Notowania

finanse
22.08.2019 11:12

Bank Handlowy: Wzrost odpisów w II kwartale miał charakter jednorazowy 

Warszawa, 22.08.2019 (ISBnews) - Bank Handlowy ocenia, że znaczący wzrost odpisów w bankowości instytucjonalnej, zanotowany w II kwartale br. jest zdarzeniem jednorazowym, odbiegającym od długoterminowego trendu, wynika z wypowiedzi prezesa Sławomira Sikory. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Nie komentujemy co do zasady przyszłości, ale uważamy, że to było zdarzenie jednorazowe, odbiegające od trendu" - powiedział Sikora podczas konferencji prasowej.

Bank podał dziś, że saldo rezerw w II kwartale wzrosło 106,5 mln zł wobec 27 mln zł rok wcześniej, w tym jednorazowe ekspozycje w segmencie bankowości instytucjonalnej wyniosły 69 mln zł.

"Nasze modele ryzyka zakładają, że raz na 10 lat może się zdarzyć coś, co odbiega od trendu. To jest przypadek z segmentu middle market, który stanowi 26% portfela bankowości instytucjonalnej. Poza tym zdarzeniem jednorazowym nie widzimy trendu, który by nas niepokoił" - powiedział prezes.

Koszt ryzyka (uśredniony za ostatnie 12 miesięcy) w bankowości instytucjonalnej wyniósł 45 pb na koniec II kw. wobec -6 pb za rok 2018 r.

"Na pewno w kosztach ryzyka mamy dużą zmienność. Przez ostatnie 9 lat to faluje, i to głównie efekt tego, co dzieje się w middle market. Myślę, że ten 45 punktowy koszt ryzyka jest wyższy niż nasz trend" - powiedział Sikora.

Prezes poinformował, że z punktu widzenia biznesu instytucjonalnego pod względem wolumenów nie widzi negatywnych trendów.

"Kilku klientów korporacyjnych dokonało spłat pojedynczych kredytów. Wolumeny wzrosły o 6% r/r, podobnie jak w sektorze" - powiedział Sikora.

Citi Handlowy powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie - najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. W ofercie grupy kapitałowej oprócz klasycznych usług bankowych znajdują się usługi i produkty rynku kapitałowego oferowane przez dom maklerski oraz produkty leasingowe. Bank jest notowany na rynku głównym GPW od 1997 r.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz