Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny mieszkań mogą spaść o 15 procent. PKO BP wymienia kilka przyczyn

Najbliższe kilkanaście miesięcy może być dobrym czasem na zakup mieszkania. Ekonomiści PKO BP spodziewają się, że przy lekkiej recesji w drugiej połowie roku spadną ceny mieszkań. I to nawet o kilkanaście procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Na rynku nieruchomości jest szansa na obniżki cen.

Przez długi czas ceny mieszkań i domów szły ciągle w górę. Tak było też w pierwszym kwartale tego roku. Z raportu PKO BP wynika, że roczna dynamika cen transakcyjnych w 7 największych aglomeracjach kształtowała się w tym czasie w granicach 7-16 proc.

Epidemia koronawirusa i regulacje administracyjne zapobiegające jej rozprzestrzenianiu zmieniły jednak nastroje i sytuację w otoczeniu rynku mieszkaniowego. Dlatego eksperci banku prognozują, że w drugiej połowie roku najprawdopodobniej nastąpi korekta cen. Będzie to bezpośrednim efektem spadku popytu przy ciągle dużej liczbie oddawanych nowych mieszkań.

"Przy utrzymującej się w drugiej połowie roku umiarkowanej recesji, w całym 2020 można oczekiwać spadku cen mieszkań o około 15 proc. Trend spadkowy cen mieszkań nie powinien jednak trwać dłużej niż do połowy 2021 roku" - oceniają ekonomiści.

Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Szanse na spadek cen oceniają na około 60 proc. Jego skala będzie zależała od głębokości recesji w gospodarce oraz rzeczywistej sytuacji firm deweloperskich, zwłaszcza pod względem płynności finansowej.

W raporcie PKO BP czytamy, że od połowy marca widoczny jest spadek sprzedaży mieszkań (szacowany na 50-60 proc.) oraz wycofywanie się około 20-30 proc. klientów z umów rezerwacyjnych. Do tego dochodzi spadek wniosków o kredyt mieszkaniowy o około 25 proc i zaostrzenie polityki kredytowej przez banki (większy wymagany wkład własny, wzrost marży) i mniejsza dostępność kredytu.

Eksperci wyliczają także zamrożenie rynku wynajmu krótkoterminowego, jak i schłodzenie rynku wynajmu długoterminowego (przy pogorszeniu sytuacji na rynku pracy). Ponadto widać spowolnienie wzrostu kosztów budowy.

Jednocześnie dostrzegają czynniki, które mogą oddziaływać w przeciwnym kierunku (wzrostu cen lub mniejszej przeceny). Wśród nich wymieniają niskie stopy procentowe, które zniechęcają do lokaty bankowej i zachęcają do poszukiwania innych aktywów (w tym nieruchomości). Oprócz tego można się spodziewać także programów rządowych wsparcia tak dla deweloperów, jak też kupujących mieszkania.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, bankowość, budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2020

Zastanów się 2razyTylko deweloperzy piszą że ceny rosną A prawda jest taka że za rok o tej porze to mieszanka będą za 50 % wartości Wirus się nie skończył Już ceny … Czytaj całość

05-06-2020

aniaA i tak Polacy polecą po kredyty i z takim sznurem na szyi będą się cieszyć z mieszkania! Bo będą mieć SWOJE. A że jednak bardziej banku...

06-06-2020

don VitoPowiem więcej: ceny mogą spaść o 50% - ale nie spadną.

Rozwiń komentarze (61)