Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Giełda uwierzyła w porozumienie ws. Turowa. Akcje PGE wystrzeliły

11
Podziel się:

O miliard złotych wzrosła wartość państwowej spółki PGE po informacji, że Polska i Czechy prawdopodobnie dogadały się w sprawie kopalni Turów. Mocno w górę poszły też akcje innych energetycznych firm. Negocjacje obu stron od dłuższego czasu się przeciągały. Teraz już wiadomo, że jest oficjalne porozumienie.

Giełda uwierzyła w porozumienie ws. Turowa. Akcje PGE wystrzeliły
Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli informacje o prawdopodobnym porozumieniu ws. kopalni Turów (Flickr, Krystian Maj, Kancelaria Premiera)

Rano premier Mateusz Morawiecki udał się do Pragi na rozmowy z premierem Czech. Źródła PAP informowały, że zespół negocjacyjny pod przewodnictwem minister środowiska Anny Moskwy uzgodnił z czeską stroną treść porozumienia ws. kopalni Turów. Po południu te doniesienia się potwierdziły.

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem zostały przyjęte z euforią przez inwestorów giełdowych. Wystrzał notowań akcji spółki PGE (Polska Grupa Energetyczna), do której należy sporna kopalnia, świadczył o tym, że giełda wierzy, iż uda się w końcu zakończyć spór z Czechami.

Giełda błyskawicznie reaguje

W czwartek przed południem jedna akcja PGE była wyceniana na około 8,08 zł. To oznaczało wzrost o blisko 8 proc. w porównaniu z notowaniami ze środy.

Kurs akcji PGE w tym tygodniu

Taki skok kursu akcji przekłada się na znaczny wzrost wartości państwowego giganta branży energetycznej. Mowa o ponad 1 mld zł. Cała grupa w tej chwili wyceniana jest przez inwestorów giełdowych na około 14 mld zł.

Akcje PGE na giełdzie w Warszawie systematycznie traciły na wartości w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Turów był jednym z tych tematów, które ciążyły inwestorom. Nie chcieli lokować swoich pieniędzy w spółkę o niepewnej przyszłości. W ostatnim czasie pesymizm był tak duży, że notowania giełdowe PGE znalazły się na najniższym poziomie od kwietnia 2021 roku.

Zobacz także: Money. To się liczy

Duży optymizm udzielił się w czwartek też innym państwowym spółkom energetycznym. 8 proc. na plusie są akcje Tauronu. Prawie 5 proc. zyskuje też Enea. Dla Skarbu Państwa, który w tych spółkach ma najwięcej udziałów, to bardzo dobre informacje.

Konflikt o Turów

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni.

Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września 2021 roku TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że nie zamierza płacić kary.

Czeski premier Petr Fiala deklarował wcześniej, że zawarcie porozumienia z Polską będzie skutkować wycofaniem przez jego kraj skargi z TSUE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Kamieni kupa
2 lata temu
Lepiej to zamknąć, tam bastion PO. Trzaskowski i Hołownia też mówili zamknąć.
OMatko!
2 lata temu
A TYMCZASEM, czeska kopalnia ČSM przy granicy z Polską działała od roku BEZ oceny środowiskowej, a wydana decyzja nie została poprzedzona obowiązkowymi uzgodnieniami transgranicznymi : ) NO TO skarżyć do TSUE!
gobi
2 lata temu
Czesi będa chcieli korzystać z Polskiego Gazoportu. Poczekamy zobaczymy. Czesi zawsze byli fałszywi.
Thors Hammer
2 lata temu
Jak informuje czeski portal "aktualne", czeski rząd potwierdził podpisanie umowy. Warunki umowy mają być bardzo zbliżone do warunków, o które prosiła strona czeska od września ubiegłego roku. Czeski rząd nie chce jeszcze komentować umowy na prośbę strony polskiej.
D.b.
2 lata temu
Jeżeli Czesi chcą korzystać z naszego gazoportu,to niech oddadzą nam wszystkie kary