Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Firmy windykacyjne obsługują kilkanaście milionów spraw. Zwindykowały prawie 4 mld zł

51
Podziel się:

W 2018 roku firmy windykacyjne odzyskały 3,8 mld zł wierzytelności. To jednak tylko kropla w morzu. Obsługiwały 15,5 mln spraw, gdzie długi wynoszą w sumie prawie 90 mld zł.

Windykatorzy mają ręce pełne roboty.
Windykatorzy mają ręce pełne roboty. (Policja)

Przedsiębiorstwa windykacyjne w 2018 roku przyjęły do obsługi 7,2 mln wierzytelności o wartości nominalnej 30,5 mld zł, w których 83,4 proc. przypadało na sprawy konsumenckie, a niecałe 17 proc. na firmy. Średnia wartość przyjętych do obsługi wierzytelności wyniosła 4255 zł - wynika z najnowszych danych GUS.

W porównaniu z wcześniejszym rokiem średnia wartość obsługiwanych wierzytelności wzrosła. W 2017 roku wynosiła 4180 zł.

Zobacz także: Kiedy nie trzeba spłacać długów? Wyjaśniamy, na czym polega przedawnienie

Firmy windykacyjne w ubiegłym roku obsługiwały 15,5 mln spraw o wartości nominalnej wierzytelności 88,1 mld zł. Udało się odzyskać jednak tylko 3,8 mld zł.

Ze statystyk GUS wynika, że wśród ogółu wierzycieli w przypadku długów konsumentów największą grupę stanowiły: banki, operatorzy telekomunikacji, telewizji kablowych i cyfrowych oraz firmy pożyczkowe.

GUS w wyliczeniach uwzględnił dane z 69 firm windykacyjnych. Wartość ich aktywów zmniejszyła się w porównaniu z 2017 rokiem o 14,3 proc. do poziomu 6 mld zł. Za swoje usługi w 2018 roku zainkasowały ogółem 1 mld zł (przychody netto ze sprzedaży), co oznacza spadek o około pół miliarda.

Nie wszystkie firmy windykacyjne mogły pochwalić się zyskami. Na 69 badanych podmiotów 26 zakończyło pod kreską (strata netto).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(51)
janek
4 lata temu
Firmy windykacyjne robią to co muszą, czyli ściągają należności. Część osób nie rozumie, że długi to przywłaszczenie sobie nieswoich pieniędzy. Ja np miałem szczęście, bo trafiłem na firmę eos ksi, która okazała się być bardzo fair w stosunku do zadłużonych i zaoferowała mi dobre warunki spłaty.
Maciek
4 lata temu
Firmy robią swoją robotę i tyle, a niektóre firmy mają nawet ludzkie podejście, jak na przykład kruk, który mnie wundykował, spłaciłem zaległości bez nerwów i nękania
adonis
4 lata temu
a wg mnie dla wierzycieli takie firmy to wybawienie, nie trzeba samemu "użerać" się z dluznikiem,wszystko robia za ciebie. ja mialem przyjemnosc pracowal z eos ksi i polecam wszystkich wierzycielom ktorzy maja problemy ze swoimi dluznikami he he :P
karo
4 lata temu
Sama miałam problem z długami, ale rozumiem, czemu należy iść na ugody z firmami windykacyjnymi. Razem z eos ksi ustaliłam plan spłaty i uniknęłam przez to dodatkowych opłat wynikających z procesu.
ulpian
4 lata temu
nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka, wiem z doświadczenia, że EOS KSI to naprawdę porządna firma i traktuje dłużników z ogromnym szacunkiem i ludzkim podejściem
...
Następna strona