Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

GPW chce jak najszybciej wprowadzać kolejne produkty na rynek rolny

0
Podziel się:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) chciałaby jak najszybciej zwiększyć liczbę produktów oferowanych na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii (TGE), ale ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią nie jest w stanie podać precyzyjnej daty, poinformowali przedstawiciele spółki.

GPW chce jak najszybciej wprowadzać kolejne produkty na rynek rolny.
GPW chce jak najszybciej wprowadzać kolejne produkty na rynek rolny. (Pixabay)

"Wczoraj na rynku rolnym mieliśmy pierwszą aukcję. Jesteśmy do sierpnia w okresie pilotażu, w którym uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów. Z kolei nasze koszty w części są refundowane" - powiedział prezes Marek Dietl podczas wideokonferencji.

Zdaniem członka zarządu GPW Izabeli Olszewskiej, spółka skupia się obecnie na pozyskiwaniu uczestników rynku rolnego co jest utrudnione m.in. ze względu na sytuacja związaną z pandemią.

"Obecnie na rynku oferujemy pszenicę. Skupiamy się na pozyskiwaniu uczestników i jest teraz ok. 20 magazynów i 3 domy maklerskie. Plany są szerokie i ambitne także od strony produktowej i one zostały wyselekcjonowane. Jest lista tych produktów - są to: kukurydza, odtłuszczone mleko w proszku czy koncentrat soku jabłkowego. W tej chwili sytuacja jest taka, jaką mamy, więc trudno przewidzieć w jakich terminach będziemy wprowadzać te produkty. Będziemy starać się, aby one pojawiły się jak najszybciej" - powiedziała Olszewska.

Dodała, że pewnym ryzykiem dla rozwoju tego rynku jest sytuacja związana z pandemią.

"Ryzyko dotyczy szkoleń, gdyż one miały odbywać się fizycznie. Uważamy, że pilotaż pokaże, jak ten rynek jest dopasowany do uczestników, ale warto podkreślić, że jest on tworzony przy współudziale uczestników. Jeśli się pojawią jakieś zmiany, to raczej niewielkie, a jak się pojawią jakieś elementy do poprawienia, to zapewne zostaną one wprowadzone w trakcie pilotażu" - powiedziała Olszewska.

Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) funkcjonuje w ramach Rynku Towarów Giełdowych Towarowej Giełdy Energii (TGE) w ramach projektu Platformy Żywnościowej, prowadzonego wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Wczoraj na RTRS odbyła się pierwsza aukcja, a przedmiotem obrotu było 250 ton pszenicy w klasie B. Oferentem był prywatny producent dysponujący magazynem autoryzowanym przez TGE. Podczas aukcji uczestnicy zawarli 10 transakcji o łącznym wolumenie 250 ton po średniej cenie 830,40 zł/t.

Towarowa Giełda Energii (TGE) to spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)