Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
18.03.2020 09:57

BIK: Banki i SKOK-i udzieliły o 4,9% więcej kredytów konsumpcyjnych r/r w II

Banki i SKOK-i udzieliły kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 6,8 mld zł w lutym 2020 r., podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Stanowi to wzrost r/r o 0,4% w ujęciu wartościowym, a w ujęciu liczbowym - 4,9%.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W lutym 2020 r. ujemne dynamiki zarówno liczby, jak i wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych dotyczyły dwóch wysokokwotowych przedziałów wartości udzielanych kredytów, tj. od 7 do 20 tys. zł (-2% liczbowo oraz -1,2% wartościowo) oraz powyżej 20 tys. zł (-1% liczbowo oraz -1,5% wartościowo). Dawno takiego zjawiska nie obserwowaliśmy, czyżby był to pierwszy efekt 'małego TSUE'? Ujemna dynamika występowała również w kredytach konsumpcyjnych z przedziału 1-2 tys. zł: liczbowo (-1,2%) oraz (-1%) wartościowo. Nowym zjawiskiem jest również dodatnia dynamika kredytów niskokwotowych poniżej 1 tys. zł: (+4,8% wartościowo oraz 4,6% liczbowo)" - powiedział główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

W dwóch pierwszych miesiącach 2020 r. jedną trzecią udzielanych przez banki i SKOK-i kredytów konsumpcyjnych stanowią kredyty średniokwotowe (7-20 tys. zł) oraz wysokokwotowe (powyżej 20 tys. zł). W ujęciu wartościowym stanowiły one 85,9% wartości wszystkich udzielonych w okresie styczeń - luty 2020 r. kredytów konsumpcyjnych. Dynamika kredytów gotówkowych wysokokwotowych (powyżej 50 tys. zł) udzielonych w dwóch pierwszych miesiącach 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku w ujęciu liczbowym wynosi (-3,5%), a w wartościowym (-3,8%).

"W niskokwotowych kredytach gotówkowych do 1 tys. zł odnotowaliśmy wysokie dodatnie dynamiki (+19,5%) liczbowo oraz (16,6%) wartościowo. Mamy więc potwierdzenie, że banki ponownie zainteresowały się tym segmentem rynku. Może być to efektem przejmowania rynku niskokwotowego finansowania od firm pożyczkowych. Firmy pożyczkowe w okresie styczeń-luty 2020 r. do styczeń-luty 2019 r. udzieliły mniej pożyczek i na niższe kwoty" - dodał Rogowski.

Średnia wartość udzielonego kredytu konsumpcyjnego w lutym 2020 r. wyniosła 12 619 zł i jest niższa o -4,3% od średniej wartości udzielonego kredytu konsumpcyjnego w lutym zeszłego roku. Dla kredytów gotówkowych średnia wartość udzielonego kredytu to 20 568 zł - spadek o 0,3% w stosunku do lutego 2019 r. Średnia wartość kredytu ratalnego to 4495 zł i jest ona wyższa niż rok temu o 0,6%, podkreślono.

Obserwowany przez BIK co miesiąc poziom ryzyka kredytowego portfela kredytów konsumpcyjnych w oparciu o Indeks jakości pełni funkcję systemu wczesnego ostrzegania. Jakość portfela dla kredytów konsumpcyjnych już od kilku lat utrzymuje się na niskim, bezpiecznym poziomie szkodowości, co każdorazowo potwierdzają miesięczne odczyty Indeksu Jakości portfela kredytów konsumpcyjnych. Jego bieżący (lutowy) odczyt wynosi 5,23%.

"W porównaniu do lutego 2019 r. wartość indeksu polepszyła się (spadła) o 0,46. Obecnie może pojawić się nowe duże ryzyko dla portfela kredytów konsumpcyjnych. Jest nim epidemia koronawirusa i jej negatywny wpływ na gospodarkę. Spowolnienie, a wręcz możliwy kryzys gospodarczy przy długotrwałym występowaniu obecnej sytuacji spowoduje ograniczenie działalności gospodarczej, a tym samym wzrost bezrobocia oraz spadek dochodów gospodarstw domowych. W mojej opinii szczególnie dotknięte będą osoby świadczące usługi dla ludności, wolne zawody oraz freelancerzy" - podsumował główny analityk BIK.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz