Notowania

technologie
28.08.2019 16:08

Apator wdraża system z licznikami energii oparty o technologię LTE

Apator, przy współpracy z partnerami technologicznymi, wdraża system 4Grid pracujący w oparciu o liczniki energii elektrycznej wykorzystujące nowe technologie komunikacyjne w standardzie LTE, podała spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zakończone sukcesem pilotażowe wdrożenia inteligentnych rozwiązań prowadza do zwiększenia zainteresowania ideą smart meteringu i szerokim zastosowaniem przełomowych technologii. Wartość projektów pilotażowych zarówno dla dostawcy, jak i klienta, opiera się na możliwości przetestowania rozwiązań i technologii w naturalnym środowisku ich pracy. Jest to czas na ewentualną modyfikację założeń lub usprawnienie działania danej technologii, aby - w konsekwencji - wybrać najbardziej efektywne rozwiązanie, które spełni wszystkie kluczowe oczekiwania klienta" - powiedział dyrektor ds. aparatury i systemów pomiarowych Artur Bratkowski, cytowany w komunikacie.

"W ostatnim okresie Apator badał praktyczne zastosowanie najczęściej stosowanych obecnie technologii komunikacyjnych: LTE-M, NB-IoT oraz w M-BUS. Na rynku litewskim firma przeprowadziła pilotażowe wdrożenie, obejmujące implementację systemu do zarządzania danymi pomiarowymi 4Grid, który służy do odczytu liczników energii elektrycznej oraz gazomierzy. W ramach tego projektu Apator dostarczył i przetestował liczniki wyposażone w moduł NB-IoT" - czytamy dalej.

Kolejnym przełomowym wdrożeniem jest instalacja 1,5 tys. innowacyjnych liczników w Warszawie - w efekcie owocnej współpracy Apatora z innogy Stoen Operator, Orange Polska oraz dostawca modułów, firma PySENSE. Celem projektu jest porównanie zalet dostępnych technologii na wyznaczonym obszarze, z uwzględnieniem uwarunkowań lokalnych i w konsekwencji - wybór najbardziej efektywnego w danych warunkach medium łączności, dodano w informacji.

Jedną z zalet urządzeń i systemów inteligentnych jest umożliwienie zdalnej transmisji danych pomiarowych, a następnie ich zbierania i automatycznej analizy. LTE-M to technologia działająca w oparciu o sieć 4G Orange Polska, która dociera do 99,8% Polaków i może obsłużyć nawet do miliona urządzeń współpracujących w ramach IoT na km2.

W warszawskim projekcie Apator dostarczył system klasy HES - 4Grid, który zbiera dane z liczników pracujących w oparciu o różne technologie i eksportuje do systemów wyższego rzędu (np. MDM). Spółka podkreśla, że zastosowany tu innowacyjny licznik Apatora daje możliwość łatwego przełączenia się z jednej technologii na drugą. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, gdzie liczniki działające w technologii LTE-M mogą pełnić w razie konieczności funkcję koncentratorów dla liczników wM-BUS.

Grupa Apator specjalizuje się w obszarze aparatury łączeniowej oraz pomiarowej, a także systemów IT. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2018 r. spółka miała 828,69 mln zł skonsolidowanych przychodów.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-08-2019

załamanyBla-bla, inteligentne rozwiązania... A mnie Energa już 2 razy wymieniała licznik bo zegar szaleje. Może najpierw naumieć się dokładny zegarek zrobić … Czytaj całość

29-08-2019

4gNo to jedt news, dawaj Apator akcje w gore teraz

Rozwiń komentarze (2)