Forum Forum podatkoweVAT

Zwrot VAT za laptopa kupionego 10 miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Zwrot VAT za laptopa kupionego 10 miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Jurand_85 / 89.74.151.* / 2010-05-30 22:48
Witam,

Dnia 01/06/2010 rozpoczynam działalność gospodarczą związaną z informatyką i oprogramowaniem. Posiadam laptopa, którego kupiłem 01/08/2009, czyli 10 miesięcy temu. Posiadam na niego fakturę VAT wystawioną na mnie jako osobę fizyczną. Laptop kosztował 5000zł brutto, więc chciałbym go wprowadzić do firmy jako środek trwały. Pytanie, czy mogę ubiegać się o zwrot podatku VAT, skoro go kupiłem w ubiegłym roku podatkowym? Czytałem, że można ubiegać się o zwrot podatku za transakcje dokonane przed rozpoczęciem działalności, ale wszędzie były opisywane przypadki dotyczące 2 miesięcy przed rozpoczęciem działalności.

Może ktoś pomóc ?

Dzięki.
ZulkaM / 2010-05-31 11:03 / Bywalec forum
Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o vat do kosztów DG można zaliczyć koszty poniesione w danym roku podatkowym. Ponieważ laptop kupowałeś rok wcześniej i nie miałeś jeszcze DG, to raczej do kosztów tego nie zaliczysz, a co za tym idzie nie odliczysz vatu - czyli ubieganie się o jego zwrot nie wchodzi w grę. Natomiast możesz go wprowadzić do ewidencji środków trwałych w wartości brutto i odpisy amortyzacyjne będą twoim kosztem, czyli zmniejszą podatek do zapłacenia.

Najnowsze wpisy