Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GetBack lżejszy o pół miliona. Dostał karę za ignorowanie obowiązków i oszukiwanie inwestorów

6
Podziel się:

Błędy w raportach okresowych, pokazujące spółkę w zbyt dobrym świetle oraz niepokazywanie sprawozdań - za te przewinienia Komisja Nadzoru Finansowego ukarała słynną firmę GetBack półmilionową grzywną. Urzędnicy podkreślają, że i tak byli dla spółki nad wyraz łaskawi.

GetBack lżejszy o pół miliona. Dostał karę za ignorowanie obowiązków i oszukiwanie inwestorów
(WP.PL, Jacek Bereźnicki)
bEDDllkl

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na przechodzący restrukturyzację GetBack karę pieniężną w wysokości 500 tysięcy zł za naruszenia w zakresie sporządzania śródrocznych raportów okresowych za 2017 r. oraz nieterminowe przekazanie 3 raportów okresowych za 2017 r. i I kwartał 2018 r.

KNF podkreśla, że naruszenia obejmowały zawyżenie wartości portfeli wierzytelności i wyniku finansowego na skutek nieprawidłowej wyceny. Urzędnicy publikują potężną listę wykroczeń władz spółki - liczy kilkadziesiąt pozycji.

bEDDllkn

Naruszenia dokonane przez GetBack w związku z publikacją raportów okresowych były kluczowe z punktu widzenia odbiorców i znacząco wpłynęły na zmniejszenie wartości informacyjnej tych dokumentów. Komisja oceniła, że wszystkie zidentyfikowane naruszenia miały charakter rażący.

bEDDllkt

Zawyżanie wyceny

Napiętnowane właśnie działania GetBack polegały na świadomym i celowym zniekształcaniu danych prezentowanych
w sprawozdaniach finansowych poprzez fałszowanie wartości posiadanych aktywów i osiąganych wyników finansowych w kolejnych okresach sprawozdawczych. Spółka nieprawidłowo wyceniała portfele wierzytelności, gdyż przeprowadzała na nich fikcyjne transakcje, które nie miały uzasadnienia ekonomicznego. W ten sposób Spółka uniknęła wyceny zgodnej z przepisami prawa i wielokrotnie zawyżyła w stopniu istotnym wartość prezentowanych aktywów oraz uzyskiwane wyniki
finansowe.

Zdaniem KNF w wyniku sprzedaży portfeli wierzytelności, w miejsce odpisu aktualizującego wartość portfeli rozpoznawano dodatkowy zysk z ich sprzedaży, czyli sztucznie zawyżano tę pozycję. Działania skutkowały rozpoznaniem w rachunku zysków i strat zysków z przeprowadzonych operacji sprzedaży, w miejsce strat, które wynikłyby z wyceny bilansowej sprzedawanych portfeli wierzytelności. W powyższy sposób wykreowany został obraz Spółki uzyskującej zyski z podstawowej, bieżącej działalności (tj. windykacji wierzytelności), co nie było zgodne ze stanem faktycznym - pisze KNF w komunikacie.

bEDDllku

Jak podano, maksymalny wymiar kary pieniężnej za naruszenia wynosi 5 mln zł albo równowartość 5 proc. całkowitego rocznego przychodu wykazanego w ostatnim zbadanym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy, jeżeli przekracza ona 5 mln zł.

- Kara jest niższa od maksymalnej z uwagi na uwzględnienie przez Komisję sytuacji finansowej podmiotu oraz okoliczności związanych z postępowaniem układowym, w tym z zabezpieczeniem interesu wierzycieli układowych spółki - napisali urzędnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDDllkO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
skorpionnnek
2 lata temu
to KNF powinna zapłacić Getbackowi 1 mld za brak nadzoru i zezwalanie na nieprawidłowości
Lolo
2 lata temu
pół miliona dla Grę Back to jak 10 groszy dla Kowalskiego.Śmiech Kara ma być długotrwała i dotkliwa.
Obywatelka
2 lata temu
Ciekawe kiedy kary zapłaci KNF i UOKIK, za to że nie reagował wtedy kiedy było trzeba i swą nieudolnością przyłożył rękę do tego rabunku? Teraz kary nakłada, a nadal nie potrafi realnie pomoc poszkodowanym.
bEDDllkP
Hehe
2 lata temu
Nieście pieniądze do towarzysza TW getbecka! Na złość pisowi, przecież musicie się popierać!
neverbluffing
2 lata temu
Żałosne, teraz gdy pieniądze są już poza spółką i trzeba spałacać wierzycieli to KNF działa prężnie i nakłada kary, kary które biją w obligatoriuszy. A gdzie był KNF gdy w grudniu 2017 gdy sygnaliści zgłaszali nieprawidłowości a GB przyczał kolejne miliony?