Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Debiuty na GPW. Warszawa puka do drzwi europejskiej czołówki

3
Podziel się:

Ostatnie pół roku to dla polskiego rynku okres trzech "naj". Swój udział w tym mają debiuty giełdowe: Allegro, InPostu i Huuuge Games. Eksperci PwC oceniają, że urodzinowy rok GPW może okazać się czasem powrotu do europejskiej czołówki.

Debiuty na GPW. Warszawa puka do drzwi europejskiej czołówki
Prezes GPW Marek Dietl świętował kilka dni temu 30-lecie giełdy w Warszawie. (PAP, PAP/Albert Zawada)

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odnotowano w pierwszych trzech miesiącach tego roku 8 ofert publicznych. Widać więc wyraźne ożywienie w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Wtedy zadebiutowały na rynku akcje zaledwie trzech spółek.

Łączna wartość przeprowadzonych ofert (na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła 1,8 mld zł, z czego 1,7 mld zł (371,8 mln euro) przypadło na IPO producenta gier mobilnych Huuuge Games. Był to drugi po Allegro największy debiut na polskiej giełdzie od 2018 roku.

"Dzięki ofercie o wartości 1,7 mld zł, debiut Huuuge Games znalazł się w gronie 15 największych IPO w Europie w pierwszym kwartale 2021" - wynika z raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

- Aktywność na warszawskim parkiecie w ostatnich kwartałach oraz zapowiadane na rok 2021 debiuty wskazują, że urodzinowy rok GPW może okazać się jednocześnie czasem powrotu do czołówki europejskich parkietów - ocenia Bartosz Margol, ekspert PwC.

- Ostatnie pół roku to dla polskiego rynku kapitałowego nie tylko okres trzech 'naj' (największe IPO na warszawskiej giełdzie - Allegro; największe IPO spółki gamingowej - Huuuge Games; największy debiut polskiego biznesu - InPost na giełdzie w Amsterdamie), ale również napływ kolejnych emitentów na NewConnect i rynek regulowany oraz zapowiedzi kolejnych transakcji - lokalnych i międzynarodowych - podkreśla.

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie w pierwszym kwartale wyniosła 22,6 mld euro i nie tylko znacząco wzrosła w porównaniu do 1,2 mld euro analogicznego okresu poprzedniego roku, ale przekroczyła łączną wartość ofert przeprowadzonych w całym 2020 (20,3 mld euro). Na europejskich parkietach zadebiutowało 86 spółek (wobec 16 rok wcześniej).

W sześciu przypadkach wartość IPO przekroczyła barierę 1 mld euro, a największą transakcję w Europie (i trzecią w ujęciu globalnym) przeprowadziła spółka InPost, polski operator paczkomatów, który zadebiutował na giełdzie w Amsterdamie z ofertą o wartości 3,2 mld euro.

W trójce największych transakcji w Europie znalazły się również dwie niemieckie spółki Vantage Towers oraz AUTO1 Group, które przeprowadził IPO o odpowiednio 2 mld euro oraz 1,8 mld euro.

Niekwestionowanym liderem rynku pod względem aktywności IPO pozostaje giełda w Londynie (21 debiutów o łącznej wartości 8,4 mld euro) wyprzedzając Euronext Amsterdam (4 IPO o łącznej wartości 4,7 mld euro).

- Pierwszy kwartał okazał się najbardziej aktywnym początkiem roku od 2000 roku jeśli chodzi o łączną wartość IPO. Na powrót pozytywnych nastrojów miały wpływ lepsze od prognozowanych dane makroekonomiczne i powrót zaufania inwestorów w końcówce 2020 roku, wspierane dodatkowo przez rządowe programy wsparcia w Europie i uruchomioną na masową skalę akcję szczepień - tłumaczy ekspert PwC Tomasz Konieczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
ipo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
cieć
rok temu
komuś rozum odjęło czy szukają naiwnych tutaj jest wyjątkowe dno, kilkanaście lat temu WIG 20 ok 4000 pkt dziś drepcze wokół 2000 pkt i wszystko w temacie....
Samuraj
rok temu
Piękny pokaz jak manipulować nagłówkiem artykułu. Jak można w cudny sposób opisać (w skrucie powiem) 'szambo' jakie jest na gpw. Jakie to socjalistyczne.
Ssss
rok temu
Tak wspanialy artykul. InPost nie ma żadnego znaczenia skoro jest notowany w Amsterdamie a nie na GPW. Huuuge poleciał w dół zaraz po debiucie i do tej pory nie może się wywlec powyżej ceny emisyjnej a cena Allegro pomimo ciekawego debiutu i paru dobrych tygodni została urealniona i spadła o 1/3. Ale najważniejsza wiadomość , że od 2018 roku nie było tak dobrze z debiutami, z których jeden wogole nie miał miejsca na GPW. W pierwszej polowie 2020 r kto mógł.pakowal się w akcje. W 2021 tak wspaniałe już nie ma i nie będzie