Forum Polityka, aktualno¶ciGospodarka

Wielu z tych, którzy 25 lat temu strajkowali za murami stoczni nie ma dzi¶ pracy lub otrzymuje głodowe emerytury. Ci natomiast, którzy nadal pracuj± nie mog± być pewni, czy za jaki¶ czas nie zasil± szeregów bezrobotnych.

Wielu z tych, którzy 25 lat temu strajkowali za murami stoczni nie ma dzi¶ pracy lub otrzymuje głodowe emerytury. Ci natomiast, którzy nadal pracuj± nie mog± być pewni, czy za jaki¶ czas nie zasil± szeregów bezrobotnych.

skomentuj
Wy¶wietlaj:
Wapniak / .* / 2005-09-06 16:43
Nie rozumiem. Przecież od dawna było wiadomo, iż "Solidarno¶ć" nie powstała po to, by ludziom polepszyć, lecz tylko poszerzyć rynek zbytu dla dusz±cego się nadprodukcj± Kapitału. Sama, wtedy nie bardzo wiedziała jak sie okre¶lać; zwi±zek czy partia?...Ruch!. A, że użyto do tego celu, jak zawsze zwykłych szaraków i ku ich uciesze dla propagandy powieszono w Brukseli 21 postulatów/nierealnych/. Niech się gawiedĽ cieczy. Ile piany się przez to nabije. Kasy również...Więc o co chodzi?...A może tytułem do¶wiadczenia...Kto i ile ludzi trzeba by teraz było, do wzniecenia podobnego strajku w imię obrony godno¶ci robotników/pracowników/, ludzi bez pracy i td. Jakiej organizacji potrzeba do tego i za jakie pieni±dze...Co?...No i w imię czego?... Kiedy¶ Kapitał z Komun± musiał się liczyć....Teraz już nie! Czy kto¶ widział grabie, które grabi± od siebie?...
Che Guevara to MORDERCA / .* / 2005-09-02 00:43
To nie bylby poziom Mołdawii czy Białorusi, gdzie miejscowi satrapowie postanowili wprowadzic pewne elementy gospodarki rynkowej. Polska przypominałaby raczej Kube, gdzie sa zagraniczne przedsiebiorstwa w postaci joint venture z przedstawicielami MON i MSW w radach nadzorczych i zarz±dach. Ogol cierpi nedze zjadajac glodowe racje oleju, ryzu, maki i mleka, po ktore musi stac w koejkach znanych nam z lat 80. Jedyna perspektywa wyrwania sie z tego koszmaru dla maluczkich - nie wspominam juz o calej sferze represji policyjnych - to ucieczka w grupie balseros na trawie na Floryde lub prostytucja i bandytyzm. Wersja soft to agresywne zebractwo.
demaskator / .* / 2005-09-22 20:07
Ale kit wciskacie - byłoby podobnie jak na Białorusi, ale lepiej, bo zwykle było lepiej. A wcale nie jest tam tak Ľle jak się mówi, skoro nawet niezależne grupy badawcze z USA mówi± o wyborczym poparciu Łukaszenki na poziomie 50%
logo / .* / 2005-09-01 17:00
Czytaj nabiera się głębokiego wrażenia że Polska nadal zatrzymała się na poziomie" Białorusi i Mołdawy". W procecie przeobrażania gospodarczego nie licz± się wskazniki Demagogiczno-polityczne ale wskazniki Ekonomiczne.A te były umiej±tnie sterowane przez "EKSPERTóW POLSKIEJ GOSPODARKI" tak aby byli komuni¶ci posiadali KASę bo kasa to władza.To oczym Pan pisze jako SUKCESY przeobrażeniowe Mazowieckiego i Balzerowicza to cała manipulacja która zniszczyła prawdziwych drobnych i ¶redniej klasy indywidualnych producentów jako autentycznego zal±żka rozwoju Prawdziwej gospodarki wolno rynkowej. To co mammy teraz w Polsce to walka i grabież w dobrze obrobionej formie prawnej nazwanej: Prywatyzacj±.Pytanie jest : Kogo można winić za to?Stoczniowców którzy po podpisaniu postulatów naiwnie wierzyli że wszystko już powinno się samo kręcić we wła¶ciwym kierunku?Czy Politykom których nie interesowało i nie interesuje los obywateli tego kraju.Przykładem jest Ustawa o Rentach górniczych której konsekwencje wyjd± za pare lat.Natomiast Emeryci i Renci¶ci w tradycyjny sposób chc± głosować na Cimoszewicza który wiele takich ustaw w tym roku przeforsował dla swojej kampani wyborczej. Brak społecznej kontroli i wyegzekwowanie swoich praw obywatelskich przyniesie następne konsekwencje w czasie.Naiwno¶ć ma swoj± CENE któr± trzeba będzie zapłacić.!!!!!!!!!!!!!!!!
wodewil / .* / 2005-09-01 08:31
A juz myslałem, że autor pokusi się o realn± ocene sytuacji... a tu znowu demagogia!!! Czy szanowny autor jestt w stanie poddać ocenie realizację słynnych 21 postulatów? A o jakiej wolno¶ci piszemy? Czy nie widzimy zależno¶ci naszego państwa od Ameryki, Watykanu i UE? Wolno¶ć wyznania (bycia katolikiem) posunęła się tak daleko, jak w komunizmie bycia członkiem partii. Demokratyczne wybory? A z kogo ja mam tu wybierać? Z tych koniunkturalistów? Nawet komuchy popieraj± czarnych i Amerykę tak jak kiedy¶ wszyscy Rosjan i występowali przeciwko ko¶ciołowi. A widzi autor emerytów w aptekach w szpitalach w sanatoriach? A widzi autor grzebi±cych w ¶mietnikach, żebrz±cych i posilajacych się resztkami z cudzych talerzy? A widzi autor setki tysięcy ludzi szukajacych pracy i szczę¶cia w innych krajach? A widzi autor wolne i publiczne media? Bo ja nie widzę. I nie dziwiłoby mnie to, gdybym był za¶lepionym komunist±, który nie widział wad poprzedniego systemu, ale ja cieszyłem się jak dziecko prawie ćwierć wieku temu. Jest mi dobrze, zarabiam wspaniale jestem szczę¶liwy, ale widzę innych mych współrodaków, którzy w większo¶ci zamienili siekierkę na kijek. Panie autorze, nie ma pan z czego być dumny, spłodził pan proreżimowy artykuł! Nie odstaje pan od reszty pisarczyków. Niech się pan dalej smieje z żartów o komunizmie, który to już dawno min±ł i niedługo młodzi nie bed± wiedzieli z czego wynika ten ¶miech dziadka jak w koło nie do smiechu. Ja oceniam te 25 lat jako czas straconej szansy. Nie chcę gdybać co by było gdyby jednak nie... ale, może nie wydawaliby¶my miliardów na ko¶ciół, może nie byliby¶my głodni, może nie musielibysmy jeĽdzić w obce kraje za chlebem, może nie musielibysmy uczyć się w szkołach religii, może itd. A może podzielilibysmy los Chin? Niech się pan oburzy, no proszę!!!! Zgodnie z najnowszymi s±dażami to wła¶nie obywatele tego kraju uważaj± się za najszczę¶liwszych na tej planecie. Dlaczego nie Amerykanie? Dlaczego nie Amerykanie, dlaczego nie Polacy? A tak na koniec; dlaczego pan nie korzysta z wolno¶ci my¶lenia i - ponoć - wolnosci słowa, tylko broni pan następnego reżimu? Policja znówu nie łapie złodziei na wielk± skalę czy depcz±cych flagę rosyjsk±, a raczej skupia się na depcz±cych flagę amerykańsk± i ¶ci±gaj±cych pliki mp3 amerykańskich zespołow, którym to każe płacić sumy od wyimaginowanych praw, przekraczaj±ce rozs±dek setki razy... A niech pan sobie pisze te bzdury i tag - jak za komunizmu - głow± muru nie przebiję.
Krzysztof / .* / 2005-09-03 17:37
Ja bym jeszcze dorzucił zależno¶ć naszego państwa od Słońca, to prawdziwy skandal. Jakim cudem ukazala sie tu wypowiedĽ szanownego wodewila przy tak zniewolonych mediach, chyba cenzorzy nie zauważyli. Jak się wodewil dobrze postara to przy tak twardej głowie ma szansę przebić mur, nawet chiński. Demokratyczne wybory też nie zadawalaj± wodewila bo nie ma z kogo wybierać, a ja taki naiwny my¶ałem, że mamy już wszystkie opcje na firnamencie, od Leppera do Korwina Mikke. Jestem naprawdę bardzo zaintrygowany kogo jeszcze brakuje na tym festiwalu gwiazd.
Tadeusz / .* / 2005-09-01 08:08
25 lat temu byłem studentem dziennych studiów po 3 letniej pracy zawodowej i wiedziałem, ze przemiany na kapitalizm nie przyniosa niczego dobrego. Solidarno¶ciowcy chcieli tylko wolnosci słowa, wolnosci bez "sojuszników" a nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji gospodarczych. To przecież byli komuni¶ci maja najwieksze majatki i do tego władzę.
Tadeusz / .* / 2005-09-01 08:14
Obrazasz tych z 81' to nie byli cwaniacy, potem doszli, chyba do nich zaliczyłbym bliĽniaków, ale nie jestem pewien nie interesowała mnie póĽniej polityka tylko codzienno¶ć utrzymania Rodziny, bo nie miałem pracy
wodewil / .* / 2005-09-01 08:55
Acha, jeszcze jedno; te 620 złotych to około 150 €, które robotnik fizyczny w Niemczech zarabia w ci±gu 2,5 dnia, a za piwo w aldim płaci ok 25 centów. Ten robotnik nie jest bardziej wydajny niż Polak, bo... to Polak. Nie wiesz z czego wynika ta kolosalna róznica? IdĽ i kup piwa po 1 złotówce za te 620 złotych! Niemożliwe? To kup je po 50% drożej, bo takie s±. Kupisz ich za tę minimaln± pensję (je¶li j± masz, a nie jeste¶ bezrobotnym) ok 400, Niemiec 1200, a je¶li jest bezrobotnym to 600. Je¶li ty jeste¶ bezrobotnym (a szanse na to masz o 50% większe niż Niemiec), to najczę¶ciej możesz tylko zbierać puszki po piwie.
krzyhoo / .* / 2005-09-01 10:16
Zapominasz wodewilku, że jeste¶my baaaardzo zacofanym gospodarczo (i chyba nie tylko) krajem, zdaje się że wespół z Litw± i Łotw± najuboższym w Unii. Zatem wszelkie tzw. 'proste' porównania s± o kant d... potłuc. A bez Solidarno¶ci by¶ sobie przeliczał euro na obowi±zuj±c± w krajach miłuj±cych ZSRR walutę zwan± P****** (Pierwyj Eksperymentalny Ruski Dolar).
wodewil / .* / 2005-09-01 08:41
A jak ty to wyliczyłe¶? Czy na pewno uwzgledniłes warto¶ć nabywcz± pieni±dza? Gdyby¶ pomy¶lał i zechciał tylko zapłacić czynsz z tych 620 złotych za 3. pokojowe mieszkanie w bloku dzisiaj (450 zł), to by¶ wiedział, że kiedy łatwiej było przezyć, za to co zostało. Demagogje głosisz go¶ciu!!! Zapominasz też, że stoczniowcy zasilili też grono bezrobotnych, któeych to ¶redniow Polsce jest 20%. Dla tych ludzi twije 620 złotych jest marzeniem. Gdyby¶ miał możliwo¶ć popytania górników czy stoczniowców, które czasy były dla nich łaskawsze, to bys nie pisał bzdór, które można przeczytać w tzw. wolnej prasie.
pustelnik / .* / 2005-08-31 15:18
Do liczby bezrobotnych nie zaliczamy oczywi¶cie "pracuj±cych" za 600zł na ręk/m-c. Taka płaca to żenada, a statystyki bezrobocia już się poprawiaj±. Nie zapomnijmy o masie ludzi, którzy byli zmuszeni w ostatnim czasie wyjechać za godziwie płatn± prac±. Oni też nie s± uwzględnieni w statystykach. Jakby¶my to wliczyli bezrobotnych byłoby ¶miem twierdzić około 30-40proc.
Robi / .* / 2005-08-31 11:17
Rysa o której pan pisze jest większa, nie chodzi o liczbę statystycznie bezrobotnych, ale procent czynnych zawodowo w wieku produkcyjnym. Wydaje sie że inne kraje uniknęły takiej ceny za transformację gospodarki. Swoj± drog± to ciekawe jak zwycięzka i inteligentna ekipa z roku 80 stała się wspólnie z dawnymi oprawcami beneficjentem zmian ustrojowych. Każda władza deprawuje.
skomentuj

Najnowsze wpisy