Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz-System ma umowę na dofinansowanie Baltic Pipe na blisko 215 mln euro

1
Podziel się:

Gaz-System podpisał z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) umowę na dofinansowanie prac budowlanych dla Baltic Pipe w ramach instrumentu "Łącząc Europę", podała spółka. Maksymalna wysokość wsparcia finansowego dla projektu wynosi blisko 215 mln euro.

Gaz-System ma umowę na dofinansowanie Baltic Pipe na blisko 215 mln euro

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na realizację prac budowlanych zarówno dla gazociągu podmorskiego, łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii, jak i na rozbudowę oraz modernizację polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego, podano.

Zdaniem prezesa Gaz-Systemu Tomasza Stępnia, uzyskanie kolejnego dofinansowania potwierdza, że Baltic Pipe jest bardzo ważny nie tylko dla Polski, ale także dla całej Unii Europejskiej. "Z punktu widzenia naszego kraju połączenie gazowe między Polską a Danią ma wymiar strategiczny - jest ono potrzebne do dywersyfikacji dostaw. Jednak inwestycja jest korzystna również dla UE, której zależy na zwiększeniu wymiany handlowej i wzroście konkurencyjności europejskiego rynku gazu" - powiedział Stępień, cytowany w komunikacie.

Podpisanie umowy na dofinansowanie stanowi realizację podjętej 23 stycznia 2019 r. decyzji państw członkowskich UE o przyznaniu pomocy finansowej dla programu Baltic Pipe z unijnego instrumentu ,,Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF). Wsparcie finansowe zostało przyznane w oparciu o przeprowadzony w 2018 r. drugi konkurs grantowy CEF Energy na zadanie "Prace budowlane dla klastra infrastrukturalnego 8.3 w ramach projektów o znaczeniu wspólnotowym (PCI)", podano także.

Łączna kwota przyznanego dotychczas unijnego wsparcia dla projektu Baltic Pipe wynosi maksymalnie 266,77 mln euro.

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Dzięki niemu od października 2022 r. będzie można sprowadzać rocznie 10 mld m3 gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Planowana jest budowa gazociągu podziemnego o długości 220 km w Danii i połączenia podmorskiego do Polski. Promotorami projektu są firmy Gaz-System S.A. z Polski oraz Energinet z Danii.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
123
3 lata temu
A Czesi będą zarabiać na ruskim gazie przez naszą rusofobie zrezygnowaliśmy z konkretnych pieniędzy i imię poprawności politycznej.