Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
07.10.2019 13:48

Bezrobocie spadło do 5,1 proc. we wrześniu. Nowe dane resortu pracy

Bez pracy jest 5,1 proc. Polaków - wynika z najnowszych wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). To oznacza spadek w porównaniu z sierpniem. Tak niskiego bezrobocia nie było od 30 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Bezrobotnych ubywa ze statystyk. (Fot: Krystian Dobuszynski/REPORTER)

"Szacowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia wyniosła na koniec września 2019 roku 5,1 proc. Jest to spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do sierpnia" - czytamy w komunikacie resortu pracy.

Poziom bezrobocia jest najniższy od 30 lat. Bez pracy jest około 852,4 tys. osób. Należy podkreślić, że są to wstępne wyliczenia ministerstwa. Na pełne dane GUS za wrzesień trzeba będzie poczekać około 2 tygodni. W większości jednak pokrywają się.

Wyliczenia resortu pracy wskazują, że w porównaniu do sierpnia liczba bezrobotnych spadła o 13,7 tys. osób, czyli 1,5 proc. W skali roku ze statystyk bezrobotnych ubyło 95 tys. osób (spadek o 10 proc.).

*Prezes Fakro: Wynagrodzenia co roku mogą wzrastać nawet o 10 proc. *

- We wrześniu zanotowano silniejszy spadek liczby bezrobotnych w porównaniu do ubiegłego roku, a także utrzymał się trend spadkowy stopy bezrobocia w Polsce. Cieszymy się z coraz lepszej kondycji rynku pracy oraz z faktu, że korzysta z tego coraz więcej osób - komentuje Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Najniższym bezrobocie na poziomie 2,8 proc. nadal może się pochwalić województwo wielkopolskie. Najwyższy procent osób bez pracy jest w województwie warmińsko-mazurskim (8,5 proc.).

"Według wstępnych danych wojewódzkich urzędów pracy, liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 109,2 tys. - to wzrost o 0,4 tys., tj. 0,4 proc. w porównaniu do sierpnia" - czytamy dalej w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, bezrobocie, praca, zatrudnienie, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2019

GośćTo jest bezrobocie rejestrowane. Realny poziom poziom bezrobocia pokazuje wskaźnik aktywności zawodowej osób w wieku produkcyjnym.

07-10-2019

NixW niemczech też ciągle spada. Poczekajmy jak tam zacznie rosnąć, co będzie u nas.

07-10-2019

ZakalecA jakźe wbory tuz tuź a w ogóle to duźo miejsc pracy zabierają nam masowo osiedlajacy sie w polsce szwedzi buhahahaha

Rozwiń komentarze (16)