Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Barometr Ofert Pracy. W 2019 roku wyraźny spadek liczby wakatów

5
Podziel się:

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w grudniu nieznacznie wzrósł. Cały ubiegły rok przyniósł jednak wyraźny spadek liczby wakatów. Dotyczył on całego kraju.

Liczba wakatów zmniejszyła się w 2019 roku.
Liczba wakatów zmniejszyła się w 2019 roku. (East News, Piotr Molecki/East News)

W skali minionego roku Barometr Ofert Pracy stracił 7,5 proc. swej wartości i znalazł się na poziomie zbliżonym do tego z września 2017 roku. Do redukcji liczby ofert pracy przyczyniło się pogorszenie nastrojów gospodarczych przedsiębiorców, wysokie koszty pracy oraz oznaki nasycenia rynku pracy - wynika z badania Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Zegar rynku ofert pracy od sierpnia wskazywał na zakończenie okresu sprzyjającej rynkowi wakatów koniunktury. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w listopadzie pozostała na poziomie sprzed miesiąca, równym 5,3 proc. Mimo wszystko, stopa bezrobocia osiągnęła historyczne minimum i w skali roku spadła o 0,4 punkty procentowe" - czytamy w opracowaniu.

W samym grudniu sytuacja z punktu widzenia osób poszukujących pracy nie wyglądała źle. Wzrost liczby wakatów odnotowano w większości województw. Najszybciej oferty napływały w woj. dolnośląskim, mazowieckim oraz wielkopolskim. Największy spadek liczby ofert wystąpił w woj. świętokrzyskim, podkarpackim oraz lubelskim.

Zobacz także: Stres w pracy. "Toksyczny przełożony to sprawa dla sądu"

Jednak w skali całego ubiegłego roku widoczne oznaki koniunkturalnego spadku obserwować można we wszystkich województwach bez wyjątku. W największym stopniu dotyczy to woj. lubuskiego oraz śląskiego, w których w skali ostatnich dwunastu miesięcy odnotowano aż dziewięć okresów redukcji liczby ofert pracy.

Pod względem stopnia oddziaływania koniunkturalnego spowolnienia na poziom redukcji liczby ofert pracy województwa można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą: woj. podlaskie, podkarpackie, mazowieckie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie oraz lubelskie. Te województwa cechują się mniejszym spadkiem liczby wakatów.

Pozostałe województwa należą do drugiej grupy, w której spadek w ujęciu procentowym odnotowano na dwucyfrowym poziomie.

Patrząc z punktu widzenia trwalszych tendencji rozwojowych, największy wzrost liczby wakatów w ciągu ostatnich pięciu lat wystąpił w woj. mazowieckim, śląskim oraz pomorskim - wskazują twórcy badania.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
bezrobotny
4 lata temu
W mojej gminie jest tylko jeden pracodawca: Urząd Gminy. Nigdy nie było w nim wakatów.
Zobacz
4 lata temu
GŁOSUJE NA PO!!, BYŁO SUPER PRYWACIARZ PŁACIŁ PIATAKA POD STOŁEM...... TESKNO MI!!!
Specjalista n...
4 lata temu
To macie dla mnie miejsce w spółce skarbu jak obiecywaliscie? Nie mam wygórowanych wymagań 50 tys netto miesięcznie i mogę "pracować" w jakiejś tam radzie nadzorczej. Proszę o poważne oferty to wtedy rozważę powrót do kraju
weteran
4 lata temu
co u wierzyliście dojnej zmianie że będzie eldorado w Polsce a kryzys będzie ale nie u nas to partia kłamców jak premier kłamie i jest karany za kłamstwo to jak wierzyć oczekuje mądrych komentarzy a nie bełkotu pisowskiego
szczęść boże
4 lata temu
teraz pisioki będą błagać o jakiekolwiek zajęcie ale ja zawsze odsyłam do parafii lub biura regionalnego pisu