Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BGK: Spółki z woj. łódzkiego w ramach Jeremie2 mają do dyspozycji ok. 300 mln zł

0
Podziel się:

Z preferencyjnych pożyczek i poręczeń unijnych w ramach projektu Jeremie2 skorzystało już ponad 800 mikro-, małych i średnich przedsiębiorców z województwa łódzkiego, podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Są to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, którymi zarządza BGK. Do rozdysponowania pozostało jeszcze ponad 300 mln zł.

BGK: Spółki z woj. łódzkiego w ramach Jeremie2 mają do dyspozycji ok. 300 mln zł
bECVBAhx

W obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na rozwój firm z sektora MŚP w województwie łódzkim zaplanowano ponad 500 mln zł. Do tej pory trafiło do nich już ponad 200 mln zł. Z unijnego finansowania najczęściej korzystali mikroprzedsiębiorcy (ponad 700) - aż 340 z nich to startupy. Firmy wciąż mogą ubiegać jednak się o wsparcie - w puli jest jeszcze 300 mln zł, podano.

"Wspierając strategię rządu, Bank Gospodarstwa Krajowego uczynił pobudzanie przedsiębiorczości jednym ze swoich najwyższych priorytetów. Cenimy potencjał ludzi, którzy zakładają swoje biznesy, tworzą miejsca pracy i zmieniają oblicze swojego regionu. Pożyczki unijne to dla nich szansa na rozwój, bo są udzielane na preferencyjnych warunkach. Dużą satysfakcją jest dla nas to, że chętnie sięgają po nie firmy w początkowej fazie rozwoju" - powiedział członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Przemysław Cieszyński, cytowany w komunikacie.

Po unijne pożyczki w województwie łódzkim najczęściej sięgają przedsiębiorcy z branży gastronomicznej oraz konserwacji i naprawy samochodów. W czołówce jest też branża kosmetyczna i fryzjerstwo oraz sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub przez Internet.

bECVBAhz

Pożyczka unijna jest alternatywą dla kredytu z banku komercyjnego. Dla firm w początkowej fazie rozwoju, które nie mają historii kredytowej, pożyczka unijna to często jedyny sposób na sfinansowanie pomysłu na działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć pieniądze zarówno na podstawową działalność firmy, jak i realizację nowych rozwiązań np. rozszerzenie oferty, wdrożenie nowych technologii lub wejście na nowe rynki. Pożyczkę cechują: niskie oprocentowanie, brak opłat i prowizji, długi okres spłaty oraz prosta procedura ubiegania się o finansowanie, podano również.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, a zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego. Pożyczek udzielają instytucje współpracujące z BGK w regionie: Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, Polska Fundacja Przedsiębiorczości oraz Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

bECVBAia
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)