Forum Forum podatkoweInne

Zawieszenie działalności przed IX 2008r.

Zawieszenie działalności przed IX 2008r.

Maciek 23 / 217.113.225.* / 2010-03-16 21:13
Witam, dwa lata temu księgowa zawiesiła moją działalność (wyrejestrowała z ZUS) od tamtej pory nie prowadzę tej działalności, wysyłam jedynie co miesiąc zerowy Vat 7. Czy coś mi grozi ze strony ZUS? Przeczytałem parę dni temu przez przypadek artykuł o tym że zawieszenie zostało uregulowane prawnie we wrześniu 2008r. i że wcześniej tego nie było. Księgowa mówi że jest wszystko ok, mnie jednak to spać nie daje. Czy ktoś wie jak to prawnie wygląda?
wiwan / 2010-03-17 20:49
Od 20.09.2008 r. obowiązuje nowela Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Wprowadziła ona brak obowiązku opłacania składek ZUS w okresie zawieszenia. Przed zmianą art 13 pkt. 4 zobowiązywał do tego "osoby prowadzące działalność pozarolniczą – od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności" czyli nie znał tego stanu pośredniego wprowadzonego Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Odstąpienie od pobierania składek następowało na skutek wyrejestrowania, a ZUS mógł sprawdzić faktyczność zaprzestania działalności. Były też opinie, że aby nie płacić składki zdrowotnej (inna ustawa to reguluje) należy działalność po prostu zamknąć.

Zatem- w ewidencji działalności gospodarczej w gminie, w US, GUS jest Pan nadal prowadzącym d.g, dla ZUS- nie.

Najnowsze wpisy