Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zamknięcie firmy będąc za granicą.

Zamknięcie firmy będąc za granicą.

MsCouper / 2013-08-05 22:33
Witam,

Pierwsze moje pytanie czy jest taka możliwość?
Siedzę za granicą, dokładniej w Anglii, firma mi przestała przynosić dochody wystarczające na pokrycie wszystkich opłat związanych z tym i zdecydowałam o zamknięciu firmy.
Na razie nie mam możliwości powrotu do kraju, czy jest inna możliwość zamknięcia firmy np. poprzez pełnomocnika?

Jakie dokumenty bym musiała w tym przypadku wypełnić by mój pełnomocnik mógł je zanieść do urzędu czy też zusu by wszystko sprawie załatwić?

Pozdrawiam serdecznie
szklarek / 2013-08-06 09:37
1. jest możliwość on-line, ale by tak złożyć CEIDG-1 musi być on również bezpiecznie e-podpisany, czyli niemożliwe jest to bez posiadania profilu zaufanego e-puap lub certyfikatu kwalifikowanego.
Podobnie ZUS- na jego Platformie Usług Elektronicznych.

2. owszem, jest możliwość pośrednictwa pełnomocnika- albo już w CEIDG wcześniej ustanowionego przez przedsiębiorcę, lub ustanowionego teraz doraźnie- Pełnomocnik zobowiązany jest dołączyć do akt załatwianej sprawy oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Dokument ten bez względu na formę, treść i nazwę podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. W przypadku, gdy pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu (rodzice, dzieci), zstępnemu (dziadkowie, wnuki) lub rodzeństwu dokument taki podlega zwolnieniu z opłaty skarbowej. Organ administracji publicznej może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.

W zakresie ZUS, do ustanowienia pełnomocnictwa jest druk ZUS-PEL, ale formularz wyrejestrowujący ZUS- ZWUA, jak i inne można po prostu pobrać z netu, strony ZUS, wydrukować, wypełnić, podpisać odręcznie i przesłać pocztą 'analogową'

Najnowsze wpisy