Forum Forum inwestycyjnePortfel

Witam! Mam pytanie do osoby doświadczonej

Witam! Mam pytanie do osoby doświadczonej

nowy 21 / 83.29.196.* / 2007-05-15 16:38
Mianowicie zacząłem sie interesować giełda od kilku tygodnie i jak widzac nie do końca udało mi się poznac reguły nią rządzące. Kupiłem akcje pewnej spólki, przewiduje potrzymać je kilka miesięcy, ale ostatnio pojawił sie komentarz że spółka wprowadza nowy pakiet akcji. W związku z tym mam pytanie co sie stanie z moimi akcjami ktore aktualnie posiadam, bo domyslam sie ze po wprowadzeniu akcji kolejnej serii wartosć wszystkich zostanie obniżona. Czy zostanie doliczone do mojego pakietu pewna ilośc akcji tak aby rachunek wyszedł na zero, czy sam bede musiał skorzystac z praw poboru i zakupic akcje, czy po prost lepiej sprzedac to co mam przed wprowadzeniem nowej serii?? Z goy serdecznie dziekuje wszystkim znawca etmatu za odpowiedz. POZDRAWIAM.
Wyświetlaj:
superowy inwestor / 2007-05-23 14:44 / Bywalec forum
ja gram prawie 8 lat i lepiej niz kolega ponizej bym ci tego nie wyjasnil
altarpeter / 2007-05-16 23:50
Nie jestem co prawda doświadczony, ale mogę powiedzieć tyle, że emisja nowej serii akcji to po prostu zwiększenie ich podaży na rynku, co prowadzi zgodnie z prawem popytu i podaży do spadku ceny. Wszystko zależy jednak od tego jak duża jest emisja i czy rynek jest w stanie ją wchłonąć przy danej cenie. Jeżeli popyt na te akcje jest w miarę elastyczny, to prawdopodobnie nie dojdzie do jakiegos silnego spadku ceny. Natomiast przy sztywnym popycie przecena może byc znacząca. Co do prawa poboru to daje ono jedynie prawa nabycia akcji w pierwszej kolejności po cenie emisyjnej, żaden akcjonariusz nie dostaje jednak akcji za darmo. Zaletą tego przywileju jest to, że często cena emisyjna jest niższa od rynkowej i można zyskać sprzedając taką akcję na rynku wtórnym. Jeśli jednak wszyscy to zrobią, cena oczywiście spadnie. Tak to wygląda w teorii, a w praktyce to nie mam pojęcia.
nowy21 / 83.29.232.* / 2007-05-20 17:45
Moze i nie jestes doswiadczony ale na pewno znasz sie na zeczy i w znacznej mierze wyjasniles mi problem wielkie dzieki za przyslge i zainteresowanie moim pytaniem pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy