Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

GPW chce utrzymać zaintersowanie rynkiem akcji przez indywidualnych inwestorów

3
Podziel się:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) będzie starać się utrzymać zainteresowanie inwestycjami na giełdzie przez inwestorów indywidualnych, poinformowali przedstawiciele spółki.

GPW chce utrzymać zaintersowanie rynkiem akcji przez indywidualnych inwestorów.
GPW chce utrzymać zaintersowanie rynkiem akcji przez indywidualnych inwestorów. (Wikipedia)

"Mamy połowę maja i chcielibyśmy, oczywiście, żeby zainteresowanie giełdą się utrzymało. Ostrożnie patrzymy czy długoterminowo da się podtrzymać tak wysokie obroty, oczywiście, podejmujemy szereg działań, aby tak było" - powiedział prezes Marek Dietl podczas wideokonferencji.

Członek zarządu Izabela Olszewska powiedziała, że giełda pozytywnie ocenia znaczący wzrost zainteresowania giełdą ze strony indywidualnych inwestorów i będzie dążyć do utrzymania tych inwestorów na rynku.

"Wydaje nam się, że zwiększone zainteresowanie wynika z okoliczności zewnętrznych, do tego niskie stopy procentowe wpływają na to, że trzymanie gotówki w depozytach bankowych nie daje zarobić. Do tego dochodzą także obecne niskie wyceny wielu spółek, które są spółkami bardzo dobrymi. Obecna sytuacja dotyka wiele sektorów, ale są sektory wyizolowane, takie jak gamingowy czy biotechnologiczny, gdzie widać wzrosty wyników" - dodała Olszewska.

Według niej, osobną kwestią jest indywidualna ocena inwestorów, kiedy nastąpi odbicie gospodarcze i pod tym kątem dobierane są spółki.

"Z naszej strony możemy zaoferować dużą różnorodność instrumentów inwestycyjnych. Myślę tutaj o towarach, jak np. ropa, możliwość inwestowania w akcje również na innych rynkach. To wszystko będzie przez nas pokazywane i razem z domami maklerskimi przedstawiane i mamy nadzieję, że uda nam się zatrzymać tych inwestorów" - powiedziała Olszewska.

Według niej, w I kw. nastąpił skokowy wzrost zainteresowania szczególnie rynkiem NewConnect, i sektorem gamingowy.

"Szczególny wzrost nastąpił w przypadku MCIndex, który wzrósł o 7,7% w I kw. i o 38,1% w okresie styczeń-kwiecień, a WIG Games wzrósł o 8,8% w I kw. i o 42,5% styczeń-kwiecień" - dodała.

Olszewska zwróciła uwagę, że napływ środków do funduszy PPK na koniec I kw. wyniósł ok. 600 mln zł.

"Liczymy, że zwiększający się napływ środków będzie miał pozytywny wpływ na nasz rynek. Dokładnych danych, gdzie one wpływaj do jakich funduszy to takich nie możemy obecnie podać" - podsumowała.

Według danych GPW, w okresie styczeń-kwiecień 2020 r. pojawiło się 56,6 tys. nowych kont maklerskich indywidualnych inwestorów w stosunku do danych z końca grudnia 2019 r.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
antyleszcz
4 lata temu
Moim zdaniem leszczem jest ten nikomu nieznany prezio. Nie wiem czy on tak z siebie gada czy ktoś go podpuszcza?
znaca i to ni...
4 lata temu
Od pewnego czasu obroty mocno zmalały. Kapitał odpłynął z GPW ajko ze nadal jesteśmy postrzegani jako rynek o dużym ryzyku. Indywidualni inwestorzy nie wygenerują wzrostów przez najbliższy czas. smitne ale prawdziwe - nie polecam pakować sie teraz w akcje chyba ze zamrozic kapitał na dluższy czas ok 5 lat.
Epic Virus
4 lata temu
Giełda ? Hahahha. Zarabia się na epic cash - ostatnie 2 miesiące 1000 % ( tysiąc ). Giełda jest dla małych dzieci to świat, gdzie naciąga się leszcze.