Forum Forum podatkoweOdliczenia

Zwrot nadpłaconego podatku za sprzedaż mieszkania

Zwrot nadpłaconego podatku za sprzedaż mieszkania

Adam186 / 87.99.96.* / 2013-01-02 09:51
Witam, w 2007 roku sprzedałem posiadłość po matce, w tym czasie tam nie mieszkałem, z racji tego, że mieszkanie było nie dokończa wykupione - po jej śmierci wykupiłem je i sprzedałem. Zapłaciłem wtedy podatek od tej sprzedaży w wysokości około 8 tys. zł dziś po kontroli w urzędzie skarbowym okazało się, że ten podatek był niepotrzebnie zapłacony bo mieszkałem tam przecież jako dziecko - ale urzędniczka oświadczyła, że tylko do roku można było o takie zwrot się ubiegać. Czy to prawda ?
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-01-02 16:24 / Tysiącznik profesjonalny
"Witam, w 2007 roku sprzedałem posiadłość po matce, w tym czasie tam nie mieszkałem, z racji tego, że mieszkanie było nie dokończa wykupione - po jej śmierci wykupiłem je i sprzedałem".
Kiedy zmarła matka i kiedy sprzedałeś?
Adam186 / 87.99.96.* / 2013-01-02 23:28
w 2007 w marcu a mieszkanie sprzedane zostało w czerwcu.
belladonna / 2013-01-03 16:04 / Tysiącznik profesjonalny
Ok, no to wiem wszystko.
Wg tego:
http://www.podatki.egospodarka.pl/29796,Ulga-meldunkowa-termin-oswiadczenia-przedluzony,1,65,1.html

na złożenie oświadczenia o tym, że korzystasz z ulgi meldunkowej miałeś czas do do końca kwietnia 2008 r.
Brak oświadczenia do tego czasu = podatek zapłacony nie jest do zwrotu, bo nie masz już możliwości złożyć oświadczenia, a tym samym odzyskać podatek (jest należny, bo nie dopełniłeś obowiązku złożenia oświadczenia dot. korzystania z ulgi meldunkowej w wyznaczonym terminie).
Niestety pytać należy przy zamiarze sprzedaży, a nie po fakcie.
Miałam niedawno przypadek, że osoba była przekonana, iż 5 lat liczymy od daty nabycia, a nie od końca roku, kiedy było nabycie. No ale (na jej szczęście) zapytała przed sprzedażą :)
belladonna / 2013-01-03 16:21 / Tysiącznik profesjonalny
I jest jeszcze zagadnienie jedno... Min. Fin. stało na stanowisku, że ulga meldunkowa ma tylko związek w sytuacji kiedy podatnik był zameldowany na pobyt stały co najmniej 12 m-cy jako właściciel (sądy orzekały inaczej, bo ustawa nie określała jako kto, a jedynie wymagała meldunek w danym lokum obojętnie w jakim charakterze).
W związku z tym nawet mogłeś być wprowadzony w błąd... no ale to by musiał zawyrokować WSA, a od kwietnia skarga ma kosztować coś ok. 750 zł (obecnie 200 zł), więc trochę można stracić.... :)
Adam186 / 87.99.96.* / 2013-01-03 19:28
ok wszystko jasne, Dziękuję bardzo za pomoc.

Najnowsze wpisy