Forum Polityka, aktualnościKraj

ZUS najbardziej irytuje przedsiębiorców

ZUS najbardziej irytuje przedsiębiorców

Money.pl / 2008-06-26 15:56
Komentarze do wiadomości: ZUS najbardziej irytuje przedsiębiorców.
Wyświetlaj:
myslcie_to_nie_bolo / 212.191.72.* / 2008-08-01 10:13
LUDZIE. Gadacie p*******. Gdyby nie ten badziewny złodziejski ZUS każdy pracownik mógłby mieć 700zł w kieszeni więcej!!! Pomyślcie ile to jest kasy! zarabiacie powiedzmy 2000.... a jakby nie ZUS byście zarabiali 2700!!!
grzegor / 83.29.157.* / 2008-09-14 19:44
tak... 700 zł więcej... tylko że sam musiałbyś martwić się za co będziesz żył po 60tce, że jak utnie Ci nogę w pracy że nie dostaniesz renty z tyt. niezdolności do pracy, że jak zachorujesz to nikt nie wypłaci Ci za ten czas wynagrodzenia, jak ulegniesz wypadkowi to już Twoja sprawa, że żaden lekarz nie pomoże Ci dopóki nie pokażesz że masz czym zapłacić...
Dyscordia / 89.229.28.* / 2008-09-18 17:42
teraz też się martwię co za różnica?
rybeczka / 151.92.176.* / 2009-01-13 14:49
Zgadzam się z
83.29.157.* | grzegor
...Najbardziej się ZUS przydaje jak ktoś siedzi pół roku na lewym zwolnieniu lekarskim bo wie że go zwolnią z pracy i żyje sobie za darmo biorąc 2000 zł miesięcznie z naszej szacownej instytucji...
Całkiem fajna mega-fabryka...Powinni o niej program na discovery zrobić...Bo chyba nie ma już takich reliktów na świecie?
antyklerykał / 83.23.187.* / 2008-06-27 16:31
cyt... "Dla nich najważniejsze jest ograniczenie pozapłacowych kosztów pracy (ZUS i inne składki)."

To robienie wody z muzgu!!!!!!
ZUS, wchodzi do kalkulacji kosztów produkcji jako składowa kosztów robocizny.
Kalkulacja składa się z :
Materiały bezpośrednie =xxxxxxxx
Robocizna bezpoośrednia = xxxxxxxxxx
ZUS 43% od robocizny bezpośredniej
FUS 7 % od robocizny bezpośredniej
Razem koszt robocizny = xxxxxxxxxxxxx
Potem koszty Zarządu i administracji 110% od Robocizny Bezpośredniej
I dalsze składowe kalkulacji. podatki, energia itd.....
więc gadanie że najwięcej pracodawców kosztuje ZUS jest kłamstwem. W końcowym efekcie za wszystko zapłaci klient kupująć towar lub usługę.
Ale problem nie w wysokości ZUS, tylko że tą kasę można przejąć, bo kalkulacja nie zmieni się ani o jotę. Dlatego tak mocno nacisakają rząd i robią sieczkę z muzgowin co mniej douczonym parlamentarzystom, by jeszcze więcej się nachapać.
muzio / 83.30.130.* / 2008-12-22 21:41
Brak mi słów, więc napiszę krótko. Tak na okrągło policz 700 PLN x ilośc przepracowanych przez Ciebie miesięcy w życiu i sam zdecyduj: czy chcesz aby Twój pracodawca oddał tą wartośc Tobie czy do ZUS?
Eugeniusz L. / 83.13.79.* / 2008-08-02 22:41
Gdybymśmy robili kalkulacje według tego co piszesz, to po miesiącu naszej firmy nie byłoby na rynku. Jeżeli jak piszesz przedsiębiorcy chcą się nachapać, to spróbuj sam to zrobić - to takie łatwe....Twoim zdaniem? Oj naiwniaku!!! A do ZUS-u wpłacamy tak dużo, bo źle gospodarują tymi pieniędzmi. Pozatym musimy płacić wysokie emerytu ry dawnym UB-owcom, działaczom partyjnym z epoki PRL-u i tak dalej. Pozdrawiam realistów - !!!
Bernard+ / 79.187.8.* / 2008-07-02 13:53
antyklerykał - Piszesz to, co wiesz a że mało wiesz to piszesz tylko to, co wiesz. Koszty pozapłacowe to i wszelkie inne, które wypisałeś powyżej oczywiście są składnikami kalkulacji cent wyrobów usług i towarów, ale z drugiej strony przedsiębiorca nie może swobodnie ustalić ceny zbytu w dowolnej wysokości, bo jest konkurencja cenowa z towarami importowanymi z krajów, w których zarówno płacowe jak i pozapłacowe koszty są niższe, więc nie można sobie podnosić cen ile się chce, bo towar, wyrób lub usługa nie sprzedadzą się ty sam nie kupisz droższego towaru polskiego, jeżeli obok na półce leży taki sam towar importowany w cenie niższej, bo jego producent za granicą ma nisze koszty prowadzenia działalności np. nie musi prowadzić durnej niepotrzebnie skomplikowanej księgowości i rozliczeń tak jak w Polsce do rozliczenia płac składek ZUS, NFZ, FP. FGŚP i podatków potrzeba wysoko wykwalifikowanych księgowych i doradców podatkowych, którzy musza mieć, co roku nowe kosztowne programy komputerowe, aby wygenerować zgodnie z polskim durnym prawem skomplikowane rozliczenia składkowo podatkowe- tylko w innym posiadającym mądrzejszy parlament kraju przedsiębiorca robi to prosto i tanio na kalkulatorze. Oto masz jeden przykład kosztów pozapłacowych, które powodują, że jesteśmy 3-cim od końca krajem UE, JEŻELI CHODZI O ŚREDNI, PKB per capita. Biedniejsi od nas Polaków są już tylko Rumuni I Bułgarzy. I nie jest to wina przedsiębiorców tylko tragicznie niskiego poziomu ustawodawstwa praktykowanego od 18 lat w celu walk politycznych w sejmie a nie w celu tworzenia mądrego spójnego prawa sprzyjającego rozwojowi gospodarki i poprawie poziomu, życia obywateli.
Bilinski / 83.168.89.* / 2008-06-29 08:35
Zgadzam się z panem w całej rozciągłości tylko w jednym pan nie ujął zagadnienia
Chodzi o tak zwane progi średniego wynagrodzenia, od którego mamy obowiązek płacenia składki. Jak wiadomo większość prowadzi działalność jednoosobowo i w tym przypadku ma to chorendalne znaczenie.
Powiemy, że można to ująć w kalkulacji tak, ale w tedy, kiedy zapotrzebowanie na tę usługę jest stałe mam tu na myśli małych przedsiębiorców.
Tu w tej kwestii nie słychać w pracach rządowych by było można zawieszać działalność natychmiast, kiedy podejmie się decyzje i odwrotnie wznawiać.
Takie działanie rozwiązałoby większość problemów działalności gospodarczej.
antyklerykał / 83.23.185.* / 2008-06-29 12:32
Nie bardzo mogę się zgodzić z tezą że tylko przy zleceniach stałych czy ciągłej produkcji obowiązuje kalkulacja kosztów.

Do każdej czynności, usługi, zlecenia można zrobić taką samą kalkulację jednostkową.

A płacenie od średniego wynagrodzenia ZUS, jest chyba jakimś zwyrodnieniem ekonomicznym, bo co ma średnie wynagrodzenie do kosztów wytorzenia czy usługi obliczonej na podstawie kalkulacji kosztowej.

To kalkulacja jednostkowa jest podstawą zarobków pracowniczych, (Robocizna bezpośrednia x płaca obliczona w kalkulacji = wynagrodzenie pracownika brutto))// /bo jest policzony ZUS do robocizny/ // Założenie że - pracownik produkuje produkt na lini produkcyjnej i liczy się szt. jakie zchodzą z tej lini, to obliczenie zarobku pracownika jest proste = ilość szt x robocizna naliczona w kalkulacji. / Zastrzegam ,że przy złożonym procesie produkcji czy usługi, gdzie pracę wykonuje wielu pracowników liczy się część robocizny z całości przypadającą na każdą daną operację (czynność).

Chyba że sporządza się kalkulację na wyrób, w celu wykazania, uzasadnienia wysokości ceny końcowej, -

-a pracownikowi płaci się od naniższego wynagrodzenia pensję.

Wtedy dochody wynikające z obliczonej kalkulacji jednostkowej zostają na plusie u pracodawcy..
keyser soze / 87.206.98.* / 2008-06-29 05:53
z "muzgu" na pewno...
antyklerykał / 83.23.185.* / 2008-06-29 12:39
na pewno nie,,,,, ale tylko dlatego żeby ulatywała z niego głupota, lub można było wlać troszkę oleju..............

Szanowny Panie "keyser soze" = mózgu....sory."USTAWA z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim."
nse / 83.30.79.* / 2008-06-27 08:47
... myślę że nie tylko ZUS'u to dotyczy ... rozwiązaniem powinno być zniesienia w naszym kraju takiej niepisanej instytucji "kozła ofiarnego " czyli za błędy płacą Ci co nie mają obrony ...
ta / 83.16.75.* / 2008-06-27 09:03
zawsze placą poddani
nse / 83.30.79.* / 2008-06-27 14:52
... pytanie czy tak musi być i na ile jesteśmy wstanie bronić się sami przy pewnej świadomości prawa , a na ile odpuszczamy bo nie chce się prowadzić batiali papierkowej w konkretnych sprawach ... ? Dopóki złodziejstwo będzie opłacalne to będą znajdywali się złodzieje ... tu warto szukać rozwiązań które spowodują że dotychczasowe metody stosowane przez biurokracje staną się bezużyteczne ... , czyli przepisy nie potwierdzone praktyką wprowadzone przez konkretne opcje mają powodować dyskwalifikowanie przy wyborach danego ugrupowania politycznego które dane przepisy przeforsowało ... zmiana kryteriów wyboru naszych władz ... nie jakaś kiełbaska , ujmujący uśmieszek i opowiadania o wspaniałych wizjach ... tylko czym konkretny kandydat się wykazał i w jaki sposób prowadzi swoją kampanie ... jeśli frazesami i opluwaniem konkurentów to od razu takiego do kosza ... ciągle dajemy się nabierać przez jakieś socjotechniki ... nie szukamy dowodów jesteśmy łatwowierni ... co powoduje złe wybory przy urnach ... , to oczywiście stawia też wymagania przed nami bo musimy się nieco pouczyć by podnieść swoją świadomość ...
mr_Qbek / 89.174.101.* / 2008-06-27 08:09
...a Balcerowicz musi odejść!:D
ametyst8 / 83.23.112.* / 2008-06-27 08:02
on taki sam cienias jak poprzednicy,karierowicz zarozumialec pół roku nie moze zwiększyć limitu na pełną księgowość z takimi ludzmi jak pitera i palikot to nic nie zrobi,ciągle krytuju rząd kaczyńskiego a sam nić nie zrobił i ustala czyje kometencje ważniejsze prezydenta czy jego
poskiznawca / 83.28.62.* / 2008-06-27 10:33
Kompetencje najważniejsze są rządu, a prezydent to nie wiem do czego jest. Chyba do wysyłania Fotygi na "wakacje" do Waszyngtonu...
ob / 85.221.148.* / 2008-06-29 13:39
Bardzo źle, jeżeli wypowiadasz się , w sprawie kompetencji Prezydenta, a nie wiesz nic , jak sam przyznajesz.. Po prostu przelewasz wodę i nic więcej.....
Jaś / 62.233.177.* / 2008-06-27 07:58
co Donaldzio może zrobić ????? po pierwsze reformy potrzebuje leniwy rząd, po drugie Polacy wiedzą że ,Rząd chce przetrwać do wyborów prezydenckich.Tuskonaldowie- liczą na WŁASNEGO PREZYDENTA.
Krajanie reform nie było i nie będzie !!!!bo Nie mają pomysłu a kraść juz nie ma co.
Nelly / 79.184.74.* / 2008-06-27 07:42
Donaldu Tusku - coś blado wyszedłeś...
Nelly / 79.184.74.* / 2008-06-27 07:43
dodam - na tym zdjęciu i na zapowiadanych szumnie reformach...
Pilsener / 2008-06-26 23:52 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Bo tak naprawdę ta instytucja jedynie konsumuje dochód, a nic nie wytwarza. To tylko źródło posad dla polityków. Jaki społeczeństwo ma pożytek, z utrzymywania tysięcy stanowisk w ZUS'ach srusach krusach i kilkudziesięciu innych urzędach?

Precz z solidarnością! Każdy SAM niech odkłada na emerytury i sam decyduje ile odkłada, gdzie i kiedy chce iść na emeryturę. Dlaczego ja mam pracować 50 lat i dostać 500 zł PONOWNIE OPODATKOWANEJ jałmużny z wielkiej łaski tylko dlatego, że górnicy zrobili zadymę pod sejmem? Kij w d.. górnikom, stoczniowcom i stroicielom instrumentów muzycznych! Jak długo mam jeszcze pracować na innych? Dlaczego mi się zabiera, a innym daje? Czy ja jestem gorszy od pie... górnika? W czym? Czym zasłużyłem na takie traktowanie?
zmęczony biznesmen / 83.12.74.* / 2008-06-26 19:56
jak rozpoczynałem działalność gospodarczą 16 lat temu w US było po 1 biurku w pokoju i 2 piętra - teraz są 3-4 biurka w pokojach na 4 piętrach. - ZUS mieścił się w 1 budynku bez marmurów - obecnie w 4 budynkach z marmurami - za czyje to pieniądze pytam Państwa - jeżeli brakuje na emerytury i renty i na leki dla najbardziej potrzebujących to możnaby moze przetrzebić nieco te hordy urzędników niepotrzebnych nikomu a przy okazji zmniejszyć biurokrację i zużycie papieru nie mówiąc o mediach technologicznych ??? może to jest pomysł???
przeklupin / 91.192.57.* / 2008-06-26 23:25
Na pytanie "może to jest pomysł???" odpowiedź brzmi - to jest pomysł tyle, że fatalny. Chcesz leczyć objawy a nie ich przyczynę. Po tym jak żeśmy odzyskali niepodległość, walcząc z komunistyczną biurokracją, stworzono bez liku przepisów, których realizacja wymaga zaangażowania niesamowitych sił i środków. Wprowadzono niezwykle skomplikowany system rozliczeń z ZUS. Wprowadzono podatki, które wcześniej nie istniały lub rozdęto takie, które istniały w szczątkowej formie, jak np. PIT. Radziłbym ci, żebyś nie rozdrapywał krost tylko zastanowił się nad przyczyną ich pojawienia się.
Bernard+ / 79.187.8.* / 2008-07-02 14:12
To, co napisałeś powyżej to jest prawdziwa przyczyna rozrostu biurokracji. Urzędnicy nie zatrudniają się sami. To politycy posłowie i senatorowie tworząc byle, jakie prawo nadmiernie skomplikowane i nie skuteczne a przez to drogie w wykonywaniu są winni rozrostu biurokracji. Uzdrawianie powinno się zacząć od kasowania durnych przepisów i upraszczania procedur administracyjnych ustanowionych w ustawach. Po co nam ten sztuczny podział składek emerytalnej i rentowej na część potrącana z wynagrodzenia brutto pracownika i część dopłacaną przez pracodawcę poza listą płac? Dlaczego inna jest podstawa składek ZUS a inna ubezpieczenia zdrowotnego? Po co odliczanie składki Zdrowotnej w 7, 25% z PIT a 1, 75% nieodliczane przecież można było obniżyć podatek PIT o 7% a składkę ubezpieczenia zdrowotnego potrącać od brutta 9% te same kwoty składek i podatków mogą być zapłacone przez podatników i ubezpieczonych przy obniżonym o 70% koszcie ich obliczania, księgowania, przekazywania na konta NBP i kontroli prawidłowości całego procesu. Tymczasem durne prawo powoduje, że coraz więcej polaków pracuje w sferze konsumującej budżet a coraz mniej pracuje przy wypracowywaniu PKB jego inwestowaniu aby wytwarzać to co decyduje o poziomie życia obywateli.
ta / 83.16.75.* / 2008-06-27 09:16
fatalna to jest twoja odpowiedz- napisales jakims bezsensownym bełkotem, jakbys wcale nie wiedzial co piszesz
jest oczywiste, ze mamy przerost biurokracji, a zatrudnienie w sferach budzetowych jest zbyt wysokie w porównaniu do sektora prywatnego. Zostaly zachwiane
przeklupin / 91.192.57.* / 2008-06-27 12:53
Napisałem dla potrafiących myśleć i czytać ze zrozumieniem a nie dla "znawców" brylujących na imieninach u ciotki.
Floyd / 2008-06-27 00:47 / Tysiącznik na forum
"Po tym jak żeśmy odzyskali niepodległość," dobry żart. Jestem pewien, że nie przyłożyłeś nawet małego paluszka do tego odzyskiwania. Już prędzej ci na których tacy jak ty tu szczekają do tego się przyłożyli.
przeklupin / 91.192.57.* / 2008-06-27 13:00
Zgadłeś. Nie przyłożyłem nawet małego palca. Masz u mnie flaszkę. Tu akurat nie szczekam na nikogo. Szczekam gdzie indziej. Dzięki temu, że nie przyłożyłem nie muszę się czerwienić ani spuszczać ze wstydu oczu widząc bezrobotnego, pracownika, któremu nie wypłacono wynagrodzenia czy menela z przymusu.
milanez / 78.8.9.* / 2008-06-26 19:44
już nawet nie chodzi o same koszty, jest stawka preferencyjna dla nowych firm, jak ktoś nie ma pracowników nie musi składać co miesiąc DRA, ale w momencie, kiedy drobny przedsiębiorca zechce zatrudnić pracownika... program Płatnik jest do bani, a wizyty w ZUS wyprowadzą z równowagi każdego. Obsługa w ZUS jest gorsza niż na Poczcie Polskiej...A już nie tragikomicznie się robi gdy przedsiębiorca zachoruje. ZUS to ostatnia instytucja w Polsce, która zakładka że każdy "prywaciarz" to oszust. Nawet US już nie ma takiego podejścia.
Floyd / 2008-06-27 00:57 / Tysiącznik na forum
Oczywiście, że każdy "prywaciarz" nie jest oszustem,, on tylko szuka luk w prawie. Może trochę przesadzilem bo za RV nie płaci wielu tylko dlatego, że instytucja ta nie jest wstanie wyegzekwować od niego tej płatności. Pomódl się kochany aby z ZUS było jak z RTV.
verushka1 / 193.0.116.* / 2008-06-26 17:41
jedno okienko jest ważne.. mysle ze zakladanie firmy przez Internet nie powinno byc priorytetem. raz jak pójdzie nic mu sie nie stanie.. ale w przyszłóści mozna by zaplanować żeby przy tej pierwszej wizycie dostawali hasło do swojego konta internetowego przez które załatwia wszystko z państwem.. to byłoby lepsze niż takie konto dla osó prywatnych ktore umozloiwiałoby np. glosowanie online.. panstwo zrobiloby tylko call center i wszytsko gra..
Fagonio / 83.16.169.* / 2008-06-26 16:25
W Anglii koszty ubezpieczenia, czyli taki nasz ZUS to około 15 funtów /tydzień.
Ręce opadają...
A u nas?
Andre7 / 2008-06-26 15:56 / Tysiącznik na forum
Był kiedyś taki prosty pomysł, by stawka UZS dla prowadzących działalnośc była taką samą kwota przez cały rok. Banalnie proste, a duże ułatwienie.
Ale nie, lepiej tracic pieniądze na komputeryzacje by zrobic jedno okienko, czyli cos co przedsiębiorca przechodzi tylko raz - rejestrując dziąłalność ..
ta / 83.16.75.* / 2008-06-27 11:53
proste to by bylo gdybym wartosc mojej skladki zus miala na swoim wlasnym koncie, przeznaczonym wylacznie do oplacania uslug medycznych przy pomocy karty platniczej.
Wtedy to ja wybralabym lekarza ktory ma mnie leczyc, pilnowalabym tego za co place,czy za 2 strzykawki czy jedną. Teraz nie ma nad tym zadnej kontroli
mr_ed / 83.12.12.* / 2008-06-27 00:19
Jeszcze bardziej irytuje , że zmuszono rencistów - przedsiębiorców do pełnych opłat w ZUS i do żebrania o częściową rekompensatę w zupełnie do tego nie przygotowanym i jeszcze bardziej sformalizowanym PFRON. Już 100 razy bardziej łatwiej dogadać się z biurokracją ZUS niż tego niewydarzonego PFRON-tam dopiero trzeba rehabilitować tą niepełnosprawną administrację. I to kto nie wstrzymał tej głupoty ?
Rząd na który z entuzjazmem głosowaliśmy, że zrobi przyjazne państwo, a na pewno rozjuszył wszystkich rencistów-przedsiębiorców. Ja wysłałem wszystkie papierki i zapłaty za 5 m-cy, a otrzymałem 1 zwrot - oczywiście częściowy.
belka / 87.205.77.* / 2009-01-13 13:57
Jestem chałupikem i prowadzę dzialalnosć i tylko dlatego ,że sa osoby co placa ZUS od małych kwot z chałupniczej pracy to chcą udupic wszystkich i tylko duży ZUS ma byc płacony i co dalej zamknac lub szara strefa lub zawiesić i nic im nie płacic , tylko dobić maja zamar !!!!
wacwuj / 82.143.158.* / 2008-06-30 00:26
...."śmy?..." ja tam nie głosowałem...:-)

Najnowsze wpisy