Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

DM Navigator: Sprzedaż deweloperów z Catalyst spadła o 34,8% r/r w II kw.

1
Podziel się:

Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zmniejszyli sprzedaż o 34,8% r/r do 2 772 lokali w II kwartale 2020 roku, wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski Navigator.

DM Navigator: Sprzedaż deweloperów z Catalyst spadła o 34,8% r/r w II kw.

"W II kwartale 2020 r. analizowane przez nas podmioty sprzedały 2 722 lokali wobec 4 173 jednostek w analogicznym okresie ubiegłego roku, a więc o 34,8% mniej r/r. Oznacza to, że w I poł. 2020 r. ujęci w naszym opracowaniu deweloperzy zakontraktowali 7 077 lokali w porównaniu z 8 748 przed rokiem (-19,1% r/r). Powodem niskiego poziomu kontraktacji w II kw. 2020 r. była pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia w życiu gospodarczym (tzw. lockdown)" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Dzisiejsza sytuacja ekonomiczna wielu potencjalnych kupujących jest już znacznie bardziej klarowna. Dodatkowo zaobserwować można w ostatnim czasie luzowanie polityki kredytowej banków, które ponownie otwierają się na rynek nieruchomości. Można spodziewać się zatem, że popyt na mieszkania powoli wraca wśród kupujących lokale na własne potrzeby. Z kolei środowisko rekordowo niskich stóp procentowych może determinować powrót na rynek inwestorów. Analitycy DM Navigator podtrzymują również pogląd, że w przyszłości coraz większe znaczenie może mieć model biznesowy polegający na kierowaniu oferty do inwestorów instytucjonalnych poprzez sprzedaż całych projektów do funduszy inwestycyjnych, które przeznaczałyby następnie zakupione lokale na wynajem do klientów detalicznych.

"W II kw. 2020 r. analizowane przez nas podmioty przekazały zaledwie 2 396 mieszkań w porównaniu z 3 518 lokalami w analogicznym okresie roku poprzedniego, co oznacza spadek o 31,9%. Dane wyraźnie pokazują, iż komunikowane przez sektor deweloperski po I kw. ograniczenie ilości podpisywanych aktów notarialnych oraz spadek liczby odbieranych już ukończonych mieszkań rozlało się na II kwartał. Oczywistym powodem była pandemia koronawirusa. Część nabywców wolała odłożyć odbiór swojego nowego M w oczekiwaniu na spadek liczby nowych zakażeń i złagodzenie obostrzeń. Ważnym czynnikiem były też ograniczenia w działaniu administracji publicznej, co skutkowało wydłużeniem czasu oczekiwania na decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. W związku z powolną normalizacją sytuacji epidemiologicznej w Polsce spodziewamy się powolnego wzrostu przekazań w kolejnych kwartałach" - czytamy dalej.

Do tej pory nie doszło do spodziewanych przez wielu spadków cen nieruchomości. Jest to potwierdzeniem, że sektor pomimo utrudnionego dostępu do kapitału znajduje się w dobrej kondycji. Zdaniem analityków ostatnie bardzo dobre lata branży pozwoliły na zbudowanie wystarczającej poduszki płynnościowej, aby sprawnie przejść przez ten trudny dla całej gospodarki okres, wskazano również.

Według analityków, wymagającym zadaniem wydaje się wskazanie czynników, które w dalszym horyzoncie czasowym miałyby determinować redukcję cenników deweloperów. Na rynku cały czas obserwować można deficyt nowych mieszkań, który będzie w przyszłych okresach stymulowany zmniejszeniem podaży nowy lokali na skutek ograniczenia liczby prowadzonych projektów. Specjaliści DM Navigator nie zakładają znacznych spadków cen działek. Biorą pod uwagę redukcję kosztów generalnego wykonawstwa, która była widoczna już w bieżącym roku, jednak nie spodziewają się, aby spadek cen wykonawstwa determinował znaczące obniżki cen transakcyjnych, są bowiem zdania, że branża jeszcze większą niż dotychczas uwagę będzie poświęcać obecnie obronie marży, nawet kosztem spadku wolumenu kontraktacji.

Analizą objętych zostało 15 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, Develia (d. LC Corp), Lokum Deweloper, Marvipol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Dan
4 lata temu
To nawet nie epidemia. Po prostu brakuje ludzi, których stać na kredyt na mieszkania. Ludzie z wyżu, którzy mogli, to kupili mieszkania. Młodzi nie widzą sensu brania kredytu na 30 lat i zostają w domu z rodzicami. Ci co kupili na wynajem, teraz płacą za puste mieszkania. Hossa dla deweloperów minęła bezpowrotnie. Przyrost naturalny mamy jeden z najniższych na świecie.