Forum Forum prawnePracy

Za co mogą mnie zwolnić? Um. na czas nieokreślony.

Za co mogą mnie zwolnić? Um. na czas nieokreślony.

pezot1 / 2008-08-01 00:40
Witam
Proszę o pomoc. Mam podpisaną umowę na czas nieokreślony na 3/4 etatu, w firmie pracuję od października 2006 roku. W tym czasie miałem umowy na zlecenia i na czas określony. Od października 2007 roku mam na czas nieokreślony. W firmie kierownicy zmieniają się dosyć często, i jeden z nich dał mi wysoką podwyżkę, od tamtego czasu zmieniło się już 3 "szefów" i ten .. hmm dajmy na to regionalny tzn. "ważniejszy", uznał, że za dużo zarabiam. Dał mi parę wyjść z sytuacji i żadna mi nie pasuje, jedną z nich to zmniejszenie zarobków. Obawiam się, że jeśli na nic się nie zgodzę i będę chciał zostać ze swoimi zarobkami to mnie wyrzuci z pracy. Pytanie za co może to zrobić? Np. nie ważne badania lekarskie? Czy samo to, że nie zgadzam sie na przeniesienie (jedna z opcji), bądź "awans i przeniesienie" (również opcja).
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
olgierd / 2008-08-25 11:20 / Bywalec forum
Troszkę inaczej ;-)

Jeśli pracownik nie zgodzi się na porozumienie zmieniające -- na podst. którego będzie otrzymywał mniejszą wypłatę -- pracodawca może dać mu wypowiedzenie zmieniające (art. 42 kp).

Skutkiem jego przyjęcia jest ustalenie nowych warunków pracy i płacy po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik się nie zgodzi na zaproponowane warunki, jego stosunek pracy się rozwiązuje.

Istotne w sprawie jest to, że w przypadku osób zatrudnionych na czas nieokreślony pracodawca musi podać przyczynę wypowiedzenia zmieniającego. Ta przyczyna musi być prawdziwa i podlega ocenie przez sąd pracy.

Pracownikowi zawsze -- czyli także w przypadku przyjęcia nowych warunków (a także w przypadku nieprzyjęcia tych warunków i rozwiązania stosunku pracy) -- przysługuje możliwość odwołania się do sądu pracy od wypowiedzenia zmieniającego.
W takim przypadku sąd będzie badał m.in. prawdziwość/rzeczywistość podanej przyczyny, zatem jeśli dojdzie do przekonania, że podana przez pracodawcę przyczyna jest nieprawdziwa albo niezgodna z prawem, może orzec o nieważności wypowiedzenia zmieniającego, albo o odszkodowaniu (albo o przywróceniu do pracy, jeśli umowa się zdąży rozwiązać).

W przypadku nieważności badań lekarskich pracodawca nie powinien w ogóle dopuścić pracownika do pracy. Tak, na dłuższą metę może być to przyczyna rozwiązania stosunku pracy.

Najnowsze wpisy