Forum Forum prawneBudowlane

Wykup mieszkania TBS nie będąc lokatorem PILNEEE

Wykup mieszkania TBS nie będąc lokatorem PILNEEE

Kosiulek / 89.75.53.* / 2010-06-16 10:51
Witam Wszystkich. Mam mozliwość wykupienia mieszkania siostry. Jest tam zameldowana razem z dziećmi a mąż w innym (także nie wykupionym). Jest to stare budownictwo i sąsiedzi już to zrobili. Siostra ma zami8ar wyjechać za granice i tym samym chciałabym wykupić to mieszkanie. Dodam, że nie jestem tam zameldowana. Chciałabym wiedzieć czy mam prawo wykupić to mieszkanie i w jaki sposób. Jeśli nie to jak to zrobić by uniknąć niepotrzebnych opłat?
Dziękuje za potencjalne odp.
Pozdrawiam serdecznie ;)
Wyświetlaj:
Dlugosz211 / 80.50.132.* / 2013-12-12 22:50
Czy można wyjechać za granice i pozwolić zamieszkać w nim osobie trzeciej np. znajomemu,oczywiście płacąc czynsz.Chodzi o mieszkanie TBS.
szklarek / 2013-12-13 11:07
Można o ile uzyska się zgodę TBS na to, o co zdaje się bardzo trudno. Nie macie w tym zakresie swobody, co wynika z art. 33 ustawy o TBS (USTAWA
z dnia 26 października 1995 r.
o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego) w powiązaniu z art. 98 i 99 KC oraz art. 11, ust. 1 do 2 USTAWY
z dnia 21 czerwca 2001 r.
o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Konsekwencją braku zgody może być utrata lokalu w TBS.
szklarek / 2010-06-16 11:20
Mieszkania w TBS-ie nie można wykupić, dopiero mówi się o zmianie ustawy w tym zakresie. Chodzi więc o jak mniemam o mieszkanie komunalne (dawniej 'kwaterunkowe").
Wykupu bezprzetargowego z bonifikatą, bo o to chodzi, może dokonać tylko dotychczasowy najemca- posiadający decyzję o przydziale i wpisany do umowy najmu. W tym przypadku rozumiem, że jest to siostra.
Pozostaje możliwość, że następnie drogą darowizny przekaże je ona Pani- nie traci przy tym uzyskanej bonifikaty przy wykupie. Pani z kolei, jako podatnik I grupy w sensie spadków i darowizn unika podatku od darowizny.
Kosiulek / 89.75.53.* / 2010-06-16 21:48
Wiam serdecznie i dziekuje bardzo za wyczerpujaca odp i poswiecony dla mnie czas ;)
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy bylaby mozliwosc zameldowania mnie (Ona by sie wymeldowala i wyjechala) i tym samym stalabym sie gl najemca? Czy moglabym wtedy wykupic to mieszkanie bez przetargu? Chodzi mi o to by wziasc kredyt z doplatami od Panstwa ten dla mlodych malzenstw.
Pozdrawiam
szklarek / 2010-06-16 22:01
Zameldowanie Pani, a wymeldowanie się siostry nie uczyni Pani głównym najemcą. Co więcej wymeldowanie się siostry może uniemożliwić jej wykup mieszkania.
A z kredytem ("rodzina na swoim "?) to chyba przesada. Bonifikaty potrafią sięgać 99%, więc czasem to kwestia 2 tys. zł.
Szczegółowe warunki wykupu zależą od uchwały rady gminy (miasta). Proszę się z nimi zapoznać w urzędzie/ administracji i oszacować koszt, który zależy na ogół od czasu bycia najemcą, tego, czy płaci się jednorazowo, czy w ratach, stanu budynku, formy własności gruntu pod budynkiem itp.
Kosiulek / 89.75.53.* / 2010-06-16 22:32
Jeszce raz ja ;/
Naprawde jestem wdzieczna za odpowiedzi bo wiele sie juz naszukalam informacji i jest Pan piersza kompetentna osoba ;)
Moim zdaniem... dam siostrze na wykup mieszkania a ona da mi je w darowiznie. Ok rozumiem. Ale czy bedzie moga mi je podarowac przed uplywem tych nieszczesnych 5 lat. Slyszalam ze przez piec lat nie moze go sprzedam itp.
Pozdrawiam
szklarek / 2010-06-16 22:40
Podarować siostra-Pani, tak, bez czekania 5 lat. Okres tej karencji dotyczy sprzedaży. To Pani będzie musiała zachować ten okres jako obdarowana przed ewentualną sprzedażą mieszkania, by uniknąć podatku dochodowego. Lub spełniać warunek przeznaczenia tego dochodu na swoje kolejne potrzeby mieszkaniowe.
Pani darowizna pieniędzy na wykup- tylko w formie darowizny, przelewem na konto. Jeśli wraz z innymi kwotami z ostatnich 5 lat przekroczy ona 9637 zł- należy ją zgłosić w US by uniknąć podatku od darowizn.
Kosiulek / 89.75.53.* / 2010-06-16 22:34
I jeszcze jedno. Ona ma drogie mkieszkanie (nie wiem czy spoldzielcze czy komunalne) w ktorym jest zameldowany jej maz) czy pozwola wykupic jej mieszkanie jesli ma jakis przydzial jej maz?
szklarek / 2010-06-16 22:49
A to może zmienić postać rzeczy. Ponownie odsyłam do uchwały rady miasta i szczegółowych warunków wykupu.
Bo różnie to jest uregulowane;wiele gmin w Polsce w uchwałach wprowadziła zapis mówiący, że wykup mieszkania komunalnego w trybie bezprzetargowym przez najemcę lokalu komunalnego jest uzależniony od nieposiadania tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego (nieruchomości mogącej zaspokoić potrzeby mieszkaniowe najemcy) przez tę osobę, a także przez jej współmałżonka. Te warunki i przesłanki wykupu lokalu komunalnego bywają różne: jedne gminy wprowadzają warunek nieposiadania tytułu do innego lokalu w ogóle, inne – nieposiadania tytułu prawnego do innego mieszkania w tej samej gminie, nieposiadania lokalu w powiatach ościennych, a jeszcze inne uzależniają zgodę na wykup od tego, że najemca nie wykupił już wcześniej lokalu mieszkalnego od tej samej gminy.
Rada gminy może w stosownej uchwale wprowadzić również warunek, że wykup mieszkania komunalnego nie nastąpi, jeżeli najemca lub jego współmałżonek w określonym czasie posiadali tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego, który np. następnie zbyli lub rozwiązali umowę najmu.
Czyli w skrajnych przypadkach nawet szybkie sprzedanie/ podarowanie tamtego drugiego mieszkania może nie pozwolić na wykup.

I w sumie nie ma się co dziwić. Ideą mieszkania komunalnego jest pomoc socjalna, tym bardziej tak znaczne bonifikaty ( zakup za np. 1/20 wartości ) przy jego wykupie.

Najnowsze wpisy