Notowania

fundusze
20.10.2015 11:03

Wyniki funduszy inwestycyjnych (wrzesień 2015)

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock)

Klienci TFI mają za sobą kolejny trudny miesiąc. We wrześniu prawie 80% funduszy inwestycyjnych z oferty krajowych instytucji poniosło straty. Ich wynikom nie sprzyjała słaba koniunktura na światowych rynkach akcji oraz niewielkie zwyżki na krajowym rynku długu. Z 28 grup funduszy, dla których liczymy średnie stopy zwrotu, tylko dwie zdołały zakończyć wrzesień z niewielkim zyskiem.
Na początku miesiąca można jeszcze było mieć nadzieje na nadrobienie przynajmniej części strat z sierpniowej przeceny. Druga połowa września minęła jednak pod znakiem spadków. Głównym powodem pogorszenia koniunktury było rozczarowanie wynikiem posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na którym nie zmieniono poziomu stóp procentowych w USA. W efekcie amerykański indeks dużych spółek S&P500 spadł w minionym miesiącu o -2,6% w USD.

W Europie dodatkowym czynnikiem ryzyka na rynkach były kłopoty Volkswagena. Władze USA ujawniły, że niemiecki koncern motoryzacyjny jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary. W efekcie indeksy giełd strefy euro odnotowały silniejszą przecenę we wrześniu. Niemiecki DAX stracił -5,8%, a francuski CAC40 -4,2%.

Spadki na rynkach akcji w drugiej połowie września sprawiły, że do najsłabszych funduszy we wrześniu należały te, których zarządzający inwestują głównie na giełdzie w USA i innych rynkach rozwiniętych. Najniższe wyniki wypracowały fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych oraz akcji amerykańskich (w obu przypadkach -4,5% w PLN). Jednostki najsłabszych przedstawicieli obu grup JPMorgan - Highbridge US STEEP Fund Polska (Skarbiec - JPM AM Funds Polska SFIO) oraz NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych (NN SFIO) straciły na wartości ponad -6,0% we wrześniu.

Spadki nie ominęły również warszawskiej giełdy. Indeks szerokiego rynku WIG stracił we wrześniu -2,8%. Z niższą skalą przeceny mieliśmy do czynienia w segmencie małych spółek, sWIG80 spadł o -0,8% w minionym miesiącu. Najsłabiej po raz kolejny spisały się krajowe blue chipy, a WIG20 stracił ponad -4,5% we wrześniu. Trudna koniunktura na GPW wpłynęła na wyniki funduszy akcji polskich. Rozwiązania o uniwersalnej strategii straciły średnio -2,8%.

Więcej w raporcie Analiz Online „Wyniki funduszy inwestycyjnych (wrzesień 2015)”, do którego dołączona jest tabela z pełnym zestawieniem wyników poszczególnych funduszy.

Więcej na ten temat na www.analizy.pl.

Tagi: fundusze, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz