Forum Forum prawnePracy

wypowiedzenie zmieniające a wypowiedzenie z przyczyn nie dotyczących pracownika??

wypowiedzenie zmieniające a wypowiedzenie z przyczyn nie dotyczących pracownika??

szukamporady / 2011-08-11 11:24
Dzień dobry. Mam następującą sytuację. Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie zmieniające - zmiana w umowie: przejście na 1/2 etatu wynagrodzenie: połowa najniższej krajowej. Ja oczywiście nie godzę się na te warunki i zgodnie z art. 42 KP przed połowa okresu wypowiedzenia składam stosowne oświadczenie. Dodam, że jest to umowa na czas nieokreślony, trwająca ponad 6 m-cy, czyli okres wypowiedzenia trwa 1 miesiąc.
Pytanie moje dotyczy kwestii, czy powyższe wypowiedzenie umowy o pracę jest z przyczyn nie dotyczących pracownika, czy nie??
Potrzebuje takiego rodzaju wypowiedzenia, aby móc się starać o dotację na otworzenie własnej działalności, a mam już gotowy projekt i partnera dla którego będę świadczył usługi.
Proszę o pomoc w tej sprawie i ewentualne wskazówki co do rozwiązania umowy - dodam, że pracodawca jest skłonny do pójścia na rękę (Jest to sp. z o.o. zatrudniająca 1 pracownika, której przedmiotem działalności jest handel, a ja jestem handlowcem, tak więc likwidacja stanowiska nie wchodzi w grę ,bo pracodawca nie będzie mógł zatrudnić, żądnego handlowca na moje miejsce)

Jeszcze jedno pytanie jak ma się wypowiedzenie zmieniające i odmówienie nowych warunków pracy przez pracownika do prawa do zasiłku, przysługuje , czy nie i czy jest jakaś karencja??
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-08-11 12:08
W przypadku prawidłowego nieprzyjęcia warunków z wyp. zmieniającego ( czyli wyraźnego dla pracodawcy, najlepiej na piśmie, przed upływem 1/2 okresu wypowiedzenia ) pociąga za sobą wszystkie skutki rozwiązania dokonanego przez pracodawcę (wyrok SN z 22.5.1975 r., I PRN 9/75, OSNCP Nr 3/1976, poz. 51).

Musi zatem wystawić świadectwo pracy ( art.97 KP )podanym trybem z art. 30 § 1 pkt 2 KP oraz stroną wypowiadającą, a nie z art. 42. czyli wypowiedzenia definitywnego, a nie zmieniającego. I tu może pojawić się zapis "z przyczyn niedotyczących pracownika".

Nie ma więc w PUP żadnej dodatkowej karencji w uzyskaniu zasiłku jak w przypadku porozumienia stron czy dyscyplinarki. Przysługuje już od 8 dnia od rejestracji w PUP.
szukamporady / 2011-08-11 18:12
Czy taka forma oświadczenia jest prawidłowa? standardowo miejscowość, dnia; dane pracownika; dane pracodawcy; tytuł i np. Niniejszym oświadczam, iż odmawiam przyjęcia nowych, gorszych warunków umowy o pracę, zaproponowanych wypowiedzeniem zmieniającym z dnia DD.MM.RR . (podstawa prawna Art. 42. § 3 Kodeksu Pracy) no i rzecz jasna podpis pracownika.
szklarek / 2011-08-11 19:17
Wery okej ;-)))

Druga kopia i potwierdzenie NA NIEJ przyjęcia przez pracodawcę ( podpis, data ) dla Pana.
szukamporady / 2011-08-12 08:03
Dziękuje za pomoc i odp w mojej sprawie.
Teraz tylko się modlić, żeby przeszło w PUP-ie.

Najnowsze wpisy