Forum Forum podatkoweInterpretacje

Zakup mieszkania. Darowizna od rodziców tylko dla jednego współwłaściciela.

Zakup mieszkania. Darowizna od rodziców tylko dla jednego współwłaściciela.

acid641 / 193.239.136.* / 2012-08-23 10:40
Witam,
prosiłbym o przeanalizowanie przedstawionej sytuacji.

Para chce zakupić mieszkanie. Nie są oni małżeństwem, żyją w nieformalnym związku.

Mieszkanie kupują na rynku pierwotnym, deweloper jest płatnikiem VAT. Pieniądze na mieszkanie pochodzą od rodziców chłopaka - otrzymuje je przelewem na zasadzie darowizny. W czasie 30 dni wysyła zgłoszenie do US (PIT SD Z2) aby uniknąć podatku od darowizny.

I teraz ważne: na umowie z deweloperem oraz w akcie notarialnym widnieje nie tylko chłopak, ale także jego dziewczyna (czyli jest współwłaścicielem mieszkania).

I teraz pytania:

1. czy chłopak objęty jest jakimś dodatkowym podatkiem od wzbogacenia?
2. czy dziewczyna musi opłacać podatek od wzbogacenia, jako, że formalnie widnieje jako współwłaściciel mieszkania? Jeżeli tak to jaka jest to kwota?

Z góry dziękuję za pomoc!
Wyświetlaj:
remataa / 5.173.176.* / 2022-12-29 17:37
Jeśli szukacie profesjonalnej pomocy to od siebie mogę polecić kancelarię notariusz Cejrowskiej z Tczewa.
AnetaYou / 5.173.176.* / 2020-12-28 12:32
Ja podobną sprawę załatwiałam jakiś czas temu w kancelarii notarialnej Jolanty Cejrowskiej. Rzetelna i sprawna obsługa na poziomie.
belladonna / 2012-08-23 21:01 / Tysiącznik profesjonalny
Termin na złożenie SD-Z2 to 6 miesięcy.
Skoro całość pochodzi z darowizny od rodziców, to jest to majątkiem chłopaka. Co bedzie zawarte w akcie notarialnym zalezy od nabywców. Jak będa współwłacicielami i wpłacą pieniądze, to nikt nie będzie wnikał czyje są (z punktu widzenia etapu aktu notarialnego). No ale... akt noteraialny trafia do US, a jak ktoś kupuje nieruchomość, to powstaje pytanie czy ma za co (czy ma na to pokrycie w dochodach)... w końcu w US też składamy PITki :)
acid641 / 85.89.190.* / 2012-08-23 21:07
Wszystkie pieniądze są od rodziców chłopaka. Zaraz po przekazaniu ich jako darowizny robi przelew na konto dewelopera.

Umowa wstępna i akt notarialny już za nami, więc dziewczyna widnieje jako współwłaściciel. Czy istnieje szansa, żeby dziewczyna nie musiała płacić tego podatku? Istnieje możliwość skorygowania aktu notarialnego i np. wykreślenia jej z niego?
belladonna / 2012-08-23 21:20 / Tysiącznik profesjonalny
Ja się obracam w podatkach, więc...
Po 1... skoro nie są małżeństwem, to niech się dobrze zastanowi kto ma być właścicielem tego mieszkania, jak pieniądze są tylko jego...
acid641 / 193.239.136.* / 2012-08-24 08:23
Rozumiem - już doszliśmy do wniosku, że można - póki co - zawrzeć w akcie że mieszkanie jest tylko na chłopaka.

Moje pytanie brzmi: jak to załatwić skoro już jest umowa przedwstępna i akt notarialny zawarty? Czy można skorygować akt notarialny i czy to uchroni dziewczynę od zapłacenia podatku za dotychczasową darowiznę?
belladonna / 2012-08-24 16:10 / Tysiącznik profesjonalny
o sprawy aktu notarialnego pytaj na forum prawnym... co do darowizny na razie chyba jest tylko związana z chłopakiem, skoro rodzice mu przekazali kasę :)

Najnowsze wpisy