Notowania

Fundusze UE. Minister Kwieciński: Na każdego Polaka przypadło prawie 3 tys. euro

Minister inwestycji podsumowuje 15 lat Polski w Unii Europejskiej. - Prawie 3 tys. euro przypadło na statystycznego Polaka z funduszy UE od wejścia naszego kraju do Wspólnoty w 2004 roku - powiedział Jerzy Kwieciński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SPL/East News)
Strumień pieniędzy z Unii. Minister inwestycji podsumował 15 lat Polski w UE (Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EastNews)

W ciągu 15 lat we Wspólnocie Polska pozyskała z unijnego budżetu 163,7 mld euro, czyli trzy razy więcej niż wpłaciła. Rozpoczynając VI edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że dzięki temu nasz kraj mógł dokonać ogromnego skoku rozwojowego.

- Zaczynamy doganiać, a nawet przeganiać kraje, które tworzą Unię Europejską - mówił Kwieciński cytowany przez PAP. Dodał, że pieniądze z funduszy w sposób znaczący wpłynęły na konkurencyjność polskich firm, rozwój gospodarki, a w efekcie na jakość życia w Polsce. - Świadczą o tym np. dane dotyczące PKB na głowę: w 2004 r. wskaźnik ten wynosił niespełna 50 proc. średniej unijnej, natomiast w 2017 r. już prawie 70 proc. - podkreślił.

Zdaniem Kwiecińskiego wpływ funduszy europejskich na gospodarkę jest widoczny gołym okiem. - Mamy nowe drogi, ekologiczne autobusy, zmodernizowane i nowe przedszkola, oczyszczalnie - powiedział Jerzy Kwieciński.

Obejrzyj: Przed eurowyborami Agro Unia zapowiada debatę

Najwięcej pieniędzy poszło na budowę dróg czy sieci kolejowych - ok. 36 proc. dofinansowania z UE. Od początku wejścia Polski do Unii wybudowaliśmy ok. 15,5 tys. km dróg i autostrad oraz blisko 4,5 tys. nowych lub zmodernizowanych linii kolejowych.

Na liście głównych beneficjentów wymieniani są też przedsiębiorcy. Od 2004 r. zrealizowali ok. 60 tys. projektów za ok. 146,6 mld zł. - Dzięki dopłatom z funduszy unijnych firmy kupowały nowe technologie, maszyny, budowały fabryki - powiedział minister inwestycji. I dodał, że wpłynęło to na polski eksport.

Kwieciński przyznał, że fundusze unijne w dalszym ciągu stanowią jeden z najważniejszych mechanizmów finansowania polityki rozwoju w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ue, fundusze, unia europejska, Jerzy Kwieciński, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2019

PirxPrzecież PIS cały czas płakał że wredna unia nas doi i że wplacamy więcej niż dostajemy. A teraz gdy wybory do PE to nagle unia jest cacy? Obłuda … Czytaj całość

10-05-2019

onKwieciński przyznał, że fundusze unijne w dalszym ciągu stanowią jeden z najważniejszych mechanizmów finansowania polityki rozwoju w Polsce. A … Czytaj całość

10-05-2019

Polak.To już po Polsce,jak te Pieniążki trafią w rękę Polaków.Tak się uzależnimy od obcego Państwa,że jak nie oddamy tych Pieniążków,to nas przyłączą bez … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)