Forum Forum emerytalneZUS

ZUS a twoja przyszłość

ZUS a twoja przyszłość

Cezar Wielki / 2011-09-28 12:49
Czy płacąc regularnie do ZUS-u pieniądze, jakie mam szansę że moje życie na emeryturze, nie będzie zwyĸlym egzystowaniem? Na ile będę miał pewność że nie będę musiał się bać czy wystarczy mi pieniędzy na życie?
Wyświetlaj:
marta12 / 77.255.9.* / 2011-10-13 15:19
Ups....
należy rozumować tak: jeżeli dla tych, którym potrącano składki nie ma pieniędzy, to co się z nimi stało????? Poprawnie powinno być tak: potrącają mi składki, obracają nimi pomnażając je a potem mam bajeczną emeryturę (resztę oddają moim spadkobiercom). Obecnie: okradają mnie z moich pieniędzy bez gwarancji na godną starość.
Proponuję dowód matematyczny.
* mam pracować (na razie) 35 lat czyli 420 miesięcy
* prowadzę działalność obecnie na wszystkie ubezpieczenia zabierają mi prawie 900 zł
* uwaga! przez 35 lat odkładam na koncie 420*900= 378 000 zł (proszę pamiętać jeszcze o zwykłym oprocentowaniu lokaty - dodatkowo około 275 000 zł) czyli razem 653 000 zł
* idę na emeryturę w wieku 65 lat i ile jeszcze pożyję? daj Bóg 20 lat czyli 240 miesiące
* no to zaczynam sobie wypłacać emeryturę:
653 000:240= 2702,83 zł i jeszcze z pozostałej kwoty nadal lecą odsetki (ciekawe czy z ZUSu tyle dostanę?)
* należy wcześniej się ubezpieczyć prywatnie na leczenie i III filar
ubezpieczenie na leczenie na wszystko i w prywatnych klinikach wynosi nie więcej niż średnio 250zł/ m-c
III filar do wyboru zaczyna się już od 100zł/m-c
* teraz najważniejsze: UMIERAM
ZUS - jedyne co po mnie dostaną spadkobiercy - zasiłek pogrzebowy 4000 zł
III filar - podwojona kwota ubezpieczenia, z reguły nie mniejsza niż 150 000 zł
oraz po pozostawieniu upoważnienia do konta spadkobiercy mogą podjąć z niego pozostawione pieniądze, odpowiednio:
żyję 70 lat - pozostało 490 830 zł
żyję 75 lat - pozostało 328 660 zł
żyję 80 lat - pozostało 160 490 zł
żyję ponad 85 lat - zaczynają mi się kończyć zapasy na koncie ale należy pamiętać jeszcze o III filarze, którego nie ruszaliśmy i ewentualnym majątku materialnym
Na ZUS nie ma co liczyć - tak jak oszukali naszych dziadków i rodziców tak oszukują nas.
To ubezpieczenie nie ma nic wspólnego z piękną ideą społeczną tylko z haraczem, który trzeba płacić. Moim zdaniem politycy boją się tego ruszyć a ludzie na to robią ciche przyzwolenie.
wiwan / 2011-10-13 17:21
Nie polemizując z wydźwiękiem tego wywodu zwracam uwagę na ewidentne błędy:

1.Jest Pani z rocznika młodszego niż 1948, nie ma zatem żadnego wymogu dotyczącego stażu ubezpieczenia dla uprawnień emerytalnych. Żadne 35 lat zatem.
2.Składkę emerytalną płaci Pani w wysokości 393,41 zł, a nie 900 zł, emerytura pochodzi z tej składki.
3. Oprócz zasiłku pogrzebowego w razie śmierci Pani rodzina w wielu przypadkach może liczyć na rentę rodzinną- ta owszem już z u. rentowego lub wypadkowego.
4. Dodatkowo w razie śmierci- kapitał w OFE nie przepada, jest dziedziczony, podobnie składki z istniejącego od maja/czerwca 2011 subkonta w ZUS.
tańczący_z_fundami / 193.41.231.* / 2011-10-14 09:46
Wiwan chyba naprawdę wierzy w ZUS. Marta ma rację niestety dla wszystkich socjalistów. Liczby nie kłamią i gdyby pieniądze które nam złodzieje z rządu zabierają na ZUS odkładac na konto na zwykły procent składany, to na emeryturze można by zyć naprawdę godnie. Jednak Marta mylisz się co do celu systemu emerytalnego. Trochę historii. PRL zbankrutował i nie było pieniędzy aby płacić emerytury. Więc socjaliści zbudowali taki system emerytalny w którym wszystkie składki zabierane obywatelom szły na wypłaty bieżących emerytur, a ludziom sie wmówiło że te składki odkładane są na ich przyszłe emerytury oszukując ich bezczelnie. Po kilku latach gdy dość mocno uwolniona gospodarka spowodowała że ludzie zaczęli się bogacić socjaliści stwierdzili że należy powoli przestawać ludzi oszukiwać i część składki przeznaczać naprawdę na ich przyszłe emerytury - i tak powstały OFE. Oczywiście ci socjaliści tak wyregulowali rynek że OFE przynosza jakieś zyski i to marne tylko w przypadku gdy jest hossa na giełdzie oraz tworząc OFE zapewnili sobie stałe kredytowanie swoich durnych socjalistycznych projektów w przyszłości. Efekt jest taki jak można było się spodziewać gdy do roboty biorą się socjaliści. ZUS nadal przejadał składki obywateli, a OFE dopóki była hossa na giełdzie jakoś tam zarabiały. Co więcej ponieważ uwolniona gospodarka powodowała bogacenie się Polaków socjalistyczny rząd nie czuł specjalnie potrzeby zmiany tego systemu nie likwidowano przywilejów emerytalnych, było w miarę dobrze choć budżety się nie dopinały to zawsze dopożyczyło sie za granicą w końcu szare masy dług zobaczą dopiero jak trzeba będzie go spłacić a na razie muzyka grała. Niestety żadna balanga nie trwa wiecznie, tak teraz przyszedł czas zapłacić rachunek. Rozbuchane przywileje emerytalne spowodowały że mamy ponad 7 mln emerytów, kraj jest zadłużony po uszy, a co najważniejsze w Polsce stale wprowadza się ogromna liczbe durnych socjalistycznych zakazów i nakazów które krępują gospodarkę i nie pozwalają się nam rozwijać, dlatego ponad 2 mln Polaków uciekło juz za granicę za pracą. No i system emerytalny zaczął bankrutować. Socjaliści którzy doprowadzili do tej sytuacji wmówili obywatelom że to że oni kazali OFE pożyczać sobie kase to wina OFE, więc zaczęli je likwidować. Najpierw zabrano 2/3 składki z OFE do ZUS. No i mieliśmy teraz wybory naród wybrał tych samych złodziei więc łatwo się domyślić że w ciągu najblizszej kadencji rządu OFE zostaną całkowicie zlikwidowane. To jest metoda króla Francji Filipa który był winien Templariuszom górę pieniędzy i zamiast oddać dług po prostu wymordował cały zakon. 65% kasy OFE to dług państwa polskiego. Dług wobec przyszłych emerytów, a dzisiaj ciężko pracujących. Czyli OFE się zlikwiduje, rząd się oddłuzy a przyszli emeryci dostaną figę i bankructwo systemu zostanie odłożone może o kilka lat, do tego wprowadzi się wyższy wiek emerytalny i zrówna kobiety z męzczyznami - kto z szarych mas skojarzy to z rządowym okradaniem ludzi ? Prosze pamietać bankructwo tego systemu jest NIEUNIKNIONE. Tylko trudno określic dokładnie jego czas, ale na pewno zbliża się on szybkimi krokami i dzisiejsi 50-tolatkowie i młodsi na pewno nic z niego nie dostaną.
wiwan / 2011-10-14 10:57
Tu nie chodzi o moją wiarę, bo to nikogo nie interesuje, ale o minimum przyzwoitości w dyskusji, bo to nie spot wyborczy.
Naginanie danych wejściowych do wywodu o ponad 50% zdecydowanie chwieje jego wiarygodnością. Bez względu na szczytność idei.
Marta może i ma rację, ale jej liczby wbrew temu co piszesz ...kłamią.
tańczący_z_fundami / 193.41.231.* / 2011-10-14 12:24
Co z tego że może się myli w dokładnoścci liczb, może przyjęła do wyliczeń liczby tak jakby była etatowcem a nie na własnej działalnosci gospodarczej, może doliczyła składkę rentową, wypadkową czy zdrowotną. Nie zmienia to postaci rzeczy.
Nie zauważyłem aby reklamowała jakąś partię więc nie wiem o co biega na temat spotów wyborczych, natomiast najważniejsze że ludzie się trochę budzą i zaczynają orientować jaka jest prawda. Bo to jest jeden z fundamentów naszej cywilizacji odziedziczony za starożytnej Grecji że PRAWDA istnieje i jest tylko jedna. PRAWDA nie zależy od głosowania demokratycznego, ani od wiekszości. Demokracja i rządzący socjaliści podpiłowują ten filar i dlatego między innymi oczywiście mamy kryzys. Czasem warto porozmawiać nie tylko o liczbach ale o ideach aby zrozumieć co się dzieje i jaka będzie przyszłość.
Poza tym zwracam Ci uwagę że co z tego że podkreślasz iż subkonto w ZUS jest (na razie) dziedziczone czy to że OFE istnieje (jeszcze) to wszystko można zmienić. Juz w 2008 roku Sąd Najwyższy (taki on niezwisły jak ja Chińczyk) stwierdził wyraźnie że składki emerytalne są rodzajem podatku więc nie są własnością obywateli, już wtedy położone zostały podwaliny pod skok na OFE. I nie myliłem się. Ostatnie wybory pokazały że ludzie nie rozumieją co oznaczają pewne ruchy rządu. Takie są efekty ustroju zwanego demokracją. Tylko niektórzy tak jak ja przygotowują się do jej upadku.
tańczący_z_fundami / 193.41.231.* / 2011-09-29 09:35
Najważniejszy bład myślowy jaki przyjąłes to to że wiążesz składki do ZUS ze swoją przyszła emeryturą. Kompletne nieporozumienie. Twoje składki na ZUS nie mają prawie nic wspólnego z Twoją ewentualna emeryturą. Po prostu twoje dzisiejsze składki są wypłacane w formie emerytur dzisiejszym emerytom. Tobie sie zapisuje na kartce że niby Ci je odłożyli. W momencie przejścia na emeryturę dostaniesz je tylko pod warunkiem że będa jeszcze w Polsce wtedy frajerzy którym będzie się zabierać tak jak tobie dzisiaj składki z których dostaniesz tą emeryturę. Zobacz sobie jak spada dzietność - nie bedzie komu zabierać do tego ponad 2 mln ludzi wyjechało za granicę, plany rządu podwyższenia wieku emerytalnego. Za kilkanaście lat emerytura będzie luksusem, wiekszosc będzie dziadować o chlebie i wodzie albo zdychać. No chyba że wybory wygra Korwin-Mikke to bedzie lepiej ale nie ma co na to liczyć.
eme / 77.253.186.* / 2011-09-28 14:26
Juz sie mozesz bac :) Niestety, takie sa realia.:(Zacznij powoli rozgladac sie za mieszkaniem z malym czynszem.
Gienek45 / 2011-09-28 14:08
Szczerze? nie masz żadnej pewności!

Najnowsze wpisy