Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Gazprom zwróci PGNiG 1,5 mld dolarów. Rosjanie mają czas do końca miesiąca

332
Podziel się:

Spór PGNiG i rosyjskiego Gazpromu trwał kilka lat, ale w końcu polska strona może świętować sukces. Jeszcze w tym miesiącu powinniśmy otrzymać ponad 6 mld zł niesłusznie naliczonych za zakup gazu.

Władze PGNiG podpisały aneks do umowy z Gazpromem.
Władze PGNiG podpisały aneks do umowy z Gazpromem. (prnt scr Twitter)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego z 25 września 1996 roku. Strony w ten sposób potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu dostarczanego w ramach Kontraktu Jamalskiego, wskazanej w wyroku końcowym Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

W konsekwencji PGNiG spodziewa się zwrotu przez Gazprom nadpłaty w kwocie około 1,5 mld dolarów netto. Termin płatności upływa 1 lipca 2020 roku.

Podpisany aneks daje też dodatkowe możliwości. PGNiG wskazało na zmiany w przyszłości ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom.

Porozumienie jest efektem wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie wydanego 30 marca 2020 roku. Stwierdził wtedy, że PGNiG ma prawo domagać się obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku.

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Na początku czerwca Gazprom złożył skargę o uchylenie tego wyroku, ale została odrzucona.

Informacja o porozumieniu trafiła do publicznej wiadomości około południa. Chwilę po tym akcje PGNiG na warszawskiej giełdzie poszły do góry. Około godziny 13:30 notowania spółki były prawie 5 proc. na plusie. Widać więc, że inwestorzy bardzo pozytywnie przyjęli najnowsze wieści.

- Przeszliśmy już w nowy tryb rozliczania się z Gazpromem na dostarczony gaz według nowej formuły cenowej, która jest dla nas na pewno korzystniejsza, bo wreszcie mamy ceny rynkowe, powiązane z rynkiem zachodnim - skomentował sytuację prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

- Środki, które zaoszczędzimy, będziemy chcieli wykorzystać na inwestycje, w tym na nowe obszary działalności, związane z biometanem czy technologiami wodorowymi, a także na doprowadzenie gazu ziemnego do pozostałych części kraju, bo obecnie sieć gazowa pokrywa jedynie około 60 proc. powierzchni Polski - wskazał Kwieciński.

Spór między PGNiG i Gazpromem trwał bardzo długo. Obowiązująca formuła cenowa powoduje, że PGNiG płaci znacznie więcej niż inni - powyżej cen rynkowych. W 2014 roku polska strona chciała renegocjować stawki, a wobec braku dobrej woli po stronie Rosjan spór trafił w połowie 2015 roku do Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(332)
cma
2 lata temu
Brawo PO - W 2014 roku polska strona chciała renegocjować stawki, a wobec braku dobrej woli po stronie Rosjan spór trafił w połowie 2015 roku do Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie.
@@
2 lata temu
Ludzie, jaki znowu sukces PiS ? Czytamy ostatni paragraf ze zrozumieniem: 1) próba renegocjacji była w 2014 2) Do trybunału wniosek trafił w połowie 2015 3) PiS rządzi od LISTOPADA 2015. Banda Jarka ma tyle wspólnego z tym wyrokiem, co z populacją ślimaków w Chinach.
cynik
2 lata temu
oooo ...a potem to już tylko !!!!!...jak z Tupolewem bo Gazprom komuś coś oddał ale lud smoleński łyknie ciemnota zaciera wizję z przekazu będzie wiedział , że GAZPROM ODDAŁ 1,5 MLD USD i co ci podli lewacy chcą od tej podłej zmiany
dada
2 lata temu
nie cieszcie się, nie zobaczycie ani centa, Rosja zamknie nitkę gazociągu JAMAL idącą przez Polske ! mogę się załozyć o 1 mln $
Chłop
2 lata temu
Panie Kwieciński pieniądze zwrócone przez Rosjan należą się nam nabywcom gdyz w cenach wyzszych placilismy wowczas za gaz. Brak zwrotu to złodziejstwo a zapowiedz pana uprawnia mnie do takiej wypowiedzi
...
Następna strona