Forum Polityka, aktualnościGospodarka

ZUS kosztuje nas ponad 4 mld zł. Ile poszło na Ojca Mateusza i Lato z Radiem?

ZUS kosztuje nas ponad 4 mld zł. Ile poszło na Ojca Mateusza i Lato z Radiem?

Wyświetlaj:
Grzegorz13 / 62.141.238.* / 2013-11-07 19:28
Dlaczego teraz ZUS poszedł po rozum do głowy.
Wreszcie skończy się rozdawnictwo pieniędzy polaków na prezesów OFE.
Finansowanie wczesnych emerytów uprzywilejowanych nie powinno być płacone z ZUS tylko z innych środków bo to nie są emerytury tylko ewidentne rozdawnictwo pieniędzy ludzi ciężko pracujących w ZUS ubezpieczonych.
Młodzi emeryci uprzywilejowany przez około 50 lat żyją kosztem ludzi ciężko pracujących. Zwykły pracownik w Polsce musi teraz przepracować 50 lat aby otrzymać malutką emeryturę, paranoja demokracji.
Już tu widać nierówność społeczną w naszym kraju.Ewidentne błędy zarządzania funduszami emerytalnymi ZUS na korzyść uprzywilejowanych.Tylko w Polsce istnieje tak widoczna nierówność traktowania grup społecznych i rozdawnictwo naszych składek.Jednym kasa za parę lat pracy innym praca do śmierci.
PO i PSL nie zdają egzaminu z demokracji.
matros61 / 217.113.229.* / 2013-11-07 18:40
Firmy żyjące z pieniędzy Podatnika w 1000%
powinny mieć całkowity zakaz uczestniczenia w takich akcjach
Za taki "sponsoring" Prezesi powinni wylecieć z pracy
Sponsor to ten co buli z WŁASNYCH PIENIĘDZY
SoltysK. / 2.100.42.* / 2013-11-07 17:19
juz mi sie pisac po raz kolejny nie chce - zwolnienie emerytow pobierajacych emerytury do sredniej plus 2-5% z podatku dochodowego winno zus odchudzic, zamiast podwyzszyc koszta to je obnizyc, a emetyrom dac troche wiecej na zycie - kost uzysku od tej ge rupy wynsci ca 65% przychodow buz dzetowych wiecej teafi do budetu na inne cele z podatkow posrednich - to samo dotyczy pobierajacych inne benefity od panstwa - winny one nie podlagac podatkowi dochodowemu - to przelewanie z pustego w prozne (w zadnym racjonalnie zarzadzanym panstwie tego nie ma)- pobieranie sluzy jeno po to by zarabiali pobierajacy, czyli zadnego pozytku dla panstwa
mno_1966 / 77.255.251.* / 2013-11-07 20:33

juz mi sie pisac po raz kolejny nie chce

I dobrze, bo piszesz głupoty.
Pomysł zwolnienia z podatku dochodowego emerytur poniżej średniej oznacza podwyżkę tychże świadczeń o 18%. Mało tego, podwyżka dotyczyłaby tylko części emerytów a pamiętamy burzę jaką wywołała waloryzacja kwotowa w ub.roku.Według twojego pomysłu niektórzy by zyskali 400zł inni nic.
Podobnie w przypadku sfery budżetowej (dlaczego tu akurat wszyscy?) znacza podwyżkę wynagrodzeń o 18,lub 32%. A raczej powinniśmy ograniczać wydatki na urzędników.
Pomijam fakt że w obecnej sytuacji finansów publicznych nie ma mowy o tak radykalnej obniżce podatków.
Zamiast wymyślać kolejne komplikacje podatku dochodowego-jedni płacą inni nie-można w miarę możliwości podwyższać kwotę wolną od podatku. Lub połączyć to z wprowadzeniem dodatkowego progu od wysokich dochodów.
niezadowolonazzus / 46.204.114.* / 2013-11-07 17:12
zatrudniają coraz więcej urzędasów , a ludziom ciężko pracującym wyliczają głodowe emerytury! połowę tych darmozjadów należałoby po prostu zwolnić! gdzie obiecane przez rząd ograniczenie biurokracji?! spróbuj zachorować , zaraz masz kontrolę i nawet jak umierasz to w ICH mniemaniu jestes okazem zdrowia!
kij_z_ZUS-em / 159.205.55.* / 2013-11-07 16:52
Co za stronniczy artykuł mający na celu pozytywną propagandę ZUS-u !! W 1-m PTE pracuje przeciętnie ok 120-150 osób , co daje ok 2000 osób w sumie we wszystkich PTE. W ZUS-e 49000 - tylko 25 razy więcej ! W OFE koszty pracy wynoszą więc ok 12 mln zł/ m-c ( tj 144 zł mln rocznie ), w ZUS-e ok 185 mln / m-c ( tj 2,2 mld rocznie ! ) . Więc koszty pracy w ZUS-e sa o ponad 15 razy większe niż w OFE.
Wysoki średni zarobek w PTE wynika z małej grupy zatrudnionych osób ( zestawienie 55 tys. prezesa i 2 tys. pracownika szeregowego ) natomiast w ZUS-e zarobki 30 dyrektorów rozkładają się 5 tys. pracowników stąd niższa średnia.
PTE zarządzając zrobiły dla klientów ponad 100 mld dodatkowego kapitału , natomiast ZUS ZERO - bo przecież rewaloryzacja to nie zarobek i tych środków po prostu nie ma - fizycznie nie istnieją.
PTE nie wydały miliardów na gmachy i beznadziejny system informatyczny.
W przypadku nieusatysfakcjonowania/krzywdy możemy sądzić się z PTE , z ZUS-em ( państwem w państwie ) życzę sukcesu w jakiejkolwiek sprawie.
I na koniec warto zauważyć , że jak firma / przedsiębiorca ma przejściowe problemy i nie zarabia to pomimo strat ZUS musi płacić co kończy się upadkiem wielu małych działalności - czego nie spotyka się w innych krajach, składki sa płacone przy wypracowanych zyskach.[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
rimini / 83.238.13.* / 2013-11-07 13:57
Średnia płaca w towarzystwach przekracza 6 tys. zł brutto miesięcznie?
Nie jestem członkiem zarządu (tych ci jest niewielu), ale szeregowym pracownikiem takiej firmy i zarabiam brutto UWAGA całe 2500 zł (od 4 lat nie mieliśmy żadnej podwyżki).
Jak widać i do średniej pensji 6000 zł brakuje mi prawie drugie tyle.
Pracuję w OFE od 6 lat.
Nie szczujcie na nas ludzi operując w ten sposób zarobkami w OFE.
Grzegorz62 / 185.26.182.* / 2013-11-09 20:58
To i tak sporo w porównaniu do moich 1800 zł brutto oczywiście a jeszcze do tego muszę się nasłuchać od klientów utyskiwań na wysoką cenę tego co sprzedaję, chociaż ja za swoją stawkę godzinową nie kupię tego nawet 1-go litra,nasłuchać się od managera o złej obsłudze klienta, choć on sam lepiej nie potrafi i stresować się z powodu ucieczek nieuczciwych klientów bo przez nich szef potrąci mi z pensji.To jest to właśnie godne życie w tym kraju, które żeśmy wywalczyli w 89-ym.
bobo11 / 89.79.165.* / 2013-11-07 14:09
"Brakuje mi prawie drugie tyle". Brakuje Pani/Panu drugie tyle i jeszcze 1000zł/brutto. Nic dziwnego, że zarabia Pani/Pan takie marne pieniądze, bo proste rachunki przychodzą z trudnością.
jadzia___ / 87.116.212.* / 2013-11-09 02:28
ach, jak biegłość w rachunkach, czyżby absolwent matematyki teoretycznej na uniwersytecie
PP205 / 91.231.36.* / 2013-11-07 15:10
Nie przejmuj się takimi komentarzami Rimini. Polska to kraj buców, którzy nie przepuszczą okazji aby bezproduktywnie otworzyć usta. A jak przy okazji poczują się lepsi to już mega sukces.
FDA / 188.116.35.* / 2013-11-07 13:31

debos / 178.42.253.* / 2013-11-07 10:40 + popieram - neguję 0 usuń Zgłoś do usunięcia Przywileje nie nabywa się w momencie przejścia na emeryturę a w momencie rozpoczęcia pracy

Jesli miałbyś rację to podniesienie wieku emerytalnego do 67lat byłoby niemożliwe.
A jednak to prawo weszło i już niektórzy pracują dłużej.
Przywileje oczywiście można znieść, tylko nie ma woli politycznej, ale i nacisku społecznego.
Nacisku nie ma, bo niewielu zdaje sobie sprawę że budujemy sobie chyba najbardziej niesprawiedliwy system emerytalny na świecie.
Za 30 lat będziemy mieli-jeśli nic nie zrobimy-50% emerytów z minimalnymi emeryturami za które praktycznie nie będzie sie dało przeżyć.Ci ludzie będą musieli korzystać z pomocy rodziny lub wyprzedawać swój majątek.
Dalsze 30% będzie miało świadczenia za które jako tako będzie można żyć.
Natomiast pozostałe 20% będzie miało emerytury 5 razy wyższe niż minimalne, przy stażu pracy o połowę krótszym.
I oczywiście ci biedni będą opodatkowywani na emerytury tych "świętych krów" bo ze składek by ZUS się nie zbilansował.
Euromaniak / 94.40.103.* / 2013-11-07 12:23
ZUS ZŁODZIEJSKA INSTYTUCJA HE HE
debos / 178.42.253.* / 2013-11-07 12:55
Nie bądź z siebie taki zadowolony bo nie rozumiesz czym jest ZUS. A to jest obciach. Jeśli tego nie rozumiesz to Ty w ogóle możesz nie mieć pojęcia na temat funkcjonowania państwa.
tomcio_paluch / 2013-11-07 17:10 / Bywalec forum
Tak, debos, państwo to my, znamy to. ZUS to też my. Bulimy 2 % składki na urzędasów, co to nam raz do roku przyślą kartkę z wyliczeniem ile to w przyszłości dostaniemy emerytury, kupa śmiechu.
23 % vat, min. 19 % dochodowego, niemal 30 % ZUS, 10 % składka na NFZ. Nie chce mi się już liczyć ile to co miesiąc muszę oddać na funkcjonowanie tego państwa. Kto to wytrzyma? I jak długo jeszcze?
FK_ / 94.112.82.* / 2013-11-07 12:21
brakuje tutaj wykresu przyrostu zatrudnienia w ZUS... gdzie pewnie zobaczylbym przyrost 'w krotkim okresie' gdy powstaly OFE.. a teraz bedzie kolejny gdy pieniadze przestana plynac do OFE...
1999 / 109.129.202.* / 2013-11-07 11:43
A w OFE nie ma prezesow, bo nie podano ile zarabia prezes OFE?
yyyyy209 / 213.186.79.* / 2013-11-07 11:41
ZUS radośnie wydaje pieniądze emerytów. Robi tak, bo prawo na to pozwala. ZUS może wydać na swoje potrzeby więcej niż jest to niezbędne więc z tego korzysta. Dlaczego ZUS wydaje na reklamę? Bo znajomy/krewny ma firmę, która w ten sposób zarobi kasę.
Dlaczego OFE tyle zarabia na składkach? Z tego samego powodu. Prawo im na to pozwala. Jak mogą to biorą.
Państwo polskie jest rozrzutne kosztem obywateli i nic z tym nie robi. Pan premier i jego drużyna (w rządzie, administracji, sejmie i senacie) najprawdopodobniej inaczej nie potrafią.
Cieniasy przy władzy = cienkie emerytury.
Zyga PRL / 91.233.112.* / 2013-11-07 11:24
Podobne wyliczenia budzą emocje 90 % okradanych i ironiczny uśmieszek górników i munudrowych, którym 3 - 5 tys. emerytury się należy w wieku 50 lat i już.

W końcu tak powiedział Gierek i Jaruzelski. A to co oni powiedzieli jest świętym prawem nabytym. Nie ma co z tym dyskutować.

A kto podniesie na to rękę to mu tą rękę utrącimy. Jak powiedział kiedyś towarzysz Cyrankiewicz do socjalistycznego
Bartek777 / 77.255.111.* / 2013-11-07 11:23
Jezu jakie to chore a my idioci na to płacimy, pozwalamy się jawnie dy..ać
ron2000 / 178.42.133.* / 2013-11-07 11:02
Niewątpliwie obecny system emerytalny to największy problem w Polsce i w innych krajach Zachodu. Rządy roztrwoniły pieniądze emerytów i teraz je pożyczają, żeby wypłacać i tak coraz nędzniejsze emerytury. Aby przejść na normalny system kapitałowy potrzeba ok. 6,8 bln złotych ( 170 mld x 40 lat ), co oznacza dla Polaków 50 lat życia w biedzie. Są to pieniądze zmarnotrawione przez rządy lewicowe od 1945 roku do dziś.. Podobnie jest we wszystkich krajach Europy. Tak, czy inaczej czeka nas największy w historii świata krach finansowy. Pytanie jak długo da się nadal zadłużać i ciągnąć obecną fikcję ?
Broń-dla-uczciwych-TAK / 212.87.244.* / 2013-11-07 11:24
Będzie ciągnięta póki nie skończą się pieniądze na rynku. Czyli nie będzie komu ich z******* w podatkach (lub "składkach") a Obligacje będą miały horrendalne oprocentowanie i spowodują one szybką spiralę zadłużenia- via Grecja.

Tylko że:
dniówka pracownika:
1. Szwajcaria 181 zł/dzień
...
21. Grecja 61 zł
22. Argentyna 59 zł
23. Portugalia 38 zł
24. Czechy 37 zł
25. Słowacja 36 zł
26. Brazylia 35 zł
27. Estonia 32 zł
28. Węgry 28 zł
29. Polska 25 zł
Broń-dla-uczciwych-TAK / 212.87.244.* / 2013-11-07 10:33
OFE droższe? No ale za siedziby funduszy nie płacimy z budżetu państwa, który jest utrzymywany z innych podatków niż Podatek emerytalny zwany cynicznie składką. Więc doliczmy wszelkie daniny na Państwo i wtedy policzmy co jest droższe ok?
debos / 178.42.253.* / 2013-11-07 10:46

OFE droższe? No ale za siedziby funduszy nie płacimy z budżetu państwa

Z naszych OFE płacą czyli na jedno wychodzi. Bo przecież OFE z jakichś swoich nie płacą? Czy może się mylę?
Broń-dla-uczciwych-TAK / 212.87.244.* / 2013-11-07 11:20
Zupełnie nie rozumiesz zasad rynkowych! Jeśli ZUS chce wybudować siedzibę to pobiera kasę z worka zwanego budżetem. Jeśli Fundusz buduje siedzibę to robi to z tego co zarobiło na naszych składkach, prowizji i innych inwestycjach. Jeśli Fundusz miałby coroczny bilans - FUS -80mld w roku 2013 to zbankrutowałby na naszym rynku i zamknął siedziby, a skladki by pewnie przepadły..[...]na pewno. Ale jak ZUS a raczej FUS ma bilans co roku -80mld to nie bankrutuje tylko buduje kolejne siedziby i wypłaca za ten ujemny bilans nagrody. Widzisz różnicę? Bo fundusze bierze ciągle z moich pieniędzy, a nie tylko z moich składek i prowizji. Jest beneficjantem wszystkich skladek lądujących w budżecie- nie tylko skladki emerytalnej. Gdyby tak było upadłby po 89' roku. I tak byłoby dla nas najlepiej. Ale trup pod respiratorem z moich pieniędzy nic nie daje, ale dużo żre przez rurkę. I płacąc na niego dzisiaj wiem, że nie otrzymam emerytury, bo ktoś młodszy ode mnie powie w końcu dość- najagorsze jest, to że będzie miał rację. Ale już swojej emerytury nie zobaczę0- jestem [...]z wyżu demograficznego lat 75-85- kto mnie "solidarnie" utrzyma? Skoro świadczeniobiorców będzie 2x więcej niż pracujących?![...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
debos / 178.42.253.* / 2013-11-07 12:38

Zupełnie nie rozumiesz zasad rynkowych!

To w/g jakich zasad rynkowym za siedziby OFE Ty nie płacisz a za ZUSu płacisz?

Ale jak ZUS a raczej FUS ma bilans co roku -80mld to nie bankrutuje

A no nie zbankrutuje. Tylko gdyby OFE kazać wypłacać więcej niż uzyskuje ze składek to też by zbankrutował. Ale ponieważ nikt im wypłacać nie będzie kazał to nie zbankrutują. Najwyżej nie będą wypłacać tych marnych kilkudziesięciu zł. o które dzisiaj jest taka zawierucha.
Można ZUS urynkowić aby wypłacał tylko tyle ile uzyskuje ze składek. Więc wtedy są dwa warianty. Albo tniemy te dziadowskie emerytury albo podnosimy wysokość składek. Wybieraj.
Zauważyłem, że Ty trochę nerwowy jesteś. Uważaj bo musisz pracować do 67 roku życia a przy takich emocjach to czarno widzę.
Broń-dla-uczciwych-TAK / 212.87.244.* / 2013-11-07 13:21
Wg. takich zasad:
- Gdy OFE zbankrutują to się po prostu zwiną
- gdy ZUS bankrutuje to się buduje nową siedzibę i zatrudnia nowych urzędników

Ani jedna instytucja ani druga nie jest zbudowana na zasadach wolnego rynku- bo jest przymusowa. Jak jednak zbankrutuje, to i tak poniosę koszt tylko wkładu (składek które zapłaciłem i ich nie odzyskam). Natomiast z ZUSu nigdy nie otrzymam emerytury, ale muszę wciąż płacić w formie składek i dotacji budżetowej... chyba to jednak wielokrotnie więcej niż niż nierentowność OFE.

Ty znosisz okradanie Cię bez emocji. Albo sam jesteś jednym z 3,5mln pracownika budżetówki, albo zatrudniony jesteś na czarno. Ja traktuje okradanie mnie jak zamach na część mojego życia ponieważ w pracy spędzam 1/2 czasu aktywnego wyliczonego z całego dnia. Więc jak ktoś kradnie mi samochód to tak jakby okradł mnie z 2 lat życia np. Jak "składki" naliczone przez państwo sięgają 40% moich dochodów w podatku bezpośrednim (kara za to, że pracuję) i 40% w podatkach ukrytych w towarach, to faktycznie [...] Bo to tak jakbym 6miesięcy w roku oddał ze swojego życia komuś..czemu akurat 3,5mln ludzi żyje kosztem mojego życia...bo "czas to pieniądz" a skoro odbierają mi pieniądze, to także czas... a czas przeżyty w pracy to moje życie... trudne, ale strasznie prawdziwe [...]

PS. Ja nie spodziewam się, że będę zarabiał jak Niemiec. Ale ku-rwa czemu Czech zarabia średnio 12zł/dzień więcej niż Polak, a towary ma nieznacznie tańsze? Czemu Niemiec płaci 1EURO za Margarynę ramę 1kg a Polak 9zł??? Czemu tonący Grek zarabia 61zł/dzień a Polak tylko 25zł...a podobno jesteśmy zieloną wyspą..

Gratulują spokoju ducha...oby nam się socjlizm nie skończył jeszcze i 1000lat! Niech żyje![...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
debos / 178.42.253.* / 2013-11-07 14:10

gdy ZUS bankrutuje

ZUS nie zbankrutuje. Trudno ci to jakoś zrozumieć.
Albo sam jesteś jednym z 3,5mln pracownika budżetówki,

Nareszcie na to wpadłeś.
Broń-dla-uczciwych-TAK / 212.87.244.* / 2013-11-07 11:36
Miller, Krzaklewski, Fedak, Rostowski, Tusk, Boni, Kaczyński, Miller, Pawlak, Buzek...
wymieniać dalej?

Nie PO, Nie ma PiS..SLD i PSL... to jest POLSKA PARTIA SOCJALISTYCZNA. Wolny rynek??? dla 8mln pracujących w sektorze prywatnym- reszta żyje sobie nadal w socjalizmie (3,5mln ludzi odbiera pensję od państwa). Spółki skarbu państwa są monopolistami pod które pisze się ustawy. Cały pieniądz z rynku zabierany jest podatkach i tzw. "składkach"- czyli podatkach. Płacimy we wszystkim VAT zwielokrotniony. Zwracamy VAT za towary, których nikt nigdy nie widział. Drzewko, które wsadziłem na własnej posesji za własne pieniądze nie jest moje!

Najnowsze wpisy