie wspominam juz o calej sferze represji policyjnych - to ucieczka w grupie balseros na trawie na Floryde lub prostytucja i bandytyzm. Wersja soft to agresywne zebractwo.
demaskator / .* / 2005-09-22 20:07
Ale kit wciskacie - byłoby podobnie jak na Białorusi, ale lepiej, bo zwykle było lepiej. A wcale nie jest tam tak źle jak się mówi, skoro nawet niezależne grupy badawcze z USA mówią o wyborczym poparciu Łukaszenki na poziomie 50%
logo / .* / 2005-09-01 17:00
Czytaj nabiera się głębokiego wrażenia że Polska nadal zatrzymała się na poziomie" Białorusi i Mołdawy". W procecie przeobrażania gospodarczego nie liczą się wskazniki Demagogiczno-polityczne ale wskazniki Ekonomiczne.A te były umiejątnie sterowane przez "EKSPERTóW POLSKIEJ GOSPODARKI" tak aby byli komuniści posiadali KASę bo kasa to władza.To oczym Pan pisze jako SUKCESY przeobrażeniowe Mazowieckiego i Balzerowicza to cała manipulacja która zniszczyła prawdziwych drobnych i średniej klasy indywidualnych producentów jako autentycznego zalążka rozwoju Prawdziwej gospodarki wolno rynkowej. To co mammy teraz w Polsce to walka i grabież w dobrze obrobionej formie prawnej nazwanej: Prywatyzacją.Pytanie jest : Kogo można winić za to?Stoczniowców którzy po podpisaniu postulatów naiwnie wierzyli że wszystko już powinno się samo kręcić we właściwym kierunku?Czy Politykom których nie interesowało i nie interesuje los obywateli tego kraju.Przykładem jest Ustawa o Rentach górniczych której konsekwencje wyjdą za pare lat.Natomiast Emeryci i Renciści w tradycyjny sposób chcą głosować na Cimoszewicza który wiele takich ustaw w tym roku przeforsował dla swojej kampani wyborczej. Brak społecznej kontroli i wyegzekwowanie swoich praw obywatelskich przyniesie następne konsekwencje w czasie.Naiwność ma swoją CENE którą trzeba będzie zapłacić.!!!!!!!!!!!!!!!!
wodewil / .* / 2005-09-01 08:31
A juz myslałem, że autor pokusi się o realną ocene sytuacji... a tu znowu demagogia!!! Czy szanowny autor jestt w stanie poddać ocenie realizację słynnych 21 postulatów? A o jakiej wolności piszemy? Czy nie widzimy zależności naszego państwa od Ameryki, Watykanu i UE? Wolność wyznania (bycia katolikiem) posunęła się tak daleko, jak w komunizmie bycia członkiem partii. Demokratyczne wybory? A z kogo ja mam tu wybierać? Z tych koniunkturalistów? Nawet komuchy popierają czarnych i Amerykę tak jak kiedyś wszyscy Rosjan i występowali przeciwko kościołowi. A widzi autor emerytów w aptekach w szpitalach w sanatoriach? A widzi autor grzebiących w śmietnikach, żebrzących i posilajacych się resztkami z cudzych talerzy? A widzi autor setki tysięcy ludzi szukajacych pracy i szczęścia w innych krajach? A widzi autor wolne i publiczne media? Bo ja nie widzę. I nie dziwiłoby mnie to, gdybym był zaślepionym komunistą, który nie widział wad poprzedniego systemu, ale ja cieszyłem się jak dziecko prawie ćwierć wieku temu. Jest mi dobrze, zarabiam wspaniale jestem szczęśliwy, ale widzę innych mych współrodaków, którzy w większości zamienili siekierkę na kijek. Panie autorze, nie ma pan z czego być dumny, spłodził pan proreżimowy artykuł! Nie odstaje pan od reszty pisarczyków. Niech się pan dalej smieje z żartów o komunizmie, który to już dawno minął i niedługo młodzi nie bedą wiedzieli z czego wynika ten śmiech dziadka jak w koło nie do smiechu. Ja oceniam te 25 lat jako czas straconej szansy. Nie chcę gdybać co by było gdyby jednak nie... ale, może nie wydawalibyśmy miliardów na kościół, może nie bylibyśmy głodni, może nie musielibysmy jeździć w obce kraje za chlebem, może nie musielibysmy uczyć się w szkołach religii, może itd. A może podzielilibysmy los Chin? Niech się pan oburzy, no proszę!!!! Zgodnie z najnowszymi sądażami to właśnie obywatele tego kraju uważają się za najszczęśliwszych na tej planecie. Dlaczego nie Amerykanie? Dlaczego nie Amerykanie, dlaczego nie Polacy? A tak na koniec; dlaczego pan nie korzysta z wolności myślenia i - ponoć - wolnosci słowa, tylko broni pan następnego reżimu? Policja znówu nie łapie złodziei na wielką skalę czy depczących flagę rosyjską, a raczej skupia się na depczących flagę amerykańską i ściągających pliki mp3 amerykańskich zespołow, którym to każe płacić sumy od wyimaginowanych praw, przekraczające rozsądek setki razy... A niech pan sobie pisze te bzdury i tag - jak za komunizmu - głową muru nie przebiję.
Krzysztof / .* / 2005-09-03 17:37
Ja bym jeszcze dorzucił zależność naszego państwa od Słońca, to prawdziwy skandal. Jakim cudem ukazala sie tu wypowiedź szanownego wodewila przy tak zniewolonych mediach, chyba cenzorzy nie zauważyli. Jak się wodewil dobrze postara to przy tak twardej głowie ma szansę przebić mur, nawet chiński. Demokratyczne wybory też nie zadawalają wodewila bo nie ma z kogo wybierać, a ja taki naiwny myśałem, że mamy już wszystkie opcje na firnamencie, od Leppera do Korwina Mikke. Jestem naprawdę bardzo zaintrygowany kogo jeszcze brakuje na tym festiwalu gwiazd.
Tadeusz / .* / 2005-09-01 08:08
25 lat temu byłem studentem dziennych studiów po 3 letniej pracy zawodowej i wiedziałem, ze przemiany na kapitalizm nie przyniosa niczego dobrego. Solidarnościowcy chcieli tylko wolnosci słowa, wolnosci bez "sojuszników" a nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji gospodarczych. To przecież byli komuniści maja najwieksze majatki i do tego władzę.
niedziwisz / .* / 2005-09-01 07:06
Dziwię się tym, którzy dziwią się dzisiaj. Przecież skutki można było przewidzieć 25 lat temu. Cwaniacy zawsze górą byli, są i będą.
Tadeusz / .* / 2005-09-01 08:14
Obrazasz tych z 81' to nie byli cwaniacy, potem doszli, chyba do nich zaliczyłbym bliźniaków, ale nie jestem pewien nie interesowała mnie później polityka tylko codzienność utrzymania Rodziny, bo nie miałem pracy
wodewil / .* / 2005-09-01 08:55
Acha, jeszcze jedno; te 620 złotych to około 150 €, które robotnik fizyczny w Niemczech zarabia w ciągu 2,5 dnia, a za piwo w aldim płaci ok 25 centów. Ten robotnik nie jest bardziej wydajny niż Polak, bo... to Polak. Nie wiesz z czego wynika ta kolosalna róznica? Idź i kup piwa po 1 złotówce za te 620 złotych! Niemożliwe? To kup je po 50% drożej, bo takie są. Kupisz ich za tę minimalną pensję (jeśli ją masz, a nie jesteś bezrobotnym) ok 400, Niemiec 1200, a jeśli jest bezrobotnym to 600. Jeśli ty jesteś bezrobotnym (a szanse na to masz o 50% większe niż Niemiec), to najczęściej możesz tylko zbierać puszki po piwie.
krzyhoo / .* / 2005-09-01 10:16
Zapominasz wodewilku, że jesteśmy baaaardzo zacofanym gospodarczo (i chyba nie tylko) krajem, zdaje się że wespół z Litwą i Łotwą najuboższym w Unii. Zatem wszelkie tzw. 'proste' porównania są o kant d... potłuc. A bez Solidarności byś sobie przeliczał euro na obowiązującą w krajach miłujących ZSRR walutę zwaną P****** (Pierwyj Eksperymentalny Ruski Dolar).
wodewil / .* / 2005-09-01 08:41
A jak ty to wyliczyłeś? Czy na pewno uwzgledniłes wartość nabywczą pieniądza? Gdybyś pomyślał i zechciał tylko zapłacić czynsz z tych 620 złotych za 3. pokojowe mieszkanie w bloku dzisiaj (450 zł), to byś wiedział, że kiedy łatwiej było przezyć, za to co zostało. Demagogje głosisz gościu!!! Zapominasz też, że stoczniowcy zasilili też grono bezrobotnych, któeych to średniow Polsce jest 20%. Dla tych ludzi twije 620 złotych jest marzeniem. Gdybyś miał możliwość popytania górników czy stoczniowców, które czasy były dla nich łaskawsze, to bys nie pisał bzdór, które można przeczytać w tzw. wolnej prasie.
pustelnik / .* / 2005-08-31 15:18
Do liczby bezrobotnych nie zaliczamy oczywiście "pracujących" za 600zł na ręk/m-c. Taka płaca to żenada, a statystyki bezrobocia już się poprawiają. Nie zapomnijmy o masie ludzi, którzy byli zmuszeni w ostatnim czasie wyjechać za godziwie płatną pracą. Oni też nie są uwzględnieni w statystykach. Jakbyśmy to wliczyli bezrobotnych byłoby śmiem twierdzić około 30-40proc.
Robi / .* / 2005-08-31 11:17
Rysa o której pan pisze jest większa, nie chodzi o liczbę statystycznie bezrobotnych, ale procent czynnych zawodowo w wieku produkcyjnym. Wydaje sie że inne kraje uniknęły takiej ceny za transformację gospodarki. Swoją drogą to ciekawe jak zwycięzka i inteligentna ekipa z roku 80 stała się wspólnie z dawnymi oprawcami beneficjentem zmian ustrojowych. Każda władza deprawuje.

Najnowsze wpisy