Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Założenie działalnosci mechanika samochodowa przez kobiete?

Założenie działalnosci mechanika samochodowa przez kobiete?

myszka1918 / 2010-10-06 09:49
Witam, chciałabym założyć dzialalnosc "mechanike samochodowa".
Pracowalby u mnie maz. Jet zatrudniony na umowe o prace, wiec skladki za niego by odpadly ale czy mimo to powinnismy zawrzec jakas umowe? I jaki sposob opodatkowania wybrac?

Dodam ze mialoby to dzialac na zasadzie dojazdu do klienta, po godzinach pracy.
Jesli ktos jest w stanie mi pomoc prosze o odpowiedzi.
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-10-06 12:48
1. oczywiście, że w świetle prawa powinno być to zatrudnienie albo u.zlecenie.
2. składki więc wcale "nie odpadają"- przy umowie o pracę generalnie byłyby płacone z obu umów, przy u. zlecenie- składki społeczne są dobrowolne, zdrowotna obowiązkowa.
3. składki społeczne "odpadają" z automatu, gdyby to on założył DG. Zdrowotna nadal byłaby obowiązkowa.
myszka1918 / 2010-10-06 19:08
O ile wiem, mąż mogłby byc osoba wspolpracujaca wiec umowa o prace czy umowa zlecenie jest niepotrzebna. A skladki oplaca mu pracodawca u ktorego zatrudniony jest na umowe o prace.
Chyba sie nie myle?
szklarek / 2010-10-06 20:58
Poszukałem- rzeczywiście. Mógłby być osobą współpracującą również bezumownie. Co nie zmienia faktu, że co do zasady podlegałby ubezpieczeniom z tego tytułu. W związku z jednoczesną pracą na etacie, z tytułu współpracy obowiązkowo podlegałby ubezpieczeniu zdrowotnemu, musiałaby go Pani normalnie zgłosić w ZUS do ubezpieczeń. Podstawa wyliczenia składki byłaby taka jak Pani, czyli nie mniej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za ostatni kwartał roku poprzedniego. Obecnie jest to 2592,46 zł, co daje składkę zdrowotną 233,32 zł.
Podstawa:
art. 8 ust. 2 , ust.11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,205,1585.html)
myszka1918 / 2010-10-07 12:31
Tak faktycznie... po rozmowie z zaprzyjaźnioną księgową okazało się że składka zdrowotna która bede musiala zaplacic za męża bedzie w wysokosci 233zł z groszami.
Ale okazalo sie tez ze pojawil sie inny problem i niestety z dzialalnosci nici...
Ale mimo wszystko bardzo Panu dziekuje:)
Pozdrawiam Aia

Najnowsze wpisy