Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Ceny paliw mogą dalej spadać. Porozumienie OPEC+ wisi na włosku

65
Podziel się:

Litr benzyny kosztuje średnio złotówkę mniej niż rok temu. Według ekspertów może być jeszcze taniej, bo ciągle nie widać odbicia na cenie ropy naftowej. Kierowcom sprzyja brak porozumienia na szczycie OPEC+.

Brak porozumienia producentów ropy sprzyja taniemu tankowaniu.
Brak porozumienia producentów ropy sprzyja taniemu tankowaniu. (PAP, EPA/NOUFAL IBRAHIM)

Tuż przed świętami w centrum uwagi rynków finansowych znalazła się ropa naftowa. Po gigantycznym spadku cen w marcu, gdy baryłka surowca na giełdzie w Nowym Jorku staniała o połowę z 45 dolarów do obecnych niecałych 23 dolarów, w czwartek oczekiwano porozumienia ponad podziałami w sprawie cięć w wydobyciu ropy. Okazuje się, że nie jest to takie proste.

Początkowo w świat poszedł komunikat o tym, że najwięksi producenci ropy z OPEC i Rosja mogą obniżyć wydobycie ropy naftowej od maja o miliony baryłek dziennie. W piątek, zamiast potwierdzenia porozumienia, jest informacja o zawieszeniu umowy. Weto zgłosił m.in. Meksyk, który nie chce się zgodzić na warunki ograniczenia wydobycia.

Nie oznacza to końca rozmów. O swoje interesy chcą w końcu zadbać przede wszystkim takie kraje jak USA, Arabia Saudyjska czy Rosja, a tania ropa na pewno nie jest dla nich korzystna.

Póki co skorzystać na sytuacji powinni kierowcy, także Polscy, którzy mogą liczyć na jeszcze tańsze tankowanie.

Zobacz także: Ulga w <a href="https://money.pl/podatki/">podatkach</a>, tańsze kredyty. Tak rząd pomaga firmom

Może być jeszcze taniej

- Z uwagi na świąteczne dni zapewne ostateczny wpływ ustaleń na rynek ropy poznamy dopiero we wtorek. Na razie nie spodziewam się, żeby zasadniczo odmieniło to tendencje na rynku polskim - ocenia sytuację Jakub Bogucki, ekspert e-petrol.

- Wciąż jest pole do obniżek i zejścia średniej ogólnopolskiej ceny benzyny poniżej 4 zł. To wiąże się przede wszystkim z niskim popytem i trwającą pandemią - tłumaczy.

Również eksperci BM Reflex spodziewają się obniżki cen paliw w tygodniu poświątecznym. Szacują, że mogą wynieść średnio około 3 - 5 groszy na litrze. Zaznaczają jednak, iż w związku ze stabilizacją cen na rynku hurtowym tempo obniżek będzie malało.

Aktualnie średnia cena litra benzyny bezołowiowej Pb 95 wynosi 4,12 zł. Około 37 groszy droższa jest Pb 98. Tankując olej napędowy trzeba się liczyć z ceną 4,23 zł za litr - wynika z danych BM Reflex.

Warto zauważyć, że w ciągu tygodnia benzyna potaniała średnio o 6-8 groszy na litrze. W przypadku oleju napędowego obniżka jest 7-groszowa. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku tankowanie jest około 1 zł tańsze. Koszt wypełnienia 50-litrowego baku benzyną Pb 95 to około 206 zł.

Co z porozumieniem OPEC+?

Jakub Bogucki wskazuje, że w związku z doniesieniami o Meksyku, który miał się nie zgodzić, porozumienie raczej nie dojdzie do skutku. Tym samym trudno spodziewać się szybkiego wzrostu cen ropy i benzyny.

Eksperci BM Reflex nic jeszcze nie przesądzają. Zauważają jedno: nie dość, że porozumienie krajów wydobywających ropę nie jest pewne, to planowana skala cięć i tak jest rozczarowująca.

Koalicja OPEC+ chce obniżyć łącznie produkcję o 10 mln baryłek dziennie w maju i czerwcu tego roku. W okresie lipiec- grudzień 2020 ograniczenia produkcji mają zostać złagodzone do 8 mln. Natomiast od stycznia 2021 roku do kwietnia 2022 roku OPEC+ miałby utrzymywać niższy poziom produkcji o 6 mln baryłek.

"Pytanie tylko czy Rosja i Arabia Saudyjska rzeczywiście chcą ograniczenia podaży wprowadzić w życie, czy może właśnie udało się znaleźć pretekst, aby do porozumienia nie doszło" - zastanawiają się eksperci BM Reflex.

Dodają, że rozmowy z Meksykiem będą kontynuowane w trakcie telekonferencji ministrów energii G20.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
Wyborca
2 lata temu
Niema porozumienia OPCE i nie będzie
mob boss
2 lata temu
Porozumienie? Czy może jednak zmowa cenowa?- Rozumiem, że nie mogą się porozumieć co do zmowy cenowej. Ciekawe, ciekawe. Dobrze, że nasz FISKUS nie ma problemu z dorzuceniem swojego haraczu, bo inaczej nie można nazwać akcyzy jak złodziejskim, mafijnym haraczem!
golem
2 lata temu
Jedynie USA na tym traci i ich waluta. Więc nie wiem o co taki płacz.
Marek 99
2 lata temu
Co nam z tego, że paliwa tanieją jak nie można sobie pozwolić na jazdę.
wlokus57
2 lata temu
Bojkotuje monopolistow Orlen i LOTOS POLECAM to nic nie kosztuje
...
Następna strona