Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Allegro chce wyemitować akcje. Wejście na giełdę możliwe po wakacjach

Właściciele Allegro rozważają wprowadzenie spółki na giełdę. O możliwym IPO informuje agencja Bloomberg, powołując się na źródła zbliżone do firmy. Wejście na giełdę możliwe jest już po wakacjach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Allegro może wyemitować akcje. Właściciele rozważają wejście na giełdę

Właściciele Allegro rozważają IPO spółki, czyli pierwszą ofertę publiczną akcji na giełdzie. W "Pulsie Biznesu" czytamy, że wartość polskiej platformy w ofercie ma wynieść około 10 mld euro (prawie 44,5 mld zł), a sama sprzedaż walorów pozwoliłaby ściągnąć z rynku ponad 2 mld euro (8,9 mld zł).

IPO Allegro miałoby nastąpić po wakacjach. Byłaby to największa tegoroczna oferta publiczna na europejskim rynku, jednak plany są jeszcze na wczesnym etapie i mogą się zmienić.

Od października 2016 r. Allegro.pl należy do grupy funduszy PE Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Wcześniej przez osiem lat właścicielem platformy był koncern mediowy Naspers z Republiki Południowej Afryki. Wartość transakcji sprzed czterech lat przekroczyła 3,25 mld dol., czyli wówczas 12,77 mld zł (nabywcy przejęli też długi spółki).

Obejrzyj: Wzrost podatków i likwidacja trzynastek. Strategia na wyjście z kryzysu

Adam Demusiak, partner M&A w PwC uważa, że zarówno skala inwestycji, jak też dynamiczny wzrost i atrakcyjne uwarunkowania makroekonomiczne powinny sprawić, że IPO spółki spotka się ze sporym zainteresowaniem inwestorów.

- Dodatkowe plusy to wzrost skali handlu internetowego w dobie COVID-19, co będzie zauważalne w wynikach finansowych w 2020 r., oraz wysoko oceniany zarząd spółki - dodaje w "PB" Demusiak.

Zdaniem Łukasza Wejcherta z Dirlango, po ostatnim przyspieszeniu rozwoju e-commerce w Polsce to świetny czas na IPO. Jak twierdzi, Allegro debiutowałoby zapewne na którymś z europejskich rynków, ale być może równolegle byłoby też notowane na GPW.

Allegro ma obecnie ponad 21 mln zarejestrowanych użytkowników i jest liderem wśród e-platform handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: e-commerce, e-handel, allegro, spółki, giełda, ipo, emisja akcji, oferta publiczna, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-06-2020

bubelallegro, jezeli na gieldzie bedzie prezentowac to co robia aktualnie ze swoim serwisem to bedzie porazka. Oplaty allegro sa zbyt wysokie, interfejs … Czytaj całość

23-06-2020

lukaszjak allegro wchodzi na giełdę to znaczy że zbliża się ich kres, amazon polska ich zdepcze niestety :(

23-06-2020

dr AmenNa Allegro znajdziesz Main Kampf ale Chama Niezbuntowanego ocenzurowali...

Rozwiń komentarze (15)