zwrot auta

andziaa / 2007-07-09 11:16
Witam. Sprawa wydaje mi sie beznadziejna prosze o opinie. Zostało kupione auto w komisie pod koniec zeszłego roku do dnia dzisiejszego nie udało sie go zarejestrowac WARSZAWA ''blokowała'' sprawe mnie nie udzielano zadnych informacji z jakiego powodu nie moge zarejestrowac auto.''BOCZNYMI'' drogami dowiedzialam sie za auto ma ukryte wady prawne i ruszyła juz machina wyjasniająca ta sprawe. Znajomy uświadomił mnie ze w tej sytuacji moge stracic i auto i nie odzyskac pieniedzy za nie. Czy mam jakies sznse na zwrot auta do komisu lub inną mozliwosc ? POmożcie jestem, zalamana bo spłacam kredyt za to auto
Wyświetlaj:
basia515 / 77.170.210.* / 2014-03-26 17:27
Witam. Przedwczoraj kupilam samochod z "ukryta wada silnika".. kupilam go w komisie. Jaka jest mozliwosc odzyskania moich pieniedzy lub zamiany samochodu ? Stanowczo wole odzyskac pieniadze... jestem na terenie holandii I tutaj tez samochod zakupilam. Czy prawo zwiazane z kupnem I sprzedaza jest takie aamo jak w polsce ?
redan / 90.195.220.* / 2007-08-17 02:32
Sprzedawca odpowiada za sprzedaż samochodu dotkniętego wadą prawną (tzn. gdy auto stanowi własność albo jest obciążone prawem osoby trzeciej). Zatem przysługuje Pani prawo odstąpienia od umowy (art.560 K.C.). Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia, czyli sprzedawca powinien zwrócić Pani zapłaconą cenę samochodu oraz naprawić szkodę jaką Pani poniosła wskutek niewykonania zobowiązania przez sprzedawcę (m.in. wszystkie opłaty dodatkowe, poczynione nakłady na auto, itp.) Pani natomiast powinna zwrócić samochód.(art.494 KC). Odstąpienie od umowy sprzedaży powoduje przejście własności na zbywcę.
UWAGA!!! Sprzedaż samochodu ze sfałszowanym dowodem rejestracyjnym uniemożliwia nabywcy zarejestrowanie takiego pojazdu i stanowi WADĘ FIZYCZNĄ a NIE PRAWNĄ. Jeżeli zatem przyczyną odmowy rejestracji Pani samochodu jest sfałszowany dowód rejestracyjny to aby skorzystać z uprawnień z tytułu rękojmi powinna Pani zawiadomić sprzedawcę o wadzie w terminie miesiąca od jej wykrycia, chyba że sprzedawca wadę podstępnie zataił albo zapewnił Panią, że wady nie istnieją. Proszę też pamiętać, że w przypadku wady fizycznej z uprawnień rękojmi można skorzystać do roku od transakcji sprzedaży, chyba że sprzedawca wadę podstępnie zataił.
Młody Rentier / 2008-04-13 20:25 / Bywalec forum
prawie masz racje ale przepisy dot. rekojmi sa wyłączone w stosunku do osob fizycznych na rzecz ustawy o szczegolnych warunkach sprzedazy z 2003 roku, tak wiec warto by sie zapoznac z obowiazujacym ustawodawstwem przed udzieleniem rady!!! Bo z 5 letnim opoznieniem ustawodawczy Twoje rady sa gowno warte.

Tak wiec wszelkie terminy ktore tu podales sa inne np 3 miesiace od stwierdzenia wady, 2 lata odpowiedzialnosci.
mac81 / 79.186.50.* / 2008-04-13 20:10
mam nadzieje ze te przepisy obowiązują co do kupna auta z wadą utajoną przez sprzedającego. Czy można żądać zwrotu pieniędzy i oddać auto zbywającemu jeśli utaił wade silnika, tzn spala olej . sprzedający twierdził ze jest ok
Młody Rentier / 2008-04-13 20:29 / Bywalec forum
nie te przepisy ktore podal redan nie obowiazuja tylko obowiazuja przepisy ustawy o szczegolych warunkach sprzedazy. I wada ktora wystepuje w twoim samochodze jest wystarczajaca do wystapienia do sprzedawacy z żądaniem wymiany samochodu a jezeli nie jest to mozliwe to mozesz zadac zwrotu pieniedzy.

Najnowsze wpisy