Notowania

finanse
04.09.2019 18:05

Generali Investments TFI: Orzeczenie TSUE może być zagrożeniem dla banków

Na sytuację na warszawskiej giełdzie oprócz globalnych czynników wpływ mają w dużej mierze lokalne problemy, które w ostatnich dniach wysunęły się na pierwszy plan - dotyczą one kredytów frankowych, uważa zastępca dyrektora inwestycyjnego ds. Akcji Generali Investments TFI Tomasz Matras.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Pierwszy to oczekiwanie na wrześniowe orzeczenie TSUE dotyczące kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich. Niekorzystny dla sektora bankowego wyrok może zachwiać całym sektorem finansowym w Polsce. Banki silne kapitałowo raczej nie połamią sobie zębów na tych kredytach, jednak inne banki mogą nie podołać" - napisał Matras w komentarzu przesłanym ISBnews.

Drugim powodem jest opublikowana kilka dni temu obszerna analiza Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego.

"Do tej pory uznawano, że problem klauzul abuzywnych, czyli umów zawierających niedozwolone zapisy, dotyczy tylko indeksowanych kredytów frankowych. Twórcy analizy twierdzą jednak, że wszystkie udzielone kredyty we frankach należy traktować tak samo. To już jest znaczny problem dla sektora bankowego. Według danych Najwyższej Izby Kontroli banki udzieliły 900 tys. kredytów we frankach szwajcarskich. Skumulowana wartość kredytów udzielonych w walucie szwajcarskiej w bankach notowanych na GPW przekracza 80 mld zł" - wskazał dyrektor.

Według niego, tak proklienckie podejście do zawartych umów może generować gigantyczne straty dla banków i może mieć szersze konsekwencje dla całej gospodarki. Stąd właśnie silna przecena sektora bankowego, która spowodowała, że w sierpniu indeks największych spółek WIG20 był jednym z najsłabszych na świecie.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2019

mARKS...OSZUSTWO BANKÓW -MUSI BYĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!! KONIEC KROPKA. TO BĘDZIE SPRAWDZIAN PAŃSTWA PRAWA... I STANDARDY EUROPEJSKIE !!! PRZEWALUTOWANIE LUB … Czytaj całość

04-09-2019

mARKS...OSZUSTWO BANKÓW -MUSI BYĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!! KONIEC KROPKA. TO BĘDZIE SPRAWDZIAN PAŃSTWA PRAWA... I STANDARDY EUROPEJSKIE !!! PRZEWALUTOWANIE LUB … Czytaj całość

06-09-2019

MyslicielCZYŻBY EUROPEJSKI TRYBUNAŁ NIE WIEDZIAŁ CO ROBI? CZY MAMY DOCZYNIENIA Z OGŁUPIANIEM NAS PRZEZ BANKI PRZY POMOCY POWIĄZANYCH Z NIMI FIRM I LUDZI?

Rozwiń komentarze (3)