Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BGK: Szczyt zapotrzebowania na ropę i gaz w okolicy 2030 roku

0
Podziel się:

Warszawa, 03.04.2019 (ISBnews) - Popyt na ropę i gaz ziemny w skali światowej będzie rósł i osiągnie szczyt zużycia w okolicy 2030 r. Z analiz przeprowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wynika, że w dłuższej perspektywie rola ropy będzie jednak malała, wzrośnie natomiast zapotrzebowanie na gaz, podał bank.

BGK: Szczyt zapotrzebowania na ropę i gaz w okolicy 2030 roku

"Światowy popyt na ropę naftową powinien osiągnąć szczyt w latach 2030-2035. W dłuższej perspektywie rola surowca będzie jednak malała. Będzie się to wiązało między innymi z przechodzeniem transportu na zasilanie energią elektryczną" - czytamy w komunikacie.

Według BGK, dla krajów OECD przyspieszone odejście od ropy naftowej prognozowane jest już po 2020 roku. Surowiec nabierze natomiast znaczenia w gospodarkach rozwijających się, głównie w Chinach i Indiach. W ujęciu światowym ropa naftowa do 2040 roku nadal będzie najważniejszym źródłem energii, zmniejszy się jednak jej udział w światowym miksie energetycznym na rzecz gazu ziemnego i OZE.

"Przy obecnych tendencjach w 2040 r. ropa powinna odpowiadać za ok. 28% światowego miksu energetycznego przy odrobinę niższym udziale gazu ziemnego. Sytuacja może ulec zmianie w przypadku znacznie szybszej niż obecnie transformacji gospodarki światowej w stronę OZE. W takim scenariuszu źródła odnawialne będą prawdopodobnie odpowiadać za ponad 1/3 miksu energetycznego, przy nieco niższym zużyciu ropy naftowej i stabilnym poziomie konsumpcji gazu ziemnego. W tym scenariuszu łączny udział tych dwóch paliw odpowiadałby za 40 proc. miksu energetycznego świata" - powiedział pierwszy wiceprezes BGK Paweł Nierada, cytowany w komunikacie.

W dłuższej perspektywie możemy oczekiwać zmian w popycie na paliwa. Wprowadzone przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) regulacje dot. emisji siarki przez transport morski ograniczą światowy popyt na paliwa najniższej jakości i zwiększą zapotrzebowanie na diesel i LPG, podano także.

"Wpływ na rynek będzie miał również rozwój elektromobilności. Znacznie silniej ograniczy ona konsumpcję benzyn niż olejów napędowych. Według Bloomberg NEF, może to być nawet proporcja 19:1. W Europie proces może być bardziej zrównoważony ze względu na większy udział diesli w segmencie aut osobowych" - dodał dyrektor ds. sektora paliwowego, gazowego i chemicznego w BGK Łukasz Beresiński, również cytowany w komunikacie.

Według BGK, zmiany struktury popytu mogą odczuć również polskie koncerny.

"Postęp technologiczny, jaki dokonał się w obszarze wydobywania węglowodorów z formacji łupkowych oraz skraplania gazu ziemnego silnie wpłynął na światowy rynek gazu. USA zużywające największe ilości gazu ziemnego na świecie stały się jego eksporterem netto. U.S. Energy Information Administration szacuje, że amerykański eksport skroplonego gazu ziemnego wzrośnie ponad dwukrotnie w perspektywie 2019 r. - z 2,9 mld m3 w 2018 r. do 5,2 mld m3 w 2019 r., a zdolności eksportowe wzrosną do 10 mld m3 pod koniec 2020 r." - skomentował także główny ekonomista BGK Mateusz Walewski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)