Forum Forum pracyDokumenty

Zatrudnienie - pracodawca nie daje etatu

Zatrudnienie - pracodawca nie daje etatu

Dawid190 / 83.30.150.* / 2015-12-13 19:32
Witam. Mam pytanie dotyczące pewnych formalnych spraw.
Od wielu lat pracuje w branży handlowej na umowe o prace. Byc moze bede zmieniał firmę, natomiast pracodawca uprzedził mnie iż wynagrodzenia sa u nich oparte o system motywacyjny a poza tym podstawa jest zawsze umowa zlecenie... Nawet przez 2lata nim zaproponują umowe o prace.

Bede dążył do rozwikłania sprawy dlaczego tak jest ale mniejsza o to.

Chciałbym zapytać o inne opcje jakie wchodzą w grę które moglbym zaproponować. Etat odpada, okej.
Umowa zlecenie, nie bardzo wiem co zyskuje co tracę co zyskuje pracodawca.
A może własna działaność gospodarcza, wiem że u nich takie sprawy się pojawiały. Chciałem dopytac kogoś kto obrazowo mi przedstawi czy jest go opłacalna forma zatrudnienia i czy pracodawca jest w stanie sie na to zgodzić jakie sa korzyści moje względem umowy zlecenia a jakie trudności.

Od razu zaznaczam ze praca ma charakter obejmujący prawo pracy i powinna byc regulowana etatem a nie działalnością ale chciałbym uniknąć umowy zlecenia bo czuje ze to krok wstecz i brak przywilejów no wlasnie jakich i czy na pewno, liczę na zrozumiałe wyjaśnienia bo jestem raczej początkującym przedsiębiorcą od strony formalnej ;)
Pozdrawiam
szklarek / 2015-12-14 12:30
Bardziej odpowiedni dział Forum to:

http://www.money.pl/forum/grupa,45,0,0,40,0,pracy.html

oraz

http://www.money.pl/forum/katalog,4,0,0,40,0,firma.html

Ale z grubsza:

Skoro zatrudnienie ma znamiona stosunku pracy, to KP jest tu zdecydowany w swym art. 22 - ma być to umowa o pracę, a zawarta inna- i tak jest stosunkiem pracy. Tyle, że to powinien już orzec sąd pracy.

Co do zlecenia i zysków/strat stron- b. wiele zależy od tego, co w umowie strony zawrą, bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by umowa taka zawierała uregulowania dotyczące odpowiedników urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, okres wypowiedzenia zależny od czasu trwania umowy itd.

Zwykłe 'gołe' zlecenie nie daje po prostu uprawnień pracowniczych i daje łatwość rozwiązania umowy.

W sensie finansowym, zwłaszcza od 2016 r. nie będzie tu znacznych różnic w stosunku do etatu o ile nie jest Pan uczniem/studentem w wieku do 26 lat albo nie posiada Pan innego tytułu do ubezpieczeń. Chodzi oczywiście o koszt składek 'po stronie' zleceniodawcy.

Inaczej są zdefiniowane też KUP przy etacie i przy zleceniu.

Najnowsze wpisy