Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Fundusze UE. Minister Kwieciński: Na każdego Polaka przypadło prawie 3 tys. euro

3
Podziel się:

Minister inwestycji podsumowuje 15 lat Polski w Unii Europejskiej. - Prawie 3 tys. euro przypadło na statystycznego Polaka z funduszy UE od wejścia naszego kraju do Wspólnoty w 2004 roku - powiedział Jerzy Kwieciński.

Strumień pieniędzy z Unii. Minister inwestycji podsumował 15 lat Polski w UE
Strumień pieniędzy z Unii. Minister inwestycji podsumował 15 lat Polski w UE (SPL/East News, STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EastNews)

W ciągu 15 lat we Wspólnocie Polska pozyskała z unijnego budżetu 163,7 mld euro, czyli trzy razy więcej niż wpłaciła. Rozpoczynając VI edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że dzięki temu nasz kraj mógł dokonać ogromnego skoku rozwojowego.

- Zaczynamy doganiać, a nawet przeganiać kraje, które tworzą Unię Europejską - mówił Kwieciński cytowany przez PAP. Dodał, że pieniądze z funduszy w sposób znaczący wpłynęły na konkurencyjność polskich firm, rozwój gospodarki, a w efekcie na jakość życia w Polsce. - Świadczą o tym np. dane dotyczące PKB na głowę: w 2004 r. wskaźnik ten wynosił niespełna 50 proc. średniej unijnej, natomiast w 2017 r. już prawie 70 proc. - podkreślił.

Zdaniem Kwiecińskiego wpływ funduszy europejskich na gospodarkę jest widoczny gołym okiem. - Mamy nowe drogi, ekologiczne autobusy, zmodernizowane i nowe przedszkola, oczyszczalnie - powiedział Jerzy Kwieciński.

Zobacz także: Obejrzyj: Przed eurowyborami Agro Unia zapowiada debatę

Najwięcej pieniędzy poszło na budowę dróg czy sieci kolejowych - ok. 36 proc. dofinansowania z UE. Od początku wejścia Polski do Unii wybudowaliśmy ok. 15,5 tys. km dróg i autostrad oraz blisko 4,5 tys. nowych lub zmodernizowanych linii kolejowych.

Na liście głównych beneficjentów wymieniani są też przedsiębiorcy. Od 2004 r. zrealizowali ok. 60 tys. projektów za ok. 146,6 mld zł. - Dzięki dopłatom z funduszy unijnych firmy kupowały nowe technologie, maszyny, budowały fabryki - powiedział minister inwestycji. I dodał, że wpłynęło to na polski eksport.

Kwieciński przyznał, że fundusze unijne w dalszym ciągu stanowią jeden z najważniejszych mechanizmów finansowania polityki rozwoju w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Ta wojna
2 lata temu
to świetna przykrywka dla kurduplowatych. Mówią dajta spokój z tą praworządnością! Tera ważniejsze są sprawy! Szmalu chcemy, szmalu!
Znaczy się
2 lata temu
będą mieli z czego kraść? Na wieże? Na przekazywanie działek żonom?
Jaki mówił
2 lata temu
że my płacimy więcej niż bierzemy. Kto nas okłamuje: pan Kwieciński, czy pan Jaki?